Dobré zprávy z trhů (Týden 35)

Akciové trhy hnané neustálým přílivem likvidity opět prorazily na nová historická maxima. Obavy, kterých jsme byli svědky v předminulém týdnu, zcela vymizely a trhy ovládl opět optimismus. Ke krátkému přerušení došlo jen ve čtvrtek, po teroristickém útoku na kábulském letišti.

Je ovšem evidentní, že události v Kábulu ani mimořádně silný hurikán Ida, který devastoval pobřeží Louisiany, nemají s přísunem likvidity ze strany FEDu žádnou sílu bojovat a akciové indexy se o ně prakticky nezajímají.

Jedinými fundamenty, na něž by indexy měly negativně reagovat, jsou data spojená s inflací, omezení podpůrných programů ze strany centrálních bank nebo omezení množství peněz proudících na finanční a kapitálové trhy. Vše ostatní je nyní pouze informativní.

Úvodní pozitivní zpráva přišla hned v pondělí, když americký Úřad pro kontrolu léčiv a potravin (FDA) definitivně schválil vakcínu společnosti Pfizer-Biontech a v nejbližších týdnech se očekává stejný krok vůči látkám od Moderny a Johnson and Johnson. Plusovým faktorem je také to, že se počty nových případů nemoci covid19 začínají snižovat a není tak vyloučeno, že další vlna dosáhla svého vrcholu.

Pozitivně vyzněl také závěr týdne, kde se zájem investorů soustředil na projev šéfa FEDu Jeroma Powella na výročním zasedání v Jackson Hole. Guvernér Powell potvrdil, že centrální banka začne s omezováním výkupu aktiv z trhu pravděpodobně již v tomto roce, nicméně sdělil, že o tempu a načasování celé operace není ještě rozhodnuto. Zároveň také investory uklidnil, že bankéři nebudou ani v případě omezování likvidity proudící na trhy pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Powellův report přijali investoři kladně a po jeho skončení akciové indexy silně rostly.

Z makroekonomických dat ve Spojených státech mírně zklamal předběžný údaj o růstu hrubého domácího produktu, který o desetinu procenta nenaplnil očekávání. Pod odhady skončily také nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Ostatní data však nedala investorům jakékoli záminky k obavám o blízkou budoucnost. V Evropě potěšil údaj o HDP nejsilnější zdejší ekonomiky. Německo ve druhém čtvrtletí mezikvartálně vzrostlo o více jak jedno a půl procenta a korigovalo tak pokles z prvního kvartálu.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Podcasty, Výnosy

BTčko #6: Není to jen o jedničkách a nulách. V investicích záleží na emocích

Když Viktor Hostinský mluví o investování s platformou Edward, přirovnává ji často k autopilotu v letadle. Ale jedním dechem dodává, že na dovolenou by také asi nikdo nechtěl letět bez…

27. 9. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Firmám klesají zisky. Zbavit se akcií, nebo navýšit pozice?

Akciový investor se stává v podstatě spoluvlastníkem firem, jejichž akcie drží. A každého majitele by mělo zajímat, jak se jeho společnosti daří. Ukazuje to i poměr mezi růstem tržeb, zisků…

23. 9. 2022 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Technická opora zafungovala (Videokomentář: Týden 36)

Indexy se odrazily zpět vzhůru. Co jsou aktuální držáky? Jaká byla makro data? A co na to všechno říká náš investiční analytik Václav Pech?

14. 9. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.