Ve znamení nervozity (Týden 36)

Poslední prázdninový měsíc byl ve znamení nervozity. Na trhy útočil z jedné strany svéhlavý severokorejský vůdce a z druhé strany pak například blížící se jednání o navýšení dluhového stropu v USA. Média opět kreslí dramatický obrázek a podtrhávají rozdíly mezi jednotlivými stranami, jež titulují přívlastkem „nesmiřitelné“. Byl bych velice opatrný podlehnout této mediální masáži. Jde nakonec o politiky, už teď vidím fotky,...

Poslední prázdninový měsíc byl ve znamení nervozity. Na trhy útočil z jedné strany svéhlavý severokorejský vůdce a z druhé strany pak například blížící se jednání o navýšení dluhového stropu v USA. Média opět kreslí dramatický obrázek a podtrhávají rozdíly mezi jednotlivými stranami, jež titulují přívlastkem „nesmiřitelné“. Byl bych velice opatrný podlehnout této mediální masáži. Jde nakonec o politiky, už teď vidím fotky, na nichž se zubí demokrat s republikánem, podávají si ruce a světu oznamují: „we have deal!“ Jak se tedy vedlo v uplynulém měsíci hlavním investičním aktivům?

Akcie

Celosvětový akciový index MSCI World převážně stagnoval.  Hlavní událostí, která je příčinou tohoto stavu, byly několikanásobné testy balistických raket ze strany Korejské lidově demokratické republiky, které přinesly na trh obavy z eskalace napětí a dokázaly tak z velké části neutralizovat velice dobrou výsledkovou sezónu, které jsme byli svědky nejen ve Spojených státech, ale také v Evropě a Číně. Právě dobrá data z Číny a slabý USD mají hlavní podíl na růstu akcií rozvíjejících se ekonomik.

Uvnitř indexu se nedařilo hodnotově orientovaným akciím, které měsíc uzavřely, na rozdíl od růstových akcií, se záporným zhodnocením. Důvodem pro tento rozdíl je rozdílné složení indexů. V hodnotovém indexu tvoří téměř jednu třetinu společnosti z finančního sektoru, které na své hodnotě ztratily více než jedno a půl procenta. Za dobrým obdobím pro růstové akcie pak stojí informační technologie (+2,5 %), které tvoří čtvrtinu kapitalizace indexu. Ve ztrátových sektorech financí a energií má růstový index alokováno jen necelých deset procent své hodnoty.

Dluhopisy

Růstu cen dluhopisů nahrálo v uplynulých týdnech několik faktorů. Prvním z nich byla zjitřená situace kolem severokorejské hrozby. To obecně nahrává bezpečným aktivům, kam patří kromě zlata a některých měn také dluhopisy. Dalším faktorem držícím ceny dluhových aktiv nahoře byla také zdrženlivost centrálních bank ohledně tempa utahování jejich měnové politiky. Uvnitř amerického FEDu roste pozvolna počet těch, kteří by byli zřejmě ochotni zvážit zpomalení růstu úrokových sazeb a ani Evropská centrální banka se do omezování svého programu výkupu aktiv z trhu a případného zvyšování sazeb příliš nehrne. A to i přes příznivá data, která přicházejí z evropské ekonomiky. Podporou pro korporátní dluhopisy pak jsou také solidní výsledky ohlášené firmami ve většině světových regionů.

Komodity

Velice rozporuplnou kategorií byly v uplynulém měsíci komodity. Jejich kladný výsledek mají na svědomí především kovy. A to jak průmyslové, tak také ty patřící pod kategorii kovů drahých. Drahé kovy na čele se stříbrem a platinou rostly zejména díky zvýšeným obavám z možné severokorejské agrese. Zlato přitom v srpnu prorazilo důležitou hranici odporu a je nyní nejdražší za poslední rok. Růstu průmyslových kovů pomáhá pro změnu dobrá ekonomická kondice v zemích jejich hlavních konzumentů, kde hraje prim Čína. Energetické komodity ovlivnil hurikán Harvey. Ten prudce zvýšil poptávku po ropných produktech (benzín +8 %) a naopak poslal dolů ceny ropy samotné (-5 %). Vysoké zásoby a vyhlídka dobré sklizně drží poblíže minim nadále ceny kukuřice, pšenice a sóji. Září je ovšem obdobím sklizně a teprve teď se po dosavadních odhadech dočkáme skutečného stavu. Ten může odpovědět na otázku, zda není aktuální scénář přece jenom příliš černý. Propadákem měsíce jsou pak masa, která ztratila s koncem grilovací sezóny v USA na své hodnotě více jak sedm procent.

Související články

Podcasty, Výnosy

BTčko #6: Není to jen o jedničkách a nulách. V investicích záleží na emocích

Když Viktor Hostinský mluví o investování s platformou Edward, přirovnává ji často k autopilotu v letadle. Ale jedním dechem dodává, že na dovolenou by také asi nikdo nechtěl letět bez…

27. 9. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Firmám klesají zisky. Zbavit se akcií, nebo navýšit pozice?

Akciový investor se stává v podstatě spoluvlastníkem firem, jejichž akcie drží. A každého majitele by mělo zajímat, jak se jeho společnosti daří. Ukazuje to i poměr mezi růstem tržeb, zisků…

23. 9. 2022 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Technická opora zafungovala (Videokomentář: Týden 36)

Indexy se odrazily zpět vzhůru. Co jsou aktuální držáky? Jaká byla makro data? A co na to všechno říká náš investiční analytik Václav Pech?

14. 9. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.