Stavební spoření pro děti bez opatrovnického soudu?

Společně s platností nového občanského zákoníku došlo ke zpřísnění podmínek pro výběr prostředků ze smluv o stavebním spoření sepsaných na děti (nezletilce). To, že prostředky na smlouvě patří dítěti, platilo už i před platností nového zákona, ale NOZ stanovil podrobnější podmínky výběru prostředků, a to pouze se souhlasem opatrovnického soudu. Komplikovaný přístup k prostředkům ze smlouvy o stavebním spoření nezletilce by se mohl...

Společně s platností nového občanského zákoníku došlo ke zpřísnění podmínek pro výběr prostředků ze smluv o stavebním spoření sepsaných na děti (nezletilce). To, že prostředky na smlouvě patří dítěti, platilo už i před platností nového zákona, ale NOZ stanovil podrobnější podmínky výběru prostředků, a to pouze se souhlasem opatrovnického soudu. Komplikovaný přístup k prostředkům ze smlouvy o stavebním spoření nezletilce by se mohl v poměrně blízké budoucnosti zjednodušit. 

Pro spoustu rodičů bylo velice nemilé překvapení, když poslali výpověď smlouvy a žádost o převod prostředků ze smlouvy o SS svého dítěte a stavební spořitelna jim odpověděla, že musí dodat rozhodnutí opatrovnického soudu. Tím však komplikace pro velkou část rodičů teprve začaly. Z dosavadních zkušeností a zpětné reakce rodičů vyplývá, že soudy neměly jednotný postup. Stávalo se, že stejné zdůvodnění u jednoho soudu bylo dostatečné a stačilo ke schválení výpovědi, jinde muselo proběhnout řízení a ani poté soud některé případy neschválil. Relativně schůdné řešení byl převod na jinou smlouvu o SS, jiný produkt nebo osobní účet nezletilce. Poměrně složité bylo dokazování využití prostředků u nezletilců těsně před dosažením zletilosti zhruba po 16 roku věku.

V Poslanecké sněmovně je nyní návrh změny zákona, který by soudní řízení, které navíc nadměrně zatěžuje soudy, za určitých podmínek nepožadoval. Stačit by měl souhlas obou rodičů, mimochodem toto některé stavební spořitelny v minulosti již požadovaly. Podmínkou by bylo, že smlouva již bude mimo vázací dobu, která je rozhodující pro přiznání státní podpory. Pokud budou chtít rodiče vypovědět smlouvy dříve, budou muset absolvovat soudní řízení.

Kupodivu s navrženými změnami souhlasí politici napříč politickým spektrem, a tak má změna šanci na schválení. Pokud půjde vše podle předpokladů, mohlo by vše platit od července. Alespoň tak to uvedla Česká televize.

Roman Bečička, podpora úvěrů a stavebního spoření Broker Trustu

Související články

Výnosy

Jaké tituly preferovat? (Týden 19)

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu, když ztráty zpočátku týdne hravě vygumovalo čtvrteční a páteční obchodování, které posunulo americké indexy na nová historická maxima.

11. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Čistá energie vydělala investorům víc jak sto procent. Má smysl do ní vložit peníze i nyní?

Kdo v loňském roce investoval své peníze do akcií firem z odvětví čisté energetiky, může si gratulovat. Za posledních 12 měsíců si akcie zařazené do indexu SP Global Clean Energy…

7. 5. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Krátkodobá korekce možná (Týden 18)

Akciové trhy v uplynulém týdnu stagnovaly a v některých případech mírně klesaly. Důvodem pro tento vývoj je s velkou pravděpodobností nedostatek nových jasných impulsů, a to jak k pokračování v…

4. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje