Zvedne FED sazby? (Týden 32)

Minulý týden jsme avizovali, že hlavním údajem dalších dnů budou data z amerického trhu práce. Ta splnila očekávání analytiků, přestože počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství byl mírně nižší. Americká ekonomika vytvořila v uplynulém měsíci 215 000 nových míst a z grafu je patrné, že se jedná o solidní číslo. Obr. 1: Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství (zdroj:...

Minulý týden jsme avizovali, že hlavním údajem dalších dnů budou data z amerického trhu práce. Ta splnila očekávání analytiků, přestože počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství byl mírně nižší. Americká ekonomika vytvořila v uplynulém měsíci 215 000 nových míst a z grafu je patrné, že se jedná o solidní číslo.

Tydenni komentar 32 2015 obr 1Obr. 1: Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství (zdroj: Federal Reserve)

Míra nezaměstnanosti se stále drží na odhadovaných 5,3 procentech a analytici se přesně trefili také v případě odhadu růstu průměrné hodinové mzdy. Ta se zvýšila o 0,2 %. Toto číslo je z mého pohledu nejzajímavějším údajem. Růst signalizuje postupně se zvyšující tlak na mzdy a potažmo také na opětovné nastartování inflace. To vše může FED vést ke zvýšení úrokových sazeb již na blížícím se zářijovém zasedání. To potvrdil i šéf atlantského FEDu Dennis Lockhart. Ten minulý týden ve svém projevu avizoval, že bude v září hlasovat pro zvýšení sazeb. Dennis Lockhart nikdy nepatřil k zatvrzelým jestřábům a tak mělo jeho vystoupení na trzích poměrně silný efekt. Bude tak zcela jistě zajímavé sledovat projevy dalších členů výboru. V tomto týdnu s nimi vystoupí například místopředseda Rady guvernérů Stanley Fischer. Pokud by v září skutečně ke zvýšení sazeb došlo, stane se tak po devíti letech a vstoupíme, když ne na zcela neprobádané území, pak zcela jistě na půdu, která byla z velké části zapomenuta. Jen pro dokreslení: když se sazby v USA naposledy zvyšovaly, neexistoval ani Facebook ani iPhone…

Pozitivně překvapila evropská data a to jak z průmyslu, tak ze sektoru služeb. Obě kategorie si vedly nad očekávání dobře. A lídry dobrých zpráv nebyly jen tradičně silné země. Naprostým premiantem sektoru služeb se stalo Španělsko! Evropa se tak stala jediným akciovým trhem, který v uplynulém týdnu rostl.

Data z Číny lze interpretovat všelijak. Průmysl výrazně zklamal, zato potěšily údaje ze sektoru služeb. Pesimisté ukazují na situaci v průmyslu, jakožto hlavním tahounu čínského hospodářství v uplynulých letech, optimisté poukazují na to, že se vládě daří realizovat její vizi přeměny čínské ekonomiky na ekonomiku spotřebitelsky orientovanou.

Dobrou informací pro čínské investory je to, že se prudký propad tamního akciového indexu zastavil a dnes ráno se mohli těšit dokonce pětiprocentnímu růstu. Zlou zprávou je to, že se stabilizace a nádech k opětovnému růstu čínských akcií nijak nedotýká indexů největších čínských obchodních partnerů.

Tydenni komentar 32 2015 obr 2

Obr. 2: Vývoj akciových indexů Číny, Hong Kongu, Taiwanu a Jižní Koreje (zdroj: StockCharts).

V právě započatém týdnu budou trhy sledovat projevy amerických centrálních bankéřů, data ze spotřebitelského trhu a průmyslové produkce. V Evropě zaujme německý index ZEW a zprávy o německém HDP.

Tydenni komentar 32 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 32 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 32 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

 

Související články

Rizika, Výnosy

Trhy nadále padají (Videokomentář: Týden 4)

Náš analytik Václav Pech projde v méně než deseti minutách aktuální dění na trzích.

25. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.