BT Neživot zohledňuje změny POV

V souvislostí s novou legislativou jsme BT Neživot rozšířili o nové typy vozidel (elektrokoloběžky apod). Nyní je tato nová kategorie vozidel k dispozici pro pojišťovny ČPP a Kooperativy, ale v příštích dnech ji rozšíříme o Pillow a Allianz.

Jak již jsme několikrát avizovali, 1. 4. 2024 nabyl účinnosti nový Zákon č. 30/2024 Sb. Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a jeho součástí je povinnost pojištění odpovědnosti (POV) pro novou kategorii vozidel např.:

 • některé typy elektrických koloběžek;
 • vozítka typu segway a další dvojkolky;
 • některé typy „seniorských“ motorových trojkolek;
 • zahradní traktůrky (když s nimi vyjedete mimo vlastní pozemek);
 • motorová golfová vozítka;
 • pracovní stroje nebo průmyslová zařízení schopná samostatného přemístění;
 • sněžné skútry a rolby. 

V této souvislosti jsme rozšířili BT Neživot o možnost pojištění nového druhu vozidla s parametrem „ostatní vozidla neregistrovaná“. Aktuálně jsou implementovány dvě pojišťovny – ČPP a KOOP. Již brzy nabídku rozšíříme o Pillow a Allianz.

 1. Zvolte segment „Vozidla“ a klikněte na „Nemám SPZ”. V části „Upravit údaje/Druh vozidla“ vyberte z nabídky možnost „Ostatní vozidla neregistrovaná”.  
 1. Následně se Vám aktivují nová zadávací pole pro vyplnění požadovaných parametrů: výrobní číslo, hmotnost, rychlost apod., kde v položce Upřesnění druhu vozidla” vyberete správný druh vozidla, např. Elektrokoloběžka.  
 1. Následně pokračujte již běžným způsobem na přehled nabídek a poté na sjednání.

U jednotlivých položek v zadání jsou vysvětlivky, tzv. „i“, kde najdete doplňující informace, jaký údaj zadat. 

Obecně pojištění uvedených druhů motorových vozidel, včetně elektrokoloběžek, je možné od 1. 4. 2024 sjednávat přímo v kalkulačkách pojišťoven, ale následně je třeba vytvořit povinné přílohy (EPP).

 • Klient nemá VIN kód – Každé z těchto vozítek by mělo disponovat minimálně sériovým, identifikačním, nebo výrobním číslem, které je potřeba uvést. Mělo by být na konstrukci, nebo u motoru.
 • Malý traktor je vyroben svépomocí – Pokud se má stroj účastnit silničního provozu, musí být homologovaný a požadované údaje mít uvedené v homologačním listu.
 • Neznámé datum výroby u koloběžky z druhé ruky – Klient by měl mít informaci o stáří vozidla od prodejce.
 • Klient nezná rok a měsíc výroby – V těchto případech by měl klient také mít informaci o stáří stroje od prodejce.

Související články

Úvěrování

Jako eso v rukávu. Sjednat si hypotéku za výhodnějších podmínek pro předčasné splacení do konce srpna ještě stihnete

Už jen měsíc a půl mají do konce srpna ti, kteří chtějí sjednat hypotéku za podmínek, které jsou výrazně mírnější v případě předčasného splacení, což se týká i refinancování úvěru…

18. 7. 2024 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Inflační data potěšila (Videokomentář: Týden 29)

Data o inflaci dopadla v Americe o něco lépe, než se čekalo. Pozitivní zpráva poslala trhy na nové rekordy. I pohled na dluhopisové trhy je optimistický, a tak snad jen…

16. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Ostatní, Poradenství

2023: Obrat Broker Trustu vzrostl a přesáhl 2,7 miliardy. Tahounem byly investice a pojištění

Loňský rok je dávno za námi, a přestože pro nás byl velmi úspěšný, v Broker Trustu se raději díváme dopředu než do minulosti. Už brzy proto naše partnery seznámíme s…

11. 7. 2024 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Poznejte naše chytré nástroje

Rádi vás pozveme na kávu . Nechte nám na sebe kontakt.