Jak se Vás dotknou hypoteční změny?

MONETA Money Bank končí s exterem, Hypoteční banka zpřísňuje storno a spolu s Komerční bankou penalizuje refinancování. Do kdy je třeba dodat rozdělané hypotéky?

Vážení partneři,

poslední lednový den se sešlo hned několik důležitých oznámení od našich hypotečních partnerů. Obratem Vás o nich informujeme tak, abychom Vám dali co nejvíce času na dodělání stávajících obchodů za současných podmínek.

Hypoteční banka pro nové obchody od 1. 3. 2024 zavádí:

  1. 50% krácení stávající provize při refinancování úvěru od konkurence (vč. ČSOBS nebo ČSOB), týká se všech refinancování, tedy i těch v období konce fixace (standardní refin).
  1. 100% vratka (storno) po dobu 3 let od podpisu smlouvy o úvěru. Ve výpočtu vratky je tedy vynecháno snižování její výše v závislosti na době trvání smlouvy.

Úvěry podepsané do 29. 2. 2024 zůstávají za stávajících podmínek, stejně tak i všechny historicky uzavřené úvěry.

Komentář: Dle ústního příslibu vedení banky bude Hypoteční banka klást maximální důraz na retenci (a dorovnávání konkurenčních nabídek) ve spolupráci s námi. S Hypoteční bankou aktivně jednáme a budeme Vás informovat o dalším vývoji. Naprosto klíčová bude aktivní práce s dotčenými klienty.

MONETA končí spolupráci se všemi externími partnery k 31. 1. 2024

  1. Výpověď platí k 31. 1. na všechny produkty (tedy i komerční úvěry a stavebko) s 3měsíční výpovědní lhůtou.
  1. Rozpracované obchody bude tedy čas dokončit do konce dubna.

Komentář: Klienti, kteří budou chtít hypotéku od MONETY, budou zcela závislí na fungování interních procesů, call centra a poboček. Vzhledem k omezeným kapacitám MONETY to bude hodně náročný proces a pro Vás argument pro Vaše klienty.

Komerční banka přestane vyplácet provize za refinancování úvěrů od konkurence v období běžící fixace (tzv. „spekulativní refinancování“), má ale výjimku!

  1. Datum účinnosti není ještě stanoveno, předpoklad je od 1. 4. 2024.
  1. Výjimka! Provize bude plně vyplacena (100 %), pokud bude refinancovaný úvěr navýšen o minimálně 200 000 Kč a vyčerpá se alespoň 95 % refinancovaného úvěru včetně navýšení!
  1. Provize za refinancování při standardní refixaci (konec fixace) bude i nadále plně vyplácena.
Komentář Libora Ostatka ke změnám:

Situace se bude vyvíjet a informace budeme upřesňovat. Otevřené je, jak budou reagovat zbylé banky. S vedením HB a KB jsme v jednání ohledně nastavení retenčních modelů, stejně tak i s ostatními bankami (ČS, RB, UCB). Změny se nás nepochybně dotknou a přinášejí pro nás jak vyšší rizika, tak i další otazníky. Zároveň ale přinášejí příležitosti a otevřou nové modely, které budou zaměřeny na dlouhodobější a stabilnější formu spolupráce s bankami.

V případě dotazů se prosím obracejte na naše úvěrové specialisty Elišku Charvátovou nebo Romana Bečičku.

Ať se Vám daří!

Váš Broker Trust

Související články

Výnosy

Martin Pleštil: Kdo zaváhá s DIPem, přijde o klienty. Teď je správný čas pustit se do penzí naplno

DIP. DIP. DIP. Tohle téma ovládlo nejen poradenský prostor. Nový dlouhodobý investiční produkt poutá pochopitelně velkou pozornost. „Zajištění na penzi se probírá intenzivně v médiích a klienti na toto téma…

16. 2. 2024 11 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy preferují vyšší riziko (Videokomentář: Týden 7)

Makroekonomická data přinesla vesměs pozitivní výsledky, nicméně ne natolik překvapivé, aby měla sílu významně pohnout trhy. Pokračoval tak mírný růst a akciové trhy jsou nadále nad historickými maximy. Daří se…

14. 2. 2024 1 minut čtení minut čtení

Úvěrování

Když klienti nedosáhnou na hypotéku nebo potřebují získat za svou nemovitost férovou částku, pomůže jim MOOY

Na první pohled vypadá název MOOY možná zvláštně, ale když vám řekneme, že výslovnost je [MŮJ], tak budete ohledně smyslu tohoto produktu rázem „doma“. Je to služba, která nabízí v…

9. 2. 2024 8 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Poznejte naše chytré nástroje

Rádi vás pozveme na kávu . Nechte nám na sebe kontakt.