Kde hledat investice do vody?

Právě dnes (22. 3.) si připomínáme světový den vody. Voda je pro naše životy věc nezbytná. Představte si, že máte produkt, který potřebují naprosto všichni živí obyvatelé planety. Lidi, zvířata, rostliny, zkrátka úplně všichni. Je nás pořád víc a víc a zdroje nejsou bezedné. Nechtěli byste mít akcie producenta takového zboží ve svém portfoliu?  Pilulka na smrtelnou nemoc,...

Právě dnes (22. 3.) si připomínáme světový den vody. Voda je pro naše životy věc nezbytná. Představte si, že máte produkt, který potřebují naprosto všichni živí obyvatelé planety. Lidi, zvířata, rostliny, zkrátka úplně všichni. Je nás pořád víc a víc a zdroje nejsou bezedné. Nechtěli byste mít akcie producenta takového zboží ve svém portfoliu?  Pilulka na smrtelnou nemoc, gigantická spotřeba bohatnoucí země, drahé kovy. To jsou vznešené pojmy, které investory doslova hypnotizují. Jak obstojí v tomto seznamu tak obyčejná věc jako voda?

Kde hledat investiční příběh?

Dramatických statistik o nedostatku vody najdete mnoho. Jistě znáte teorie o globálním oteplování roztápějícím ledovce, tedy hlavní zdroj sladké vody. Máme tu situaci sílící poptávky a slábnoucí nabídky. Přesně tato situace je, jak se zdá, dobrou investiční příležitostí. Máme tedy zajímavý příběh? Ano, ale… Nic není jednobarevné. Kdyby bylo, jsme v investicích do vody již ponořeni všichni.

Voda, na rozdíl od ropy, je recyklovatelnou komoditou a jedním použitím se nespotřebovává. Tím, že se večer osprchujete, nezmizí přece z povrchu zemského několik kubíků vody. Pouze odteče a za pomoci kanalizace se dostane do čističky. Zde se vyčistí a dojde k jejímu znovupoužití.

Celkový nedostatek vody a ubývání zásob je spíše podružnou záležitostí. Mnohem závažnějším je její nedostatečná kvalita a dostupnost ztěžující život zejména v rozvojových zemích. Z čínských statistik vyplývá, že v osmdesáti procentech tamějších řek neexistuje díky jejich znečištění život. Světová zdravotnická organizace udává, že na problémy s nekvalitní a méně dostupnou vodou ročně předčasně umírá 1,9 miliónů obyvatel naší planety. Existuje velký prostor pro zlepšení celkové situace a pro zapojení firem pracujících v oblasti vodního hospodářství. A tady možnosti pro růstový příběh vidíme zcela zřetelně.

Jakým způsobem může investor tohoto příběhu využít? Pokud jste vy nebo vaši klienti ztotožněni s tím, že „jádro pudla“ je skryto v dostupnosti a kvalitě vodních zdrojů, pak by mělo být již jen krůček k doplnění investičních portfolií o fondy, které se konkrétně na oblast vodohospodářství specializují. Další možností jsou fondy zaměřené na ekologii či obecně na infrastrukturu.

Fondy zaměřené přímo na vodu

voda tab 1Speciální sektorový fond zaměřený na akcie podniků zabývajících se vodním hospodářstvím, který je od čtvrtého čtvrtletí registrován pro veřejnou nabídku v České republice. Aktuální alokace fondu je složena ze šedesáti procent z akcií infrastrukturních podniků, dalších třicet procent portfolia je vloženo do akcií společností, jejichž objektem činnosti je péče o vodu a závěrečný desetiprocentní podíl pak mají společnosti distribuující pitnou vodu.

Ekologické fondy

Ekologické fondy investují zpravidla do akcií společností, jejichž produkty nebo technologie jsou šetrné k životnímu prostředí, nebo které přispívají k jeho zlepšování. V portfoliu pak nalezneme firmy podnikající v oborech kontroly znečištění ovzduší, alternativních zdrojů energie, recyklování a pochopitelně také v úpravě odpadních vod a čistění vodních zdrojů. Dobré je i to, že přes výbornou výkonnost těchto fondů téma ekologie stále ve velké většině portfolií chybí.

voda tab 2Infrastrukturní fondy

Dalším typem fondů, které mohou profitovat z výše uvedeného příběhu, jsou infrastrukturní fondy. Budování infrastruktury je zajímavým artiklem často spojeným právě s obdobími hospodářských krizí a obdobími, které ji bezprostředně následují. I prezident Zeman několikrát vyhlásil, že z krize se musí stát proinvestovat (mimochodem data, která by tuto teorii potvrdila, chybí). Budovat infrastrukturu ovšem neznamená jen stavět nové silnice, ale také rozvody vody a tak je voda a její kvalita tématem i pro tyto fondy.

voda tab 3

Související články

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Jak drahé je neinvestovat?(Týden 1)

Přestože byl právě skončený investiční rok 2020 plný dramatických událostí a pro majitele všech tříd investičních aktiv nebyl zrovna jednoduchý, potvrdil jednoznačně to, že když chce člověk alespoň udržet hodnotu…

4. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dravé akcie lehce ztrácí na síle (Týden 51)

Akciové trhy i v uplynulém týdnu rostly a přinášeli svým investorům zajímavé zisky. A to, i když v pátečním obchodování hodnoty akciových indexů poměrně silně zkorigovaly. Přesto je týdenní součet…

21. 12. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje