Varování z Německa (Týden 36)

I analytici mívají dovolené, a tak jsme se již nějakou dobu nesetkali. Nutno říci, že se za ty tři týdny nestalo nic mimořádného. Tedy přinejmenším při pohledu z výšky. Akciové indexy a s nimi i ten nejsledovanější americký SP500 se obchodují za vyšší volatility v poměrně úzkém pásmu, mezi 2830–2940 body. Jak již bylo řečeno, obchodní rozpětí jednotlivých dní je neobvykle vysoké,...

I analytici mívají dovolené, a tak jsme se již nějakou dobu nesetkali. Nutno říci, že se za ty tři týdny nestalo nic mimořádného. Tedy přinejmenším při pohledu z výšky. Akciové indexy a s nimi i ten nejsledovanější americký SP500 se obchodují za vyšší volatility v poměrně úzkém pásmu, mezi 2830–2940 body. Jak již bylo řečeno, obchodní rozpětí jednotlivých dní je neobvykle vysoké, což svědčí o vcelku vysoké úrovni nervozity, nicméně samotná hodnota indexu je prakticky neměnná.

Obr.: Vývoj amerického indexu SP500 (zdroj: tradingview.com)

Důvodem nervózního přešlapování na místě je zejména vývoj kolem probíhajících obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Obě velmoci se snaží pro sebe vyjednat co nejlepší podmínky a když je situace zdánlivě klidná, ozve se Twitter amerického prezidenta.  Situace se mění každým dnem. Obě strany vyjadřují ochotu jednat a navzájem se častují novými opatřeními a zvýšenými cly na zboží toho druhého. Před možnými, pro investory nepříjemnými dopady „nedohody“ už varovala i ctihodná investiční banka Goldman Sachs. Konečné řešení je ale stále spíše v nedohlednu a je natolik nejisté, že je těžké je jakkoli předjímat. Osobně inklinuji k tomu, že se jedná o politiky, které blížící se volby a vývoj veřejného mínění vždycky nakonec přivedou ke slavné dohodě.

Fundamentální situace ve Spojených státech nadále neukazuje na žádné mimořádné problémy. Přinejmenším v největší světové ekonomice, té se nadále daří poměrně dobře. Jsou zde pochopitelně jak varovné, tak také uklidňující zprávy, obecně se ale dá říci, že přinejmenším krátko až střednědobě se do žádné recese a s ní spojeným propadem neblížíme.

Hůře je ovšem v Evropě a v pro náš kontinent klíčovém Německu, kde statistici potvrdili předběžný odhad vývoje německé ekonomiky za druhý kvartál letošního roku. Ten naznačuje výrazné zpomalení a po téměř půlprocentním růstu z úvodního kvartálu země zaznamenává pokles o 0,1 procenta. Varování pro Německo přinesl také index podnikatelské aktivity Ifo, který klesl na nejnižší hodnotu za posledních sedm let.

Úvodní týden nového měsíce je po celém světě tradičně bohatý na silná makroekonomická data a nejinak tomu bude i tentokrát. Data o vývoji ve výrobním sektoru a sektoru služeb, zveřejnění zápisu z posledního jednání FEDu a důležitá data z amerického trhu práce, to jsou jen ochutnávky toho, co před investory v nejbližších pěti dnech stojí. A je tu pochopitelně také Čína, Amerika, Donald Trump a Twitter….

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Investiční webinář NN Investment Partners

Jiří Pech, manažer segmentu investic Broker Trustu si do dnešního webináře pozval Jana Brhela a Martina Soukupa z NN Investment Partners C.R. Kromě aktuální situace na trzích a jak nyní…

3. 4. 2020 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Silná opatření korigovala propady (Týden 14)

Svět jásá. Akciové trhy prudce rostou a za jediný týden se jejich hodnota zvýšila o deset procent.

31. 3. 2020 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Praktický manuál komunikace s klientem v aktuálním dění s koronavirem

Návod a zkušenost, jak s klientem v takovéto době komunikuji. Je to určitě jedna z hlavních služeb pro Vašeho klienta a jeho portfolio.

26. 3. 2020 7 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje