Mlhavá čísla z trhu práce investory potěšila (Týden 36)

Trhy jsou stále naladěny optimisticky, o čemž svědčí i minulý týden. Přes nejednoznačné výsledky zveřejněných makroekonomických údajů jsme byli svědky dalšího celosvětového mírného posunu vzhůru.  Nás může těšit, že téměř nejrychlejším indexem minulého týdne byl ten náš domácí. Pražská burza posílila téměř o tři procenta a silnější už byl pouze index v Japonsku, kde centrální banka opět slibuje hory, doly...

Trhy jsou stále naladěny optimisticky, o čemž svědčí i minulý týden. Přes nejednoznačné výsledky zveřejněných makroekonomických údajů jsme byli svědky dalšího celosvětového mírného posunu vzhůru.  Nás může těšit, že téměř nejrychlejším indexem minulého týdne byl ten náš domácí. Pražská burza posílila téměř o tři procenta a silnější už byl pouze index v Japonsku, kde centrální banka opět slibuje hory, doly a přichází s dalšími návrhy na stimulace.

Nejvíce očekávaným údajem byl počet nově vytvořených míst mimo zemědělství ve Spojených státech. Janet Yellen se ve svém projevu v Jackson Hole zmínila o tom, že se pravděpodobnost zvýšení sazeb v její zemi zvýšila a označila za klíčová čísla ukazující sílu trhu práce. Právě proto poutal pátek mimořádnou pozornost. Ohlášená čísla se nachází mírně pod tržním očekáváním. Odhady počítaly s přírůstkem 180 000 nových pracovních míst, oznámené číslo ale hovoří jen o 151 000 místech. Číslo, které neurazí, ale ani nepotěší, považuji za dostatečně neutrální k tomu, aby bylo rozhodujícím podkladem pro rozhodnutí o sazbách, které nás čeká za dva týdny. Trh se po ohlášení údaje vydal strmě vzhůru a pátek byl dnem, který má na svědomí většinu růstu v uplynulém týdnu.

Téměř bez povšimnutí prošla další jindy pozorně sledovaná statistika. Ta vydala signál o tom, že se americký průmysl po několika slibných měsících opět propadl do kontrakce. Nepotěšil ani údaj o nadále rostoucím počtu nesplácených úvěrů. Špatné zprávy jsou ovšem opět dobrými zprávami a tak investiční obec usoudila, že FED po takových číslech sazby nejspíše skutečně zvyšovat nebude.  Nechme se překvapit. Existují i docela dobré důvody, proč by to američtí centrální bankéři naopak udělat měli.

Na komoditním trhu nepotěšil silný propad cen ropy. Ta na své hodnotě ztratila více než šest procent zejména díky ruskému ministru energetiky, který prohlásil, že mezi hlavními ropnými producenty neexistuje žádná potřeba rozhovorů o zmrazení produkce.

V právě započatém týdnu bude k dispozici tradičně méně statistik, než tomu bylo v uplynulých sedmi dnech. Pozornost bude zaměřena zejména na data z US nevýrobního sektoru a také na „béžovou knihu“, která poodhalí zápis z posledního zasedání. Pro sledování struktury amerického trhu práce budou zajímavá data, která přinese JOLTS report a trendy v této klíčové oblasti může poodhalit také počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Podrobný komentář a jako bonus porovnání fondů zaměřených na akcie BRIC zde.

Související články

Výnosy

Jako za války. Co způsobil koronavirus a jak rozhýbat ekonomiku?

Koronavirus je nejvíce diskutované téma současnosti. Není se čemu divit – kompletně zasahuje do našich životů. Jejich součástí jsou i kapitálové trhy, které se v posledních týdnech otřásly. Současná krize…

9. 4. 2020 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investiční webinář NN Investment Partners

Jiří Pech, manažer segmentu investic Broker Trustu si do dnešního webináře pozval Jana Brhela a Martina Soukupa z NN Investment Partners C.R. Kromě aktuální situace na trzích a jak nyní…

3. 4. 2020 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Silná opatření korigovala propady (Týden 14)

Svět jásá. Akciové trhy prudce rostou a za jediný týden se jejich hodnota zvýšila o deset procent.

31. 3. 2020 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje