Stavební spoření pro děti bez opatrovnického soudu?

Společně s platností nového občanského zákoníku došlo ke zpřísnění podmínek pro výběr prostředků ze smluv o stavebním spoření sepsaných na děti (nezletilce). To, že prostředky na smlouvě patří dítěti, platilo už i před platností nového zákona, ale NOZ stanovil podrobnější podmínky výběru prostředků, a to pouze se souhlasem opatrovnického soudu. Komplikovaný přístup k prostředkům ze smlouvy o stavebním spoření nezletilce by se mohl...

Společně s platností nového občanského zákoníku došlo ke zpřísnění podmínek pro výběr prostředků ze smluv o stavebním spoření sepsaných na děti (nezletilce). To, že prostředky na smlouvě patří dítěti, platilo už i před platností nového zákona, ale NOZ stanovil podrobnější podmínky výběru prostředků, a to pouze se souhlasem opatrovnického soudu. Komplikovaný přístup k prostředkům ze smlouvy o stavebním spoření nezletilce by se mohl v poměrně blízké budoucnosti zjednodušit. 

Pro spoustu rodičů bylo velice nemilé překvapení, když poslali výpověď smlouvy a žádost o převod prostředků ze smlouvy o SS svého dítěte a stavební spořitelna jim odpověděla, že musí dodat rozhodnutí opatrovnického soudu. Tím však komplikace pro velkou část rodičů teprve začaly. Z dosavadních zkušeností a zpětné reakce rodičů vyplývá, že soudy neměly jednotný postup. Stávalo se, že stejné zdůvodnění u jednoho soudu bylo dostatečné a stačilo ke schválení výpovědi, jinde muselo proběhnout řízení a ani poté soud některé případy neschválil. Relativně schůdné řešení byl převod na jinou smlouvu o SS, jiný produkt nebo osobní účet nezletilce. Poměrně složité bylo dokazování využití prostředků u nezletilců těsně před dosažením zletilosti zhruba po 16 roku věku.

V Poslanecké sněmovně je nyní návrh změny zákona, který by soudní řízení, které navíc nadměrně zatěžuje soudy, za určitých podmínek nepožadoval. Stačit by měl souhlas obou rodičů, mimochodem toto některé stavební spořitelny v minulosti již požadovaly. Podmínkou by bylo, že smlouva již bude mimo vázací dobu, která je rozhodující pro přiznání státní podpory. Pokud budou chtít rodiče vypovědět smlouvy dříve, budou muset absolvovat soudní řízení.

Kupodivu s navrženými změnami souhlasí politici napříč politickým spektrem, a tak má změna šanci na schválení. Pokud půjde vše podle předpokladů, mohlo by vše platit od července. Alespoň tak to uvedla Česká televize.

Roman Bečička, podpora úvěrů a stavebního spoření Broker Trustu

Související články

Výnosy

Co stojí za poklesem z minulého týdne? (Týden 42)

Akciové indexy v uplynulém týdnu většinou mírně korigovaly svoje zisky dosažené v předchozích týdnech. Mírnou vyjímkou byly růstové akcie, kam se po korekci technologií začaly opět navracet kupci.

20. 10. 2020 3 minut čtení minut čtení

úroky z hypoték

Ostatní

Odpočty úroků z hypoték v roce 2021: Napraví chybu v zákoně parlament nebo Nejvyšší správní soud?

Situace ohledně daňových odpočtů úroků z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření je stále nepřehledná. Zákonodárci chtěli, aby roční limit na odpočet úroků byl pro bytové potřeby obstarané po Novém…

15. 10. 2020 6 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy reagují podle slíbených stimulů (Týden 41)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět poměrně silně rostly a americké indexy se tak citelně přiblížily svým historickým maximům. Dobře se dařilo také ostatním indexům, které se zpravidla pohybují ve…

14. 10. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje