Zlato nebo stříbro?

Můj kamarád Honza je šťastný. Věnuje se tomu, co má rád. To ho posledních pár let velice dobře živí. Žije sám, skromně a tak mu zbývají poměrně slušné peníze, pro které nemá využití. Toho si nedávno všimli také v jeho bance. Následoval přátelský telefonát a pozvánka na osobní schůzku s bankovním odborníkem na svět, do kterého Honza dosud nikdy...

Můj kamarád Honza je šťastný. Věnuje se tomu, co má rád. To ho posledních pár let velice dobře živí. Žije sám, skromně a tak mu zbývají poměrně slušné peníze, pro které nemá využití. Toho si nedávno všimli také v jeho bance. Následoval přátelský telefonát a pozvánka na osobní schůzku s bankovním odborníkem na svět, do kterého Honza dosud nikdy nevkročil. Svět investic.

zlato stribroObr. 1: Porovnání vývoje ceny zlata a stříbra 2012-2014 (zdroj: Morningstar)

Po jeho návratu ze schůzky jsem měl okamžitě telefonát. „Venco, můžeš se u mě zastavit? Dostal jsem spousty papírů, kterým vůbec nerozumím. Tak jsem si říkal, že bys mně s tím mohl poradit.“  Honzovy papíry byly skutečně obsáhlé. Poté, co jsem mu vysvětlil, co je to dluhopisový fond a že ty zisky u akciových fondů opravdu nejsou garantované, jsem dostal otázku: „Říkali mně také, že bezpečnou investicí jsou drahé kovy a že na nich prakticky nejde prodělat..“

Vraťme se k úvodnímu grafu ukazujícímu vývoj dvou hlavních zástupců této skupiny: zlata a stříbra. První co člověka asi napadne, bude to, že se asi o moc bezpečnou a konzervativní investici nejedná. Zlato je za poslední dva roky níže o dvacet procent a stříbru se vedlo dokonce ještě o dalších deset procent hůře. Se stříbrem si vůbec užijete mnohem více „zábavy“. Jeho ceny jsou totiž mnohem kolísavější, než je tomu u žlutého kolegy. Je evidentní, že když hodnota drahých kovů roste, je stříbro jednoznačným lídrem. Platí to bohužel i naopak. Pokud je tedy klient konzervativněji založen a přesto chce mít ve svém portfoliu drahé kovy jako pojistku proti čemukoli, je lepší volbou zlato.

Správnou formou by v takovém případě mohly být průběžné investice. Ty je možné najít pro oba tyto kovy. U zlata je to jednodušší. Se spořením do něj se v posledních letech roztrhl pytel a nabízejí ho prakticky „v každé slušnější drogérii.“ Otázkou je vždy kvalita takového produktu. Určitě se vyplatí vybírat! Broker Trust má v nabídce „Zlatý plán“, který připravil se společností Ekka Gold. Na stránkách www.zlatyplan.cz najdete, na co je dobré se při výběru spořicího programu ve zlatě zaměřit.

Se spořením do stříbra to již tak jednoduché není.  To i přesto, že je stříbro cenově dostupnější. Na svoji první celou stříbrnou minci nebo slitek nemusíte spořit nijak přehnaně dlouho. Zajímavý stříbrný účet od na trhu renomované společnosti najdete například zde.

Pokud dáte před fyzickým kovem přednost kovu „papírovému“, i zde to budete mít se zlatem jednodušší. Existuje dostatek podílových fondů zaměřených na zlato, ale jestli existuje vůbec nějaký jen a pouze stříbrný, to skutečně netuším. Jinak je to z pohledu zkušených burziánů. Burzovně obchodovatelné fondy (ETF) jsou pro zlato i stříbro velmi dobře dostupné a těší se výborné likviditě.  Nejobchodovanější ETF na zlato se obchoduje pod značkou GLD a jen včera bylo na burze zobchodováno téměř osm miliónů kusů. Stříbrné ETF (SLV) si pak se svými sedmi milióny se zlatem v likviditě nijak nezadá.

Pro Honzu teď drahé kovy zajímavé nejsou. Je na ně skutečně příliš konzervativní a své peníze může potřebovat poměrně brzy. Ví už, že pokud by se pro ně v budoucnu přece jenom rozhodl, bude pro něho obecně vhodnější poklidnější zlato, než skotačivé stříbro. Je spíše konzervativním člověkem, zlato je mu ve všech jeho podobách mnohem dostupnější a poskytuje mu zároveň i větší možnost výběru mezi jednotlivými produkty.

Václav Pech

Související články

Výnosy

Obavy z inflace (Týden 42)

Akciové trhy mají za sebou velice volatilní týden, když americké akcie po počátečním propadu našly svoje kupce a vyrazily prudce vzhůru.

19. 10. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zahajuje další výsledková sezóna (Týden 41)

Akciové trhy zakončily uplynulý týden v kladných hodnotách a vzbudily tak v investorech naději, že korekce započatá s příchodem září nachází pevnou půdu pod nohama a trh je připraven své…

12. 10. 2021 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Anketa: Kryptoměny jako součást portfolia. Ano, nebo ne?

Úvodní ze série anket mezi našimi partnery a kolegy jsme zahájili pěkně kontroverzním tématem. Patří kryptoměny do investičního portfolia klientů? Je to investice, nebo čistá spekulace? Jak asi tušíte, sešly…

8. 10. 2021 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.