Dobré zprávy z trhů (Týden 35)

Akciové trhy hnané neustálým přílivem likvidity opět prorazily na nová historická maxima. Obavy, kterých jsme byli svědky v předminulém týdnu, zcela vymizely a trhy ovládl opět optimismus. Ke krátkému přerušení došlo jen ve čtvrtek, po teroristickém útoku na kábulském letišti.

Je ovšem evidentní, že události v Kábulu ani mimořádně silný hurikán Ida, který devastoval pobřeží Louisiany, nemají s přísunem likvidity ze strany FEDu žádnou sílu bojovat a akciové indexy se o ně prakticky nezajímají.

Jedinými fundamenty, na něž by indexy měly negativně reagovat, jsou data spojená s inflací, omezení podpůrných programů ze strany centrálních bank nebo omezení množství peněz proudících na finanční a kapitálové trhy. Vše ostatní je nyní pouze informativní.

Úvodní pozitivní zpráva přišla hned v pondělí, když americký Úřad pro kontrolu léčiv a potravin (FDA) definitivně schválil vakcínu společnosti Pfizer-Biontech a v nejbližších týdnech se očekává stejný krok vůči látkám od Moderny a Johnson and Johnson. Plusovým faktorem je také to, že se počty nových případů nemoci covid19 začínají snižovat a není tak vyloučeno, že další vlna dosáhla svého vrcholu.

Pozitivně vyzněl také závěr týdne, kde se zájem investorů soustředil na projev šéfa FEDu Jeroma Powella na výročním zasedání v Jackson Hole. Guvernér Powell potvrdil, že centrální banka začne s omezováním výkupu aktiv z trhu pravděpodobně již v tomto roce, nicméně sdělil, že o tempu a načasování celé operace není ještě rozhodnuto. Zároveň také investory uklidnil, že bankéři nebudou ani v případě omezování likvidity proudící na trhy pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Powellův report přijali investoři kladně a po jeho skončení akciové indexy silně rostly.

Z makroekonomických dat ve Spojených státech mírně zklamal předběžný údaj o růstu hrubého domácího produktu, který o desetinu procenta nenaplnil očekávání. Pod odhady skončily také nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Ostatní data však nedala investorům jakékoli záminky k obavám o blízkou budoucnost. V Evropě potěšil údaj o HDP nejsilnější zdejší ekonomiky. Německo ve druhém čtvrtletí mezikvartálně vzrostlo o více jak jedno a půl procenta a korigovalo tak pokles z prvního kvartálu.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Kam se pohnou trhy (Videokomentář: Týden 5)

Máme za sebou relativně optimistický týden, ale klíčová čísla nás čekají v nejbližších dnech. Jak hodnotí na základě dat aktuální tržní sentiment náš investiční analytik Václav Pech?

1. 2. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nálada je optimistická (Videokomentář: Týden 4)

Letošní rok přináší novinky. Inflace zpomaluje, index volatility (strachu) VIX klesá, daří se technologiím i neamerickým akciím. Jak hodnotí na základě dat aktuální tržní sentiment náš investiční analytik Václav Pech?

25. 1. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nepovedený týden (Videokomentář: Týden 48)

Prakticky jediné, co vyrostlo, byl index volatility (strachu) VIX. Jak hodnotí na základě dat aktuální tržní sentiment náš investiční analytik Václav Pech?

13. 12. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.