Nové dluhopisové fondy od Wood&Co a ING IM přináší konečně trochu zábavy

Dluhopisové fondy nemusí být nudné. V době, v níž je ten, kdo nemá v portfoliu akcie považován přinejmenším za podivína, se na českém fondovém trhu objevují dvě novinky. První z nich je flexibilní dluhopisový fond společnosti Wood & Company. Ten přichází pod názvem Wood & Company All Weather dluhopisový fond (CZ000847012) a jak říká název, je určen doslova do každého...

Dluhopisové fondy nemusí být nudné. V době, v níž je ten, kdo nemá v portfoliu akcie považován přinejmenším za podivína, se na českém fondovém trhu objevují dvě novinky.

První z nich je flexibilní dluhopisový fond společnosti Wood & Company. Ten přichází pod názvem Wood & Company All Weather dluhopisový fond (CZ000847012) a jak říká název, je určen doslova do každého počasí. Cílem jeho správce je profitovat na jakémkoli vývoji dluhopisových trhů.  Fond rozděluje svá aktiva mezi konzervativní dluhopisy s investičním ratingem a rizikovější dluhopisy s ratingem spekulativním, či dokonce bez ratingu. Fond je také připraven na případných pokles dluhopisových trhů spojený například s případným zvyšováním úrokových sazeb ze strany centrálních bank. V takovémto případě může zaujmout krátké pozice s cílem ziskově participovat na poklesu vybraných dluhopisů. Kromě dluhopisů otevírá zmíněný fond také pozice v cizích měnách s cílem maximalizovat zisk v základní měně fondu, tedy české koruně.

Dluhopisy zabava obr 1Fond může být podle našeho názoru zajímavý pro vyvážené až dynamické investory hledající do své dluhopisové části portfolia flexibilně zaměřeného a měnově ošetřeného zástupce. Příznivě působí také poplatková struktura fondu, kde je roční fixní manažérský poplatek nastaven na 0,7 %. Dále si fond v případě ziskovosti účtuje výkonnostní odměnu ve výši dvaceti procent z nadvýkonnosti nad kladnou výkonností benchmarku. Celkovou roční nákladovost fondu uvádí společnost Wood & Company na 1,05 %. Ten je pak složen ze 70 % z indexu státních dluhopisů vyspělých zemí a z 30 % z globálního indexu korporátních dluhopisů neinvestičního stupně. Fond lze nakupovat jak na jednorázové, tak pravidelné investice přes společnost CONSEQ.

Druhým zajímavým dluhopisovým fondem je produkt společnosti ING obchodovaný pod názvem ING fond dluhopisových příležitostí (ING (L) Renta Fund First Class Yield Opportunities) pod ISINem LU0989573752. Jedná se o aktivně řízený dluhopisový fond denominovaný v české koruně, jehož cílem je překonat o čtyři procenta výkonnost peněžního trhu. Očekávaná volatilita (kolísavost) fondu se pohybuje mezi čtyřmi až osmi procenty, může se však podle konkrétních podmínek na trhu zvyšovat, či snižovat. Majetek fondu je investován do korporátních dluhopisů investičního stupně, globálních dluhopisů s vysokým výnosem (high yield) a státních a korporátních dluhopisů rozvíjejících se trhů. V případě nepříznivé situace na trhu mohou manažeři fondu převést majetek fondu do hotovosti, nebo bezpečných státních dluhopisů vyspělých zemí. Svým pojetím se tak fond blíží strategii „total return“ (absolutní návratnost) s cílem minimalizovat ztráty v dobách rizikového tržního prostředí. Svoji podstatou, zaměřenou na rizikovější typy dluhopisových aktiv, je fond vhodný spíše jako dluhopisová složka dynamických portfolií, případně agresivních portfolií. V menší míře může být zastoupen také v portfoliích vyvážených.

Celkově nemáme dojem, že fond přichází na trh s něčím převratným. Fondy zaměřené na tyto kategorie dluhopisů nejsou nijak vzácné. Pozitivem tak je především to, že je denominován v české koruně, tedy měně, v níž prozatím domácí investoři do korporátních dluhopisů a dluhopisů s vysokým výnosem příliš na výběr nemají. Fond má prozatím velice krátkou historii a tak nemá smysl hodnotit jeho výkonnost. Roční management fee účtuje na úrovni 1,5 % a naopak svým klientům neúčtuje poplatek výkonnostní.

Václav Pech

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje