Dobré zprávy z trhů (Týden 35)

Akciové trhy hnané neustálým přílivem likvidity opět prorazily na nová historická maxima. Obavy, kterých jsme byli svědky v předminulém týdnu, zcela vymizely a trhy ovládl opět optimismus. Ke krátkému přerušení došlo jen ve čtvrtek, po teroristickém útoku na kábulském letišti.

Je ovšem evidentní, že události v Kábulu ani mimořádně silný hurikán Ida, který devastoval pobřeží Louisiany, nemají s přísunem likvidity ze strany FEDu žádnou sílu bojovat a akciové indexy se o ně prakticky nezajímají.

Jedinými fundamenty, na něž by indexy měly negativně reagovat, jsou data spojená s inflací, omezení podpůrných programů ze strany centrálních bank nebo omezení množství peněz proudících na finanční a kapitálové trhy. Vše ostatní je nyní pouze informativní.

Úvodní pozitivní zpráva přišla hned v pondělí, když americký Úřad pro kontrolu léčiv a potravin (FDA) definitivně schválil vakcínu společnosti Pfizer-Biontech a v nejbližších týdnech se očekává stejný krok vůči látkám od Moderny a Johnson and Johnson. Plusovým faktorem je také to, že se počty nových případů nemoci covid19 začínají snižovat a není tak vyloučeno, že další vlna dosáhla svého vrcholu.

Pozitivně vyzněl také závěr týdne, kde se zájem investorů soustředil na projev šéfa FEDu Jeroma Powella na výročním zasedání v Jackson Hole. Guvernér Powell potvrdil, že centrální banka začne s omezováním výkupu aktiv z trhu pravděpodobně již v tomto roce, nicméně sdělil, že o tempu a načasování celé operace není ještě rozhodnuto. Zároveň také investory uklidnil, že bankéři nebudou ani v případě omezování likvidity proudící na trhy pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Powellův report přijali investoři kladně a po jeho skončení akciové indexy silně rostly.

Z makroekonomických dat ve Spojených státech mírně zklamal předběžný údaj o růstu hrubého domácího produktu, který o desetinu procenta nenaplnil očekávání. Pod odhady skončily také nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Ostatní data však nedala investorům jakékoli záminky k obavám o blízkou budoucnost. V Evropě potěšil údaj o HDP nejsilnější zdejší ekonomiky. Německo ve druhém čtvrtletí mezikvartálně vzrostlo o více jak jedno a půl procenta a korigovalo tak pokles z prvního kvartálu.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Páteční obchodování zachránilo trhy (Videokomentář: Týden 23)

V uplynulém týdnu to nejprve vypadalo na korekci, ale pátek vše zachránil a vrátil trhy zpět poblíž výchozím hodnotám z počátku týdne. Dluhopisům se v posledních dnech dařilo o něco…

7. 6. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zlatá horečka? V investicích je potřeba se žlutým kovem zachovat chladnou hlavu

Sportovní hodnota zlaté medaile, kterou vyhráli čeští hokejisté, je jen těžko vyčíslitelná. Kdyby byla ale místo křišťálu skutečně celá ze zlata, tak by při svých úctyhodných 250 gramech a dnešních…

30. 5. 2024 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

FED nepotěšil (Videokomentář: Týden 22)

Konzervativní výhled členů FEDu odebral investorům jistou dávku optimismu, což ovlivnilo obchodování na konci minulého týdne. Až na technologický sektor nám akcie zčervenaly, nedařilo se ani dluhopisům. Spokojeni s nedávným…

29. 5. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.