Nové dluhopisové fondy od Wood&Co a ING IM přináší konečně trochu zábavy

Dluhopisové fondy nemusí být nudné. V době, v níž je ten, kdo nemá v portfoliu akcie považován přinejmenším za podivína, se na českém fondovém trhu objevují dvě novinky. První z nich je flexibilní dluhopisový fond společnosti Wood & Company. Ten přichází pod názvem Wood & Company All Weather dluhopisový fond (CZ000847012) a jak říká název, je určen doslova do každého...

Dluhopisové fondy nemusí být nudné. V době, v níž je ten, kdo nemá v portfoliu akcie považován přinejmenším za podivína, se na českém fondovém trhu objevují dvě novinky.

První z nich je flexibilní dluhopisový fond společnosti Wood & Company. Ten přichází pod názvem Wood & Company All Weather dluhopisový fond (CZ000847012) a jak říká název, je určen doslova do každého počasí. Cílem jeho správce je profitovat na jakémkoli vývoji dluhopisových trhů.  Fond rozděluje svá aktiva mezi konzervativní dluhopisy s investičním ratingem a rizikovější dluhopisy s ratingem spekulativním, či dokonce bez ratingu. Fond je také připraven na případných pokles dluhopisových trhů spojený například s případným zvyšováním úrokových sazeb ze strany centrálních bank. V takovémto případě může zaujmout krátké pozice s cílem ziskově participovat na poklesu vybraných dluhopisů. Kromě dluhopisů otevírá zmíněný fond také pozice v cizích měnách s cílem maximalizovat zisk v základní měně fondu, tedy české koruně.

Dluhopisy zabava obr 1Fond může být podle našeho názoru zajímavý pro vyvážené až dynamické investory hledající do své dluhopisové části portfolia flexibilně zaměřeného a měnově ošetřeného zástupce. Příznivě působí také poplatková struktura fondu, kde je roční fixní manažérský poplatek nastaven na 0,7 %. Dále si fond v případě ziskovosti účtuje výkonnostní odměnu ve výši dvaceti procent z nadvýkonnosti nad kladnou výkonností benchmarku. Celkovou roční nákladovost fondu uvádí společnost Wood & Company na 1,05 %. Ten je pak složen ze 70 % z indexu státních dluhopisů vyspělých zemí a z 30 % z globálního indexu korporátních dluhopisů neinvestičního stupně. Fond lze nakupovat jak na jednorázové, tak pravidelné investice přes společnost CONSEQ.

Druhým zajímavým dluhopisovým fondem je produkt společnosti ING obchodovaný pod názvem ING fond dluhopisových příležitostí (ING (L) Renta Fund First Class Yield Opportunities) pod ISINem LU0989573752. Jedná se o aktivně řízený dluhopisový fond denominovaný v české koruně, jehož cílem je překonat o čtyři procenta výkonnost peněžního trhu. Očekávaná volatilita (kolísavost) fondu se pohybuje mezi čtyřmi až osmi procenty, může se však podle konkrétních podmínek na trhu zvyšovat, či snižovat. Majetek fondu je investován do korporátních dluhopisů investičního stupně, globálních dluhopisů s vysokým výnosem (high yield) a státních a korporátních dluhopisů rozvíjejících se trhů. V případě nepříznivé situace na trhu mohou manažeři fondu převést majetek fondu do hotovosti, nebo bezpečných státních dluhopisů vyspělých zemí. Svým pojetím se tak fond blíží strategii „total return“ (absolutní návratnost) s cílem minimalizovat ztráty v dobách rizikového tržního prostředí. Svoji podstatou, zaměřenou na rizikovější typy dluhopisových aktiv, je fond vhodný spíše jako dluhopisová složka dynamických portfolií, případně agresivních portfolií. V menší míře může být zastoupen také v portfoliích vyvážených.

Celkově nemáme dojem, že fond přichází na trh s něčím převratným. Fondy zaměřené na tyto kategorie dluhopisů nejsou nijak vzácné. Pozitivem tak je především to, že je denominován v české koruně, tedy měně, v níž prozatím domácí investoři do korporátních dluhopisů a dluhopisů s vysokým výnosem příliš na výběr nemají. Fond má prozatím velice krátkou historii a tak nemá smysl hodnotit jeho výkonnost. Roční management fee účtuje na úrovni 1,5 % a naopak svým klientům neúčtuje poplatek výkonnostní.

Václav Pech

Související články

Výnosy

Přesun k hodnotě (Týden 9)

Pokles akciových trhů, započatý v předminulém týdnu, v právě skončených pěti obchodních dnech pokračoval a na konci týdne nabral na síle.

2. 3. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Technická korekce (Týden 8)

Hlavní akciové trhy v uplynulém týdnu korigovaly svoje předchozí růsty a na svých hodnotách ztrácely. Tedy s výjimkou indexů zaměřených na hodnotově orientované akcie, které rostly. Potvrzují tak naši již…

23. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále na vlně (Týden 7)

Hlavní světové akciové indexy pokračovaly v růstu i v minulém týdnu. Důvody stojící za tímto vývojem jsou nadále neměnné. Klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění COVID-19 ve Spojených státech,…

16. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje