Jak se Vás dotknou hypoteční změny?

MONETA Money Bank končí s exterem, Hypoteční banka zpřísňuje storno a spolu s Komerční bankou penalizuje refinancování. Do kdy je třeba dodat rozdělané hypotéky?

Vážení partneři,

poslední lednový den se sešlo hned několik důležitých oznámení od našich hypotečních partnerů. Obratem Vás o nich informujeme tak, abychom Vám dali co nejvíce času na dodělání stávajících obchodů za současných podmínek.

Hypoteční banka pro nové obchody od 1. 3. 2024 zavádí:

  1. 50% krácení stávající provize při refinancování úvěru od konkurence (vč. ČSOBS nebo ČSOB), týká se všech refinancování, tedy i těch v období konce fixace (standardní refin).
  1. 100% vratka (storno) po dobu 3 let od podpisu smlouvy o úvěru. Ve výpočtu vratky je tedy vynecháno snižování její výše v závislosti na době trvání smlouvy.

Úvěry podepsané do 29. 2. 2024 zůstávají za stávajících podmínek, stejně tak i všechny historicky uzavřené úvěry.

Komentář: Dle ústního příslibu vedení banky bude Hypoteční banka klást maximální důraz na retenci (a dorovnávání konkurenčních nabídek) ve spolupráci s námi. S Hypoteční bankou aktivně jednáme a budeme Vás informovat o dalším vývoji. Naprosto klíčová bude aktivní práce s dotčenými klienty.

MONETA končí spolupráci se všemi externími partnery k 31. 1. 2024

  1. Výpověď platí k 31. 1. na všechny produkty (tedy i komerční úvěry a stavebko) s 3měsíční výpovědní lhůtou.
  1. Rozpracované obchody bude tedy čas dokončit do konce dubna.

Komentář: Klienti, kteří budou chtít hypotéku od MONETY, budou zcela závislí na fungování interních procesů, call centra a poboček. Vzhledem k omezeným kapacitám MONETY to bude hodně náročný proces a pro Vás argument pro Vaše klienty.

Komerční banka přestane vyplácet provize za refinancování úvěrů od konkurence v období běžící fixace (tzv. „spekulativní refinancování“), má ale výjimku!

  1. Datum účinnosti není ještě stanoveno, předpoklad je od 1. 4. 2024.
  1. Výjimka! Provize bude plně vyplacena (100 %), pokud bude refinancovaný úvěr navýšen o minimálně 200 000 Kč a vyčerpá se alespoň 95 % refinancovaného úvěru včetně navýšení!
  1. Provize za refinancování při standardní refixaci (konec fixace) bude i nadále plně vyplácena.
Komentář Libora Ostatka ke změnám:

Situace se bude vyvíjet a informace budeme upřesňovat. Otevřené je, jak budou reagovat zbylé banky. S vedením HB a KB jsme v jednání ohledně nastavení retenčních modelů, stejně tak i s ostatními bankami (ČS, RB, UCB). Změny se nás nepochybně dotknou a přinášejí pro nás jak vyšší rizika, tak i další otazníky. Zároveň ale přinášejí příležitosti a otevřou nové modely, které budou zaměřeny na dlouhodobější a stabilnější formu spolupráce s bankami.

V případě dotazů se prosím obracejte na naše úvěrové specialisty Elišku Charvátovou nebo Romana Bečičku.

Ať se Vám daří!

Váš Broker Trust

Související články

Poradenství

Martin Kouřil: Bety v mobilu boří bariéru mezi poradci a klienty

Broker Trust teď v krátkém sledu připravil pro partnery několik vychytávek – Bety 2.0 v mobilu, nové poradenské kalkulačky a taky detailní přehled provizí u obchodního případu. Postupně je všechny…

13. 6. 2024 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Páteční obchodování zachránilo trhy (Videokomentář: Týden 23)

V uplynulém týdnu to nejprve vypadalo na korekci, ale pátek vše zachránil a vrátil trhy zpět poblíž výchozím hodnotám z počátku týdne. Dluhopisům se v posledních dnech dařilo o něco…

7. 6. 2024 1 minut čtení minut čtení

Rizika

Pojištění vážných chorob. Ani vyšší věk nebo prodělaná nemoc nemusí znamenat stopku

Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný. S tímto výrokem, který je zároveň i názvem filmu Juraje Jakubiska z 90. let, lze těžko nesouhlasit. Životní pojištění vám…

8 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Poznejte naše chytré nástroje

Rádi vás pozveme na kávu . Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306