Bonita u OSVČ s paušální daní?

Máte klienta, který je OSVČ a funguje v režimu paušální daně? Má zájem požádat o hypotéku a potřebujete vědět, jak jeho příjem budou jednotlivé banky posuzovat? Máme pro Vás dobrou zprávu. Vše zjistíte v BT Kreditu.

OSVČ běžně bance dokládá 1 až 2 daňová přiznání, podle kterých si banky spočítají hrubý i čistý příjem z podnikatelské činnosti. Podnikatel, který se přihlásil k režimu paušální daně, však žádné daňové přiznání nepodává. Jediné, co je jisté, je, že jeho příjem nepřekračuje hranici 2 mil. Kč. Při překročení této hranice již nemůže být klient v režimu paušální daně.

Prokázání skutečné výše příjmu je tedy pro posouzení úvěruschopnosti pro banky naprosto klíčové. Každá banka u takového klienta vyžaduje doložení 3 až 12 výpisů z účtu, přes které klient realizoval transakce z podnikání, včetně platby paušální daně. Příjem stanoví individuálně mj. i dle předmětu a druhu živnosti a dále výdajů, které vedou k dosažení výdělku z podnikání.

Postup stanovení bonity i rozsah předkládaných dokumentů se u jednotlivých bank velmi zásadně liší. Některé banky pracují s oborem podnikání a podle něj ve výpočtu použijí odpovídající koeficienty.

My pro Vás máme skvělou novinku a jednoduché řešení v podobě nové funkce v BT Kreditu, kde takový příjem jednoduše spočítáte u všech bank z nabídky Broker Trustu, které paušální režim klienta akceptují. V současnosti se jedná o 5 bank: ČS, ČSOB/HB, KB, RB a UCB.

Stačí znát klientovo IČO, dle kterého si z veřejných zdrojů ověříte obor podnikání a do BT Kreditu vložíte údaje z 3 – 12 výpisů z účtu, přes který klient vede svoji podnikatelskou činnost. Nemusíte si lámat hlavu s detaily a jednoduše v BT Kreditu doplníte hrubý příjem z podnikání za předchozí zdaňovací období, nebo za posledních 3 – 12 měsíců a obratem máte výsledek.

Předpokládejme, že Váš klient má celkový hrubý příjem za posledních 12 měsíců ve výši 900 tis. Kč, z čehož je za poslední 3 měsíce obrat 300 tis. Kč. Výše paušální daně je 7 498 Kč. Klient podniká v oblasti činnosti těžba dřeva.

Toto je přehled z BT Kreditu s vyhodnocením a rozdíly ve výpočtu jednotlivých bank:

Jak postupovat v BT Kreditu, se dozvíte v tomto manuálu.

V případě dotazů nás kontaktujte na uvery@brokertrust.cz nebo Podpoře partnerů (podpora@brokertrust.cz, 255 710 555) nebo prostřednictvím chatu v Bety 2.0. a BT Kreditu.

Přejeme mnoho nových obchodů!

Související články

Výnosy

Páteční obchodování zachránilo trhy (Videokomentář: Týden 23)

V uplynulém týdnu to nejprve vypadalo na korekci, ale pátek vše zachránil a vrátil trhy zpět poblíž výchozím hodnotám z počátku týdne. Dluhopisům se v posledních dnech dařilo o něco…

7. 6. 2024 1 minut čtení minut čtení

Rizika

Pojištění vážných chorob. Ani vyšší věk nebo prodělaná nemoc nemusí znamenat stopku

Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný. S tímto výrokem, který je zároveň i názvem filmu Juraje Jakubiska z 90. let, lze těžko nesouhlasit. Životní pojištění vám…

8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zlatá horečka? V investicích je potřeba se žlutým kovem zachovat chladnou hlavu

Sportovní hodnota zlaté medaile, kterou vyhráli čeští hokejisté, je jen těžko vyčíslitelná. Kdyby byla ale místo křišťálu skutečně celá ze zlata, tak by při svých úctyhodných 250 gramech a dnešních…

30. 5. 2024 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Poznejte naše chytré nástroje

Rádi vás pozveme na kávu . Nechte nám na sebe kontakt.