Sazby hypoték již nerostou, ale na pokles to zatím nevypadá (analýza Golem)

Nabídkové sazby stagnují. Titulní index GOFI 70, který 13 let mapuje napříč trhem nabídkové sazby hypoték s LTV do 70 %, v říjnu meziměsíčně vzrostl o pouhé 2 setiny procentního bodu na 6,27 %. V meziročním srovnání však nabídkové sazby vzrostly o 3,17procentního bodu. Loni v říjnu banky nabízely tento typ hypoték v průměru se sazbou 3,10 %.

Zajímavostí uplynulého měsíce je stagnace nabídkových sazeb hypoték v rozmezí 80–90 % LTV. Tento segment zůstává stranou pozornosti klientů i bank, takže index GOFI 90 aktuálně dosahuje 6,66 %.

Realizační sazby se zvolna dotahují na nabídkové sazby

Kromě nabídkových sazeb sledujeme také sazby reálně sjednávaných hypoték. V tomto monitoringu vycházíme z produkčních dat společností Golem Finance. Index GOFIREAL v uplynulém měsíci meziměsíčně stoupl o 7 setin procentního bodu na 6,06 % a svým pozvolným růstem se přibližuje nabídkovým sazbám. Tento posun je dán z principu dobou od nabídky po proces předání bance ke schválení.  

ČNB sazby neměnila. Co na to hypotéky?

Bankovní rada ČNB dnes rozhodovala o základních úrokových sazbách a podle většinového očekávání analytiků ponechala sazby beze změny. V praxi však pro hypoteční banky a nacenění hypotečních úvěrů je důležitější faktická cena peněz, z kterých financují své úvěrové aktivity. A ta na trhu v posledních týdnech roste, což samozřejmě vytváří tlak na růst hypotečních sazeb. Z druhé strany však na rozhodování bank působí slabá poptávka po hypotékách, takže cenových změn v říjnu výrazně ubylo. Sazby měnila pouze Oberbank, UniCredit Bank, Moneta a poslední říjnový den skupina ČSOB, která však sazby zvýšila rovnou o 0,35 až 0,4procentního bodu.         

„Dnešní rozhodnutí ČNB je očekávatelnou zprávou a na vývoj sazeb hypoték prakticky nebude mít zásadně pozitivní, ani negativní dopad. Klíčové jsou nyní ceny zdrojů, jejichž výše je odrazem inflačních očekávání v ekonomice, ale také vývoje sazeb klíčových centrálních bank (ECB, FED, BOA). A bohužel s tím, jak cena v předchozích týdnech narostla a nyní neklesá, roste nyní i pravděpodobnost zvyšování hypotečních sazeb,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.    

Zdroj: Golem Finance, Patria.cz, ČNB, banky

Související články

Nezařazené

Vašek a Jirka Pechovi: Největší zločin, kterého se na sobě můžeme dopustit, je neinvestovat

Když má člověk pech, je to smůla. Když máte ale Pechy dva, je to investiční výhoda. Vašek a Jirka Pechovi. Táta a syn, dva investoři a investiční analytici. Partnerům Broker…

27. 4. 2023 14 minut čtení minut čtení

Nezařazené

Rok 2022 aneb Ztracené iluze o investičních trzích

Aniž bych chtěl nějak fušovat do řemesla panu spisovateli Balzacovi, titul jeho knihy Ztracené iluze mi připadá pro dění na akciových a dluhopisových trzích v uplynulém roce velice příhodným. Na…

27. 1. 2023 8 minut čtení minut čtení

Nezařazené

Vysoké sazby pouštějí investicím žilou. Někde to bylo potřeba jako sůl

Rok 2022 se do investičních dějin zapíše jako rok vysoké inflace a také výrazného zvyšování úrokových sazeb. Centrální banky šláply razantně na brzdu, aby inflaci zkrotily. A odezva investičních aktiv…

16. 12. 2022 6 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.