Ve znamení čínského draka (Týden 9)

Světové akciové indexy i nadále rozšiřují své zisky. Dobrá nálada, panující již od počátku letošního roku, stále pevně drží vládu ve svých rukou. Motorem pro pozitivní vývoj je nadále optimismus ohledně finálních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou, které mohou, jak si trhy slibují, přinést dohodu ohledně obchodních sporů mezi oběma mocnostmi. Není tak divu, že hitem týdne...

Světové akciové indexy i nadále rozšiřují své zisky. Dobrá nálada, panující již od počátku letošního roku, stále pevně drží vládu ve svých rukou. Motorem pro pozitivní vývoj je nadále optimismus ohledně finálních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou, které mohou, jak si trhy slibují, přinést dohodu ohledně obchodních sporů mezi oběma mocnostmi. Není tak divu, že hitem týdne byly čínské akcie a celkově také akcie rozvíjejících se trhů a také americké akciové indexy.

Ty posílilo také zveřejnění zápisu z posledního zasedání centrálních bankéřů, z něhož vyplynulo, že se účastníci jednání natolik obávají zpomalení globálního růstu, že v letošním roce se zvýšení sazeb ze strany FEDu pravděpodobně nedočkáme. O dvou zvýšeních sazeb, o kterých se nahlas mluvilo ještě v prosinci, si tak zřejmě můžeme nechat pouze zdát. FED by také měl do konce roku ukončit proces snižování své bilance, který zahájil v říjnu roku 2017 a v jehož rámci se každý měsíc zbavuje aktiv v hodnotě padesáti miliard dolarů. Pozitivní zprávy od centrálních bankéřů a víra v dohodu s Čínou, to jsou faktory, které mají teď v rukou dění na trhu.

Z pohledu korporátní sféry jsou ovšem věci přece jenom trochu méně optimistické. Zastavme se u dvou ukazatelů. Prvním z nich je výsledková sezóna, která ve Spojených státech pozvolna končí. Svoje výsledky oznámilo prakticky devadesát procent společností sdružených v indexu SP500 a dosažená čísla hovoří takto:

– 69 % firem překonalo odhady analytiků na bázi zisku přepočteného na jednu akcii. Aktuální údaj leží pod pětiletým průměrem.

– Celkově firmy zveřejňují výsledky, které v průměru o 3,5 % překonávají odhady analytiků. Tato míra je nižší, než je pětiletý průměr.

– 61 % firem překonalo odhady analytiků na bázi tržeb. Aktuální údaj leží nad pětiletým průměrem.

– Celkově firmy na bázi tržeb zveřejňují výsledky, které v průměru o 1,1 % překonávají odhady analytiků. Tato míra je mírně vyšší, než je pětiletý průměr.

Končící výsledkovou sezónu za závěrečné čtvrtletí loňského roku lze tedy považovat za spíše průměrnou. Společnosti dokáží generovat nadprůměrné tržby, do jejich hospodaření se ale promítají zvýšené náklady.

Druhým údajem z korporátní sféry největší světové ekonomiky je pohled na vývoj marží amerických firem.

Jak ukazuje obrázek, čisté ziskové marže v posledním čtvrtletí loňského roku po delší době klesly a predikce prozatím počítá pro první kvartál letošního roku s další kontrakcí. Celkové hodnoty marží jsou nadále vysoké a samotný pokles nemusí nutně znamenat konec světa.

Mezi komoditami hrála v uplynulém týdnu prim měď, jejíž zásoby citelně poklesly a drží se nadále na nižších, než průměrných úrovních. Naopak vysoké zásoby a příznivé počasí v Jižní Americe opět sráží cenu zrnin na čele s pšenicí.

V právě započatém týdnu budeme svědky poměrně velkého množství silných makroekonomických dat, z nichž může sehrát důležitou úlohu řeč guvernéra centrální banky Spojených států a také údaje o růstu HDP největší světové ekonomiky, případně čísla o spotřebitelské důvěře.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Příliš hořká švýcarská čokoláda? Co si odnést z problémů nejen okolo banky Credit Suisse

Patnáct let od krize v roce 2008 opět plní novinové titulky zprávy o krachujících bankách. V rychlém sledu zkolabovaly tři americké banky a také švýcarská vláda musela hasit problémy Credit…

24. 3. 2023 6 minut čtení minut čtení

Výnosy

Aktuálně s Janem Maňákem (BNP Paribas)

Naši analytici si sedli s Janem Maňákem z BNP Paribas a probrali jeho pohled na aktuální dění na trzích. Co říká na situaci kolem amerických bank nebo vývoj úrokových sazeb?…

22. 3. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Panika? Trhy končily minulý týden v plusu (Videokomentář: Týden 12)

Akcie zatím nesdílí mediální paniku kolem pádu několika bank a hlavním indexům se v uplynulém týdnu poměrně dařilo. Jak hodnotí na základě dat aktuální tržní sentiment náš investiční analytik Václav…

21. 3. 2023 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.