Evropa vs Amerika: jak dopadá souboj fundamentů?

Po letech žírných, přicházejí léta hubená.  Rok 2015 byl z pohledu korunového investora poměrně plochý a to bylo zcela jistě zklamáním. Při hodnocení v měně konkrétních trhů, byly nejvýkonnější akcie evropské, zatímco výnosy dřívějšího zámořského suveréna se, nebýt dividendy, nacházely na nule. Jak na tom ale byly fundamenty? Odpovídají pohyby akciových trhů tomu, co se odehrálo v ekonomikách? Pojďme se...

Po letech žírných, přicházejí léta hubená.  Rok 2015 byl z pohledu korunového investora poměrně plochý a to bylo zcela jistě zklamáním. Při hodnocení v měně konkrétních trhů, byly nejvýkonnější akcie evropské, zatímco výnosy dřívějšího zámořského suveréna se, nebýt dividendy, nacházely na nule.

Jak na tom ale byly fundamenty? Odpovídají pohyby akciových trhů tomu, co se odehrálo v ekonomikách? Pojďme se na to podívat.

Průmysl

První série grafů ukáže vývoj v průmyslovém sektoru v Evropě a ve Spojených státech.

fundamenty obr 2

blog obr 1Z grafů je patrné, že lépe si z tohoto pohledu vede náš kontinent.  Evropský průmysl v roce 2015 na rozdíl od svých konkurentů silně rostl. Ve Spojených státech je bohužel vývoj zcela opačný. Tamní výrobní sektor se v závěrečném čtvrtletí roku 2015 dostal do kontrakce a někteří „zlí jazykové“ hovoří o mírné průmyslové recesi, které jsme aktuálně v USA svědky.

O situaci ve výrobním sektoru také vypovídá graf znázorňující využití výrobních kapacit v Evropě a USA.

fundamenty obr 3I tady je evidentní, že tím dynamičtějším kontinentem je Evropa. Využití stávajících výrobních kapacit v USA poměrně strmě klesá. To by nemusel být dobrý signál.

Služby

Jaká je situace v nevýrobním sektoru?

fundamenty obr 5

fundamenty obr 4Sektory služeb jsou v USA i v Evropě v kladných hodnotách a tudíž rostou.  Nicméně zatímco evropský růst je stabilní, za mořem znamenalo poslední čtvrtletí obdobné zpomalení růstu, jaké jsme viděli u výrobního sektoru.

Trh práce

Míra nezaměstnanosti, jak ukazují oba grafy, v Evropě i ve Spojených státech v uplynulém roce výrazně poklesla, přičemž evropská křivka opět vypadá strměji, než ta americká, kde se již nezaměstnanost usadila poblíže dlouhodobých průměrů.  Do takových čísel má Evropa ještě daleko.

fundamenty obr 7

fundamenty obr 6Krátká exkurze do oblasti ekonomických fundamentů nám ukázala, že pokud se evropským akciím dařilo lépe než těm amerických, není na tom nic podivného. Evropské fundamenty mají vzestupný charakter, zatímco čísla ze zámoří spíše ukazují na stagnaci. Proto budeme i v dalších letech preferovat evropské akcie před těmi zámořskými.

Související články

Výnosy

Zahajuje další výsledková sezóna (Týden 41)

Akciové trhy zakončily uplynulý týden v kladných hodnotách a vzbudily tak v investorech naději, že korekce započatá s příchodem září nachází pevnou půdu pod nohama a trh je připraven své…

12. 10. 2021 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Anketa: Kryptoměny jako součást portfolia. Ano, nebo ne?

Úvodní ze série anket mezi našimi partnery a kolegy jsme zahájili pěkně kontroverzním tématem. Patří kryptoměny do investičního portfolia klientů? Je to investice, nebo čistá spekulace? Jak asi tušíte, sešly…

8. 10. 2021 1 minut čtení minut čtení

Rizika, Výnosy

Zadlužený čínský obr nebo inflace. Co ovlivní trhy do konce roku?

Nastává poslední čtvrtletí letošního roku. Trhy rostou a ceny akcií mnoha společností se pohybují na historických maximech. Co může mít na vývoj kurzů do konce roku vliv? Na co by…

1. 10. 2021 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.