ČSNF úspěšně pokračuje ve svém dluhopisovém programu

Po úvodní emisi, která představovala 100 milionů korun z celkové částky jedné miliardy korun, pokračuje investiční a nemovitostní fond ČSNF v nabídce dalších dluhopisů. Jelikož se první úpis stal úspěšným a mezi investory si našel své zájemce, přichází podle plánu další možnost, jak zhodnotit své peníze. Prostřednictvím dluhopisu mohou investoři své peníze zhodnotit již od částky 10 tisíc korun. Více se můžete dozvědět v následujícím rozhovoru s manažerem dluhopisového programu ČSNF Lukášem Hrmou

Jaké jsou výhody vašeho dluhopisového programu, který jste začali nabízet jako další možnost, jak prostřednictvím ČSNF zhodnotit své peníze?

Výhod je několik a skutečnost, že o dluhopisy byl a je mezi investory zájem, svědčí o tom, že nastavení, finanční limit a vysvětlení, proč zrovna investovat do našeho dluhopisu, byly správné. V dnešní inflační době na vás útočí na každém rohu nejrůznější nabídky, jak ochránit své finance před znehodnocením. My jsme šli jinou cestou. Neslibujeme modré z nebe, stojíme pevně nohama na zemi a potenciálním investorům narovinu říkáme, že 17% inflaci naším nástrojem neporazí, ale určitě ji zmírní. Na druhé straně nabízíme jistotu, že se jim jejich peníze i se slíbeným úrokem, vrátí. Nespornou výhodou oproti přímé investici do našeho fondu je minimální částka, kterou nám lze svěřit. Zatímco investice do fondu začíná na jednom milionu korun, dluhopis si zájemce pořídí již od 10 tisíc korun. Chtěli jsme tím přiblížit možnost investování do skupiny ČSNF i drobnějším investorům, kteří aktuálně nemají možnost vyšší investice, ale zároveň je zajímá, co děláme, a chtějí toho být součástí.

Mluvíte o současné vysoké inflaci. Jak vysoký výnos dluhopisy nabízí?

Výnos představuje částku, která odpovídá 7,8% úroku ročně. To je částka, na kterou se pravděpodobně zeptá každý jako první. Pak bude chtít vědět, čím konkrétně je ČSNF schopný jeho peníze zhodnotit. Základní činností, kterou se zabýváme. Výstavbou a prodejem rezidenčních nemovitostí. Bytů nebo domů. I přes aktuální situaci na trhu se naše nemovitosti prodávají dobře a můžeme si dovolit kupovat i projekty, u kterých víme, že je budeme realizovat třeba za dva, tři roky. Takže zhodnocení peněz prostřednictvím dluhopisů je podpořeno reálnou aktivitou, nikoli jen imaginárními operacemi ve vzduchoprázdnu. Samostatnou kapitolou jsou pak přísné závazky, kovenanty, ke kterým se ČSNF zavázal. Mezi ty hlavní, které dávají investorům do samotného fondu jistotu, patří skutečnost, že se k prostředkům od investorů do dluhopisu chováme stejně jako k investorům do fondu. V obou případech dodržujeme totožná pravidla. Například poměr mezi prostředky majitele a investorskými prostředky musí i být i nadále 1:4, a to včetně dluhopisů. Mezi další závazky patří maximální zadluženost 80 %, respektive 70 %. V případě překročení tohoto limitu si majitel již nesmí vybírat prostředky z fondu. Všechny zainvestované peníze musí být účelně vynaloženy na akvizice nových projektů a investiční činnosti. To znamená, že je omezené využívání na provoz, na splácení minulých dluhů a podobně.

Zároveň jsme pro investory připravili aktuálně ještě druhý dluhopis, celkově třetí v pořadí, který máme. To znamená, že si zájemce o zhodnocení svých peněz může vybrat buď jistotu úroku ve výši 7,8 %, která se v průběhu čtyř let splatnosti nezmění. Pak je zde možnost investovat do variabilního kupónu, který jsme připravili s ohledem na momentální situaci na trhu. Výnos u kupónu je složený z fixní části 1,5% p.a. a variabilní části, která se mění v závislosti na sazbách tříměsíční sazby PRIBOR. Klient si sám zvolí variantu podle svých propočtů, zda sazby půjdou nahoru nebo budou klesat. Dle toho dostane zhodnocení své investice. Aktuálně při spuštění dluhopisu je tříměsíční PRIBOR na úrovni 7,33 %, ke které se připočte ještě zmíněných fixních 1,5%.

Proč dluhopis?

Pro jakého investora je dluhopis správná a pro jakého špatná volba?

Dluhopis je určený menším investorům, kteří si nemohou dovolit nebo nechtějí investovat větší finanční prostředky. Proto je minimální vložená částka ve výši 10 tisíc korun. Splatnost je 4 roky. Jedná se o konzervativní dluhopis se zajímavým úročením 7,8 % p.a. Není na nás jako na fondu, abychom říkali, pro vás je to dobrá volba, pro vás nikoli. My nabízíme produkt, otevřeně popisujeme jeho parametry, fond má svoji prokazatelnou historii, naše developerské projekty prezentujeme veřejnosti od jejich záměru na papíře až po samotnou realizaci. Zda klient tento produkt se vším, co o něm ví, je pouze na něm.

Kdo by si měl raději vzít FKI místo dluhopisu?

Z našeho pohledu se jedná o dvě různé cesty, jak zhodnotit své peníze a v jaké výši. Nejedná se o konkurenční produkty. Vzájemně se doplňují a tím utváří z celého fondu zajímavější investiční platformu. Zcela otevřeně, z našeho pohledu je jedno, kam investor vloží peníze. Z obou investičních nástrojů jdou peníze do stejných projektů. Nepoužíváme různé peníze různým způsobem. Jediný hlavní rozdíl je v nástroji jako takovém. U FKI mají klienti možnost složeného úročení. To je pro ně výhodné, když nepotřebují v průběhu investice žádnou její část dostávat. A dluhopis má kvartální výplatu kuponu, což klient v případě potřeby může využívat dle svých preferencí.

Lukáš Hrma

Lukáš Hrma se celý svůj pracovní život pohybuje v oblasti financí a obchodu. Do nich promítá zásady, které mu dává jeho největší koníček, rugby. Mezi jeho hlavní odborné přednosti patří detailní znalost trhu, dlouhodobé kontakty s obchodními partnery napříč ekonomikou, a odborné zázemí ČSNF, díky kterému může nabízet vysoce kvalitní a důvěryhodné produkty. Po mobilních technologiích, finančním konzultantství a developmentu nyní působí v byznysové pozici, kde nabízí konzervativní investice s jistou návratností.

Související články

Poradenství

Váš konzultant: Stav spoření na penzi je často tristní. Jako poradci máme v rukou to změnit

Sednete si s klientem, podíváte se na stávající penzijko a je to tam – transformovaný fond. Chudák klient se pak ještě diví, proč je to špatně, když se přeci penzijní…

28. 2. 2024 7 minut čtení minut čtení

Poradenství, Výnosy

ByrFin: Penze jsou i díky DIPu na vzestupu. Klíčovou výhodou je nástroj BT Penze

Finance a reality pod jednou střechou. To je heslo opavské společnosti ByrFin Group. Kdyby finanční produkty tvořily dům, tak penze tady najdeme přímo v základech. A jejich důležitost poroste. „V…

21. 2. 2024 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přijde korekce? (Videokomentář: Týden 8)

Ohlášená čísla o inflaci ve Spojených státech mírně zaostala za očekáváním, což nenahrálo brzkému snížení úrokových sazeb. Po dlouhé době tak skončil trh týdenní obchodování níže, než jej započal. Ceny…

1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Poznejte naše chytré nástroje

Rádi vás pozveme na kávu . Nechte nám na sebe kontakt.