Věříte na Čínu? Vydělejte na tom!

Věříte na Čínu? Čínou a její budoucností se zaklíná hodně investičních guru a také soukromých investorů. Východní velmoc skutečně nabízí hned několik lákavých příběhů, které mají jedno společné. Tamní ekonomika roste sedmiprocentním tempem a pravidelně rostou také mzdy čínských pracovníků.   Obr. 1: Průměrná roční mzda v Číně 2004-2014 v CNY (zdroj:Tradingeconomics.com) Při nízké čtyřprocentní nezaměstnanosti je perspektiva, že velká...

Věříte na Čínu? Čínou a její budoucností se zaklíná hodně investičních guru a také soukromých investorů. Východní velmoc skutečně nabízí hned několik lákavých příběhů, které mají jedno společné. Tamní ekonomika roste sedmiprocentním tempem a pravidelně rostou také mzdy čínských pracovníků.

 

verite na cinu obr 1Obr. 1: Průměrná roční mzda v Číně 2004-2014 v CNY (zdroj:Tradingeconomics.com)

Při nízké čtyřprocentní nezaměstnanosti je perspektiva, že velká většina Číňanů začne dříve či později své penízky utrácet. Čínská ekonomika byla prozatím tažena zejména investicemi. O budování infrastruktury se již napsalo hodně, v pozitivním i v negativním smyslu. Ekonomická reforma, kterou současná vláda prosazuje a jíž odůvodňuje klesající tempo čínského HDP, má za cíl současné poměry změnit. Cílem je, aby se tahounem ekonomiky stala právě spotřeba, tak, jak je tomu ve vyspělých zemích.

V minulém týdnu zveřejnil čínský statistický úřad čísla, podle nichž se vládní úmysl již stává realitou. Statistikové zde konstatují, že „domácí spotřeba již převážila investice a stala se tak v roce 2014 největším přispěvatelem čínského ekonomického růstu.“ Spotřeba je podle čísel „zodpovědná“ za 51,2 % přírůstku HDP, zatímco investice se „zadrhly“ na čísle 48,6 %.

Pokud věříte, že se čínské vládě její záměr podaří a spotřeba se stane hlavním ekonomickým motorem země, pak je jen krok k otázce: „Nemohl bych na tom vydělat?“ Pochopitelně. Vydělat se dá na lecčems mnohem méně hmatatelném, tak proč ne na spotřebitelském boomu v Číně a jejím nejbližším okolí?

V nabídce Consequ je hned několik akciových fondů zaměřených na Čínu nebo Greater China. Postačí se tedy podívat na to, jak jsou v nich akcie spotřebitelského sektoru zastoupeny.

ISINměnaconsumer share
FF – China Consumer Fund EURLU0594300096EUR27,77%
Aberdeen Global – Chinese EquityLU0231483743USD20,45%
HSBC GIF Chinese EquityLU0164865239USD6,89%
Parvest Equity China (USD)LU0823426308USD4,45%
Pioneer Funds – China Equity (EUR)LU0133656446EUR6,19%
Templeton ChinaLU0052750758USD29,96%
FF – China Focus Fund EURLU0318931192EUR15,56%
FF – China Opportunities Fund A-ACC-EURLU0455706654EUR10,54%

Tab. 1: Fondy zaměřené na Čínu a procento zastoupení spotřebitelských akcií v nich (zdroj: Morningstar)

Největší zastoupení najdeme u fondů Pioneer Funds China Equity a Fidelity Funds China Consumers Fund. Porovnání poplatkové náročnosti obou fondů ukazuje následující tabulka. Oba fondy jsou dostupné jak v euru, tak v americkém dolaru.

 

ISIN

MěnaTERFee level

Rating

FF – China Consumer Fund EURLU0594300096EUR1,93%Below Average*****
Pioneer Funds – China Equity (EUR)LU0133656446EUR2,01%Average***

Tab. 2: Porovnání fondů co do poplatkové náročnosti (zdroj: Morningstar)

Z porovnání vychází o něco lépe fond společnosti Fidelity Funds, který je podle obou ukazatelů nákladově levnější než jeho konkurent. Poslední porovnání srovnává výkonnost obou fondů a příslušných benchmarků od února 2011, kdy byl fond FF China Consumer Fund uveden na trh.

verite na cinu obr 2Obr. 2: Vývoj zhodnocení obou fondů a příslušných benchmarků (zdroj: Morningstar)

Graf ukazuje, že levnější fond Fidelity přináší svým podílníkům zároveň také nejlepší zhodnocení pohybující se nad svými srovnávacími indexy. Pokud se tedy rozhodnete profitovat na čínskou vládou plánovaném zvýšení spotřeby jejích obyvatel, pak může být právě Fidelity Fund China Consumer tou správnou volbou.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje