ČSNF představuje svůj dluhopisový program

Dosavadní praxe, jak investovat finanční prostředky do ČSNF, se výrazně rozšiřuje a zásadně mění možnosti pro zhodnocení vložených peněz. Dosud bylo možné investovat pouze přímo do fondu, a to od jednoho milionu korun výše. ČSNF v rámci své další expanze přichází s variantou, kdy prostřednictvím dluhopisu mohou investoři své peníze zhodnotit již od částky 10 tisíc korun. Více se můžete dozvědět v následujícím rozhovoru s manažerem dluhopisového programu ČSNF Lukášem Hrmou, který na toto téma zároveň pro Broker Trust pořádá školení, a to 16. 6. od 9:00 do 10:30 v sídle ČSNF Pernerova 35, Praha 8.

O výhodách a parametrech dluhopisové programu si povídal manažer segmentu investic Broker Trustu Jirka Pech s obchodním ředitelem a manažerem dluhopisového programu ČSNF Lukášem Hrmou.

Proč ČSNF shání peníze přes dluhopis, když má k dispozici FKI pro financování svých aktivit?

Nespornou výhodou oproti přímé investici do našeho fondu je minimální částka, kterou nám lze svěřit. Zatímco investice do fondu začíná na jednom milionu korun, dluhopis si zájemce pořídí již od 10 tisíc korun. Chtěli jsme tím přiblížit možnost investování do skupiny ČSNF i drobnějším investorům, kteří aktuálně nemají možnost vyšší investice, ale zároveň je zajímá, co děláme, a chtějí toho být součástí.

Neohrožuje emise dluhopisů investory ve fondu (resp. nezvedá jim riziko)?

Je to přesně naopak. ČSNF je natolik silný, že si mohl dovolit rozšířit možnosti, kterými lze zhodnotit peníze investorů. A nakonec i rozšířit skupinu jich samotných. Fond se zavázal k přísným závazkům, kovenantům. Mezi ty hlavní, které dávají investorům do samotného fondu jistotu, patří skutečnost, že se k prostředkům od investorů do dluhopisu chováme stejně jako k investorům do fondu. V obou případech dodržujeme totožná pravidla. Například poměr mezi prostředky majitele a investorskými prostředky musí i být i nadále 1:4, a to včetně dluhopisů. Mezi další závazky patří maximální zadluženost 80 %, respektive 70 %. V případě překročení tohoto limitu si majitel již nesmí vybírat prostředky z fondu. Všechny zainvestované peníze musí být účelně vynaloženy na akvizice nových projektů a investiční činnosti. To znamená, že je omezené využívání na provoz, na splácení minulých dluhů a podobně. Kovenantů je zde celá řada, ale to by bylo na další samostatný rozhovor.

Jaká jen pozice věřitele dluhopisu vs. majitele FKI?

Jednáme transparentně, kovenanty jsou přísnější, než je u obdobných dluhopisových prospektů zvykem. Klienti ani jednoho z našich investičních nástrojů nemusí mít obavy. Díky kovenantům na dluhopisu a parametrům našeho fondu jsme zavázáni dodržovat určitá pravidla a poměry. V tomto směru jsme velmi transparentní, a proto se právě v této době pracuje i na konsolidované uzávěrce celé skupiny. Tam dostanou investoři odpovědi na všechny finanční otázky. Při uspokojování pohledávek se v první řadě hledí na věřitele. A to bez ohledu na to, zda drží akcii nebo dluhopis. To znamená, že z pohledu vypořádání pohledávek jsou si všichni rovni. Celý mechanismus fondu je založen na tom, aby nikdo nebyl při výplatách opomenut na úkor jedné skupiny investorů. S tím je každý ještě před investicí obeznámen.

Pro jakého investora je dluhopis správná a pro jakého špatná volba?

Dluhopis je určený menším investorům, kteří si nemohou dovolit nebo nechtějí investovat větší finanční prostředky. Proto je minimální vložená částka ve výši 10 tisíc korun. Splatnost je 4 roky. Jedná se o konzervativní dluhopis se zajímavým úročením 6,8 % p.a. Není na nás jako na fondu, abychom říkali, pro vás je to dobrá volba, pro vás nikoli. My nabízíme produkt, otevřeně popisujeme jeho parametry, fond má svoji prokazatelnou historii, naše developerské projekty prezentujeme veřejnosti od jejich záměru na papíře až po samotnou realizaci. Zda klient tento produkt se vším, co o něm ví, je pouze na něm.

Kdo by si měl raději vzít FKI místo dluhopisu?

Kdokoli, kdo chce 😊 Z našeho pohledu se jedná o dvě různé cesty, jak zhodnotit své peníze a v jaké výši. Nejedná se o konkurenční produkty. Vzájemně se doplňují a tím utváří z celého fondu zajímavější investiční platformu. Zcela otevřeně, z našeho pohledu je jedno, kam investor vloží peníze. Z obou investičních nástrojů jdou peníze do stejných projektů. Nepoužíváme různé peníze různým způsobem. Jediný hlavní rozdíl je v nástroji jako takovém. U FKI mají klienti možnost složeného úročení. To je pro ně výhodné, když nepotřebují v průběhu investice žádnou její část dostávat. A dluhopis má kvartální výplatu kuponu, což klient v případě potřeby může využívat dle svých preferencí.

Lukáš Hrma se celý svůj pracovní život pohybuje v oblasti financí a obchodu. Do nich promítá zásady, které mu dává jeho největší koníček, rugby. Mezi jeho hlavní odborné přednosti patří detailní znalost trhu, dlouhodobé kontakty s obchodními partnery napříč ekonomikou, a odborné zázemí ČSNF, díky kterému může nabízet vysoce kvalitní a důvěryhodné produkty. Po mobilních technologiích, finančním konzultantství a developmentu nyní působí v byznysové pozici, kde nabízí konzervativní investice s jistou návratností.

Související články

Poradenství

Stále máte čas ušetřit za letošek na daních nebo využít státní podporu stavebního spoření

Nedovolte předvánočnímu shonu, aby vás připravil o výhody, které nabízí například stavební spoření nebo spoření na penzi. Zkontrolujte, že za letošní rok využijete tyto produkty na maximum. Přilepšit si nebo…

8. 12. 2023 6 minut čtení minut čtení

Výnosy

Pokojný týden (Videokomentář: Týden 48)

V uplynulém týdnu vládl na akciovém trhu klid a hodnota indexu se příliš nezměnila. Investory potěšil nad očekávání pozitivní růst amerického HDP nebo slušná čísla o evropské inflaci, nicméně silnějších…

5. 12. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Spoření na penzi přehledně. Co nás s největší pravděpodobností čeká v roce 2024

Poslanci schválili změny, které se dotýkají spoření na penzi a mají zavést hned několik zásadních novinek. Spořit si na důchod by mělo být atraktivnější, státem více podporované, ale zároveň za…

30. 11. 2023 7 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Poznejte naše chytré nástroje

Rádi vás pozveme na kávu . Nechte nám na sebe kontakt.