Nad očekávání analytiků (Týden 33)

Široký americký index SP500 se rezolutně odpoutal od hranice 3300 bodů a vyrazil vzhůru vstříc poslední úrovni rezistence na historicky nejvyšších úrovních z poloviny dubna letošního roku, tedy z doby, kdy neměl nikdo o nějakém COVIDu ani ponětí.

Americké indexy byly vedeny vzhůru povětšinou lepšími než očekávanými makroekonomickými daty, když odhady analytiků překonala jak pondělní data z průmyslu, tak středeční údaje mapující vývoj v nevýrobní sféře. V pátek pozitivně překvapil silný report z trhu práce, který snížil míru nezaměstnanosti v největší světové ekonomice téměř o procento na aktuálních 10,2 %. Páteční čísla byla pro trhy překvapením a jsou také mírně tajemná. Celková pracovní síla ve Spojených státech se pohybuje kolem 160 milionů Američanů. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti je podle oficiálních statistik mírně nad hranicí 16 milionů, což odpovídá ohlášené míře nezaměstnanosti. Číslo ale naprosto ignoruje třináct milionů Američanů, kteří nepobírají podporu v nezaměstnanosti, sedí doma a pobírají prostředky z vládního podpůrného programu PUA (Pandemic unemployment assistence).  

Pozitivně vyznívá také ke svému konci se blížící výsledková sezóna, v jejímž rámci ohlásilo své výsledky téměř devadesát procent firem sdružených v indexu SP500. Z firem, které již svoji ohlašovací povinnost splnily, plných 83 procent překonalo odhady analytiků na bázi zisku přepočteného na akcii. Pohled na tržby říká, že nad odhady hospodařilo šedesát čtyři procent firem. Aktuální poměr ceny indexu oproti budoucím odhadovaným ziskům je na úrovni 22,3, což je jak nad pěti, tak také desetiletým průměrem.

Pohled na dění pod povrchem indexu v uplynulém týdnu nabízí tradiční lídry: Apple, Facebook a Microsoft číselně doplnily akcie Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta, do nějž se přeneseně promítá jeho velká pozice na akciích Apple. Lépe se však začíná dařit také bankovnímu sektoru a investoři se pomalu vrací i do sektoru energií.

Postupné odcházení technologických akcí z výsluní investorů naznačují také RRG grafy, v nichž obě technologická ETF (XLC a XLK) opouštějí „leading“ sektor a směřují na území oslabujících bývalých lídrů.

Ostatní, neamerická akciová tržiště mají prozatím ke svým rekordním hodnotám, snad s výjimkou Číny, stále ještě poměrně daleko. (Pořadí od shora: USA, Evropa, Velká Británie, Japonsko, Čína)

Zejména vývoj v Londýně a v Japonsku je citelně pesimističtější, když tamní indexy v posledních měsících v lepším případě stagnují v poměrně úzkém kanálu.

V komoditním sektoru pokračoval v uplynulém týdnu sprint drahých kovů, když si jak stříbro, tak také zlato, patina a palladium opět významně polepšilo. Dynamiku pohybu zapříčiněného poklesem hodnoty amerického dolaru za poslední měsíc ukazuje závěrečný obrázek.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Mýty vs fakta. Září jako nepříznivý měsíc pro akcie?

Americké akciové trhy zažívají od začátku letošního roku růst. Významně posílil technologický index Nasdaq, nicméně i hlavní index S&P 500 vzrostl od ledna o více jak 16 %. V srpnu…

15. 9. 2023 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciový trh zavelel k odpočinku (Videokomentář: Týden 37)

Akcie ztratily růstový elán a směřují spíše do strany. U dluhopisů se nic nezměnilo, a ty tak setrvávaly na sestupné trajektorii. Zato komoditní index, pod vlivem prudkého růstu cen ropy,…

13. 9. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Další příznivý týden (Videokomentář: Týden 36)

Akcie i přes problémy v závěru minulého týdne poměrně výrazně rostly. Dařilo se i dluhopisům, ale ty nadále setrvávají v dlouhodobém downtrendu, navíc jim přitížily i oznámené ekonomické indikátory z…

6. 9. 2023 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.