Zasáhne FED v prosinci? A pro koho to bude dobrá zpráva? (Týden 44)

Předešlý týden byl … trochu nudný. Svědčí o tom nijaké hodnoty v tabulce pod článkem. Zatímco se ještě nedávno stále něco dělo a investoři byli svědky zajímavých pohybů, tentokrát s klidem trhu nepohnulo ani dlouho očekávané zasedání cetrálních bankéřů v USA. Hlavním výstupem z tohoto zasedání byla jasně deklarovaná skutečnost, že FED zcela neodpískal myšlenku zvýšení úrokových sazeb ještě v letošním roce....

Předešlý týden byl … trochu nudný. Svědčí o tom nijaké hodnoty v tabulce pod článkem. Zatímco se ještě nedávno stále něco dělo a investoři byli svědky zajímavých pohybů, tentokrát s klidem trhu nepohnulo ani dlouho očekávané zasedání cetrálních bankéřů v USA. Hlavním výstupem z tohoto zasedání byla jasně deklarovaná skutečnost, že FED zcela neodpískal myšlenku zvýšení úrokových sazeb ještě v letošním roce. Rozhodující bude podle guvernérů prosincové zasedání a pochopitelně makroekonomická data.

Odhady moudrých analytických hlav zvýšili sázky na prosincový „hike“, nicméně jeho pravděpodobnost zůstává kolem padesáti procent. Osobně mám dojem, že se akce FEDu v roce 2015 nedočkáme. Oznámené číslo amerického HDP za poslední kvartál zůstalo za očekáváním a kromě objednávek zboží dlouhodobé spotřeby zklamala v USA překvapivě také spotřebitelská důvěra.

Světové centrální banky již nepracují v jednotě, jak tomu bylo v letech minulých. Číňané již několikrát snížili úrokové sazby, Mario Draghi hovoří o možném navýšení stimulů a o Bank of Japan je zbytečné hovořit. FED by naopak chtěl sazby zvyšovat. Problém je v tom, že již nyní je USD příliš silný a jeho síla má vliv na hospodářské výsledky mnohých nadnárodních firem v USA. Pokud FED sazby zvýší, dolar půjde ještě výše a bude to další špatná zpráva pro komoditní investory a s komoditami spojenými cennými papíry. Negativně by byly zasaženy také americké dluhopisy.

Tydenni komentar 44 2015 obr 1Na druhé straně se inflační očekávání v USA zanořilo hluboce pod hranici dvou procent. Bez zajímavosti není ani to, že pokaždé, když se inflační očekávání dostala pod vyznačenou hranici, přišel v minulosti FED s uvolněním své politiky, nikoli s utažením. V roce 2009 jsme byli svědky první etapy kvantitativního uvolňování, v roce 2011 ji následovala etapa druhá. V roce 2015 bylo již zvyšování sazeb dvakrát odloženo a očekávaná inflace dále klesá. Ne, nemyslím si, že by FED v prosinci nějak výrazně zasáhnul. Pokud nezasáhne, bude to špatná zpráva pro dolar a naopak dobrá zpráva pro komodity, akcie komoditních společností a třeba také dluhopisy na čele s těmi s vysokým výnosem.

Tydenni komentar 44 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 44 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 44 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Podcasty, Výnosy

BTčko #6: Není to jen o jedničkách a nulách. V investicích záleží na emocích

Když Viktor Hostinský mluví o investování s platformou Edward, přirovnává ji často k autopilotu v letadle. Ale jedním dechem dodává, že na dovolenou by také asi nikdo nechtěl letět bez…

27. 9. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Firmám klesají zisky. Zbavit se akcií, nebo navýšit pozice?

Akciový investor se stává v podstatě spoluvlastníkem firem, jejichž akcie drží. A každého majitele by mělo zajímat, jak se jeho společnosti daří. Ukazuje to i poměr mezi růstem tržeb, zisků…

23. 9. 2022 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Technická opora zafungovala (Videokomentář: Týden 36)

Indexy se odrazily zpět vzhůru. Co jsou aktuální držáky? Jaká byla makro data? A co na to všechno říká náš investiční analytik Václav Pech?

14. 9. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.