Dobré zprávy z trhů (Týden 35)

Akciové trhy hnané neustálým přílivem likvidity opět prorazily na nová historická maxima. Obavy, kterých jsme byli svědky v předminulém týdnu, zcela vymizely a trhy ovládl opět optimismus. Ke krátkému přerušení došlo jen ve čtvrtek, po teroristickém útoku na kábulském letišti.

Je ovšem evidentní, že události v Kábulu ani mimořádně silný hurikán Ida, který devastoval pobřeží Louisiany, nemají s přísunem likvidity ze strany FEDu žádnou sílu bojovat a akciové indexy se o ně prakticky nezajímají.

Jedinými fundamenty, na něž by indexy měly negativně reagovat, jsou data spojená s inflací, omezení podpůrných programů ze strany centrálních bank nebo omezení množství peněz proudících na finanční a kapitálové trhy. Vše ostatní je nyní pouze informativní.

Úvodní pozitivní zpráva přišla hned v pondělí, když americký Úřad pro kontrolu léčiv a potravin (FDA) definitivně schválil vakcínu společnosti Pfizer-Biontech a v nejbližších týdnech se očekává stejný krok vůči látkám od Moderny a Johnson and Johnson. Plusovým faktorem je také to, že se počty nových případů nemoci covid19 začínají snižovat a není tak vyloučeno, že další vlna dosáhla svého vrcholu.

Pozitivně vyzněl také závěr týdne, kde se zájem investorů soustředil na projev šéfa FEDu Jeroma Powella na výročním zasedání v Jackson Hole. Guvernér Powell potvrdil, že centrální banka začne s omezováním výkupu aktiv z trhu pravděpodobně již v tomto roce, nicméně sdělil, že o tempu a načasování celé operace není ještě rozhodnuto. Zároveň také investory uklidnil, že bankéři nebudou ani v případě omezování likvidity proudící na trhy pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Powellův report přijali investoři kladně a po jeho skončení akciové indexy silně rostly.

Z makroekonomických dat ve Spojených státech mírně zklamal předběžný údaj o růstu hrubého domácího produktu, který o desetinu procenta nenaplnil očekávání. Pod odhady skončily také nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Ostatní data však nedala investorům jakékoli záminky k obavám o blízkou budoucnost. V Evropě potěšil údaj o HDP nejsilnější zdejší ekonomiky. Německo ve druhém čtvrtletí mezikvartálně vzrostlo o více jak jedno a půl procenta a korigovalo tak pokles z prvního kvartálu.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Strach z globální recese? Data teď nedávají důvod k panice

Americká centrální banka poprvé po dvaceti letech zvýšila základní úrokovou sazbu o 50 procentních bodů. Pokud v posledních dvou dekádách sazby zvyšovala, bylo to maximálně o polovinu. Trhy to očekávaly,…

20. 5. 2022 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

První inflační vlaštovka (Týden 19)

Akciové trhy v uplynulém týdnu poklesly a to přesto, že makrodata zveřejněná v uplynulém týdnu neukázala nic mimořádně znepokojivého. Možná spíše naopak. Z úst statistiků jsme se dozvěděli, že růst…

17. 5. 2022 3 minut čtení minut čtení

Úvěrování, Výnosy

Čtyři otázky pro Jirku Pecha: Inflace v hlavní roli

Před pár dny nás z E15 oslovili s dotazy, jak se vyvíjí zájem o spořicí a jiné produkty, s jejichž pomocí se klienti snaží bojovat s inflací. O odpovědi neochudíme…

13. 5. 2022 2 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.