Zasáhne FED v prosinci? A pro koho to bude dobrá zpráva? (Týden 44)
Předešlý týden byl … trochu nudný. Svědčí o tom nijaké hodnoty v tabulce pod článkem. Zatímco se ještě nedávno stále něco dělo a investoři byli svědky zajímavých pohybů, tentokrát s klidem trhu nepohnulo ani dlouho očekávané zasedání cetrálních bankéřů v USA. Hlavním výstupem z tohoto zasedání byla jasně deklarovaná skutečnost, že FED zcela neodpískal myšlenku zvýšení úrokových sazeb ještě v letošním roce. Rozhodující bude podle guvernérů prosincové zasedání a pochopitelně makroekonomická data.
Odhady moudrých analytických hlav zvýšili sázky na prosincový „hike“, nicméně jeho pravděpodobnost zůstává kolem padesáti procent. Osobně mám dojem, že se akce FEDu v roce 2015 nedočkáme. Oznámené číslo amerického HDP za poslední kvartál zůstalo za očekáváním a kromě objednávek zboží dlouhodobé spotřeby zklamala v USA překvapivě také spotřebitelská důvěra.
Světové centrální banky již nepracují v jednotě, jak tomu bylo v letech minulých. Číňané již několikrát snížili úrokové sazby, Mario Draghi hovoří o možném navýšení stimulů a o Bank of Japan je zbytečné hovořit. FED by naopak chtěl sazby zvyšovat. Problém je v tom, že již nyní je USD příliš silný a jeho síla má vliv na hospodářské výsledky mnohých nadnárodních firem v USA. Pokud FED sazby zvýší, dolar půjde ještě výše a bude to další špatná zpráva pro komoditní investory a s komoditami spojenými cennými papíry. Negativně by byly zasaženy také americké dluhopisy.
Na druhé straně se inflační očekávání v USA zanořilo hluboce pod hranici dvou procent. Bez zajímavosti není ani to, že pokaždé, když se inflační očekávání dostala pod vyznačenou hranici, přišel v minulosti FED s uvolněním své politiky, nikoli s utažením. V roce 2009 jsme byli svědky první etapy kvantitativního uvolňování, v roce 2011 ji následovala etapa druhá. V roce 2015 bylo již zvyšování sazeb dvakrát odloženo a očekávaná inflace dále klesá. Ne, nemyslím si, že by FED v prosinci nějak výrazně zasáhnul. Pokud nezasáhne, bude to špatná zpráva pro dolar a naopak dobrá zpráva pro komodity, akcie komoditních společností a třeba také dluhopisy na čele s těmi s vysokým výnosem.
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Související články
Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit
V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky,…
Nový rekord (Týden 14)
Akciové trhy v závěrečném týdnu úvodního kvartálu letošního roku silně rostly, aby následně dosáhly na svoje historická maxima. Hlavním důvodem tohoto optimistického vývoje je americkými demokraty prosazené přijetí masivní podpory…
Drahé technologie (Týden 13)
Akciové trhy v předposledním týdnu úvodního kvartálu letošního roku vesměs rostly. Výjimkou z tohoto pravidla byly indexy rozvíjejících se ekonomik, na něž začíná doléhat růst hodnoty amerického dolaru. Uvnitř vyspělých…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.