Akciové index po měsíci růstu klesly

Hlavní světové akciové indexy v uplynulém týdnu přerušily svoje vítězné tažení a po měsíci růstu poklesly. Negativní vývoj byl živen zejména propadem sektoru energií (-5,81 %), kterému sekundoval finanční a průmyslový sektor a ztrátu si připsaly také technologické akcie. Dobře si vedly tradiční defenzivní sektory, do nichž jsou soustředěny akcie s nízkou volatilitou (utility; spotřební zboží a realitní sektor) a také akcie emerging markets.

Přestože je celkový téměř jednoprocentní pokles hlavního amerického indexu SP500, ke kterému minulý týden došlo, poměrně silný, byl průběh prvních čtyř dní týden spíše poklidný. Pondělní růst vystřídaly v dalších dnes mírné poklesy a zásadní vliv na výsledky týdenního obchodování měla až páteční seance, kterou poslal ke dnu výstup z indexu spotřebitelské důvěry zveřejňovaném univerzitou v Michiganu. Ten poklesl na nejnižší úroveň od letošního února.

Zatímco si investoři na zvyšující se inflaci začínají zvykat a v jejich víře jim pomáhají centrální bankéři vidící ve zvyšující se inflaci pouze dočasný jev, spotřebitelé jsou podle výsledků měření michiganské univerzity silně znepokojeni. Z měření vyplývá, že spotřebitelé vidí roční tempo inflace na 4,8 % (spodní část obrázku), což je největší tempo růstu od roku 2008. Zveřejněný údaj tak přináší další pochybnosti o dočasné povaze současného růstu cen, které jen potvrzuje zveřejněný údaj o růstu výrobních cen. I ten překonal očekávání a graf jeho vývoje je celkem výmluvný.

Centrální banky nadále hledí na údaje o inflaci bez větších obav, což potvrdil guvernér FEDu Jerome Powell v průběhu svého slyšení před americkými zákonodárci, které proběhlo v průběhu minulého týdne. Podle jeho názoru jsme prozatím ještě daleko od dostatečného zlepšení situace po pandemii nemoci COVID-19 a centrální banka ve Spojených státech bude nadále pokračovat v poskytování silné podpory, kterou trhům aktuálně poskytuje. Powell také řekl, že pokud by FED dospěl k závěru, že je v dohledu její omezení, dá centrální banka trhům dopředu avízo. Další silná podpůrná opatření v případě ukončení výkupu dluhopisů z trhu avizovala také prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Evropští centrální bankéři se, jak se zdá, spíše než o inflaci chystají zabývat „zelenou“ politikou a boji proti klimatickým změnám.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Klidný týden? Ani náhodou! (Týden 28)

Na akciových trzích byli investoři v uplynulém týdnu svědky rozdílného vývoje. Zatímco indexy vyspělých zemí a regionů mírně rostly, akciím emerging markets se příliš nedařilo.

13. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Návrat optimismu (Týden 26)

Akciové trhy v uplynulém týdnu nejprve korigovaly svůj pokles z týdne předchozího způsobený výstupem z jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. V pátek pak hlavní americký index SP500 úspěšně zaútočil…

29. 6. 2021 2 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Výnosy

Inflace cení zuby. Jak si stojí vysoce kvalitní akcie oproti akciovým indexům

Nacházíme se v období rostoucí inflace. Ta přišla v důsledku uvolňování zvýšených objemů peněz do ekonomiky ze strany centrálních bank při koronavirové pandemii. Otázka, kterou si nyní pokládá nejeden investor,…

24. 6. 2021 2 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje