Z komoditního obchodování: síla je v detailu

Někdy zapomínáme na to, jak dlouho nám trvala cesta tam, kde teď jsme, a kolik zkušeností jsme za tu dobu získali. Pak nevnímáme, že to, co se nám zdá elementární a zcela jasné, může být pro jiného nepochopitelné a jakoby z jiného vesmíru. Nedávno jsem se o tom přesvědčil při rozhovoru s jedním novým adeptem burzovního obchodování. Ptal se mě, co je...

Někdy zapomínáme na to, jak dlouho nám trvala cesta tam, kde teď jsme, a kolik zkušeností jsme za tu dobu získali. Pak nevnímáme, že to, co se nám zdá elementární a zcela jasné, může být pro jiného nepochopitelné a jakoby z jiného vesmíru.

Nedávno jsem se o tom přesvědčil při rozhovoru s jedním novým adeptem burzovního obchodování. Ptal se mě, co je to vlastně ten COT, o kterém tu s dalšími tak básníme. Při pohledu na křivku COT Indexu jen nevěřícně kroutil hlavou a říkal: „To přece vůbec nefunguje,“ a na křivce hned vypočítával místa, kde se COT Index spletl.

sila je v detailu obr 1Řeč byla třeba o cenovém grafu mědi. Commercials jsou přece extrémními prodejci už od konce března a cena přesto dál roste! K opravdovému poklesu došlo až skoro o dva měsíce později. „To jsem ten short měl držet dva měsíce?“

Pochopitelně, že ne :). Když chcete obchodovat komodity podle COT reportu, tak jak to dělám já, Pavel Hála i Elena Lindišová, pak musíte chápat jednu základní informaci. „Commercials často bývají v extrému příliš brzy!“ To je normální věc, to není chyba systému. My zkušenější víme, že pokud jsou extrémními prodejci, nebo kupci, tak se proti jejich pozici nechodí. O tom jsem psal minulý týden. A víme také, že extrémní hodnoty commercials jsou jen cosi, co na nás zakřičí „Pechu, prober se ze zimního spánku, něco se možná stane!“

To nejdůležitější, co v takové situaci potřebujete, je aktivovat své filtry, které vám řeknou, kdy je s velkou pravděpodobností čas do obchodu vstoupit. A to je to, co mě Larry Willams naučiljá to zase učím své studenty. To je to, co je opravdu cenné. Od základního signálu to může klidně trvat i ty dva měsíce, než si kliknu na myš.

sila je v detailu obr 2

Podívejte se, jak to bylo u té mědi jednoduché. Stejný graf, jen v jeho spodní části jeden z filtrů, který používám. Obchodník, který o COTu něco ví, si počká, až bude tento indikátor tam, kde v minulosti docházelo k obratu trhu! A ejhle! Vstupujeme do obchodu najednou docela přesně. Dva měsíce naší pozornosti spojené s nicneděláním se vyplatily. Měď se skutečně poroučela dolů a na účtu nám přistálo pár set tisíc za každý kontrakt. A my to věděli už před dvěma měsíci:)

Pochopitelně, že čisté pozice nejsou jediným filtrem, který používám. Je jich mnohem více a budete překvapeni, jak jsou některé z nich jednoduché! Skutečná síla je v detailech.

Článek Václava Pecha vyšel na serveru finakademie.cz

Související články

Výnosy

První ziskový měsíc (Videokomentář: Týden 30)

Optimismus na trzích pokračoval, firmy hlásí dobré výsledky. Hodnoty P/E jsou často pod pěti i desetiletým průměrem. Více zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

2. 8. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Padesátidenní průměr prolomen (Videokomentář: Týden 29)

Na trhu vládl minulý týden optimismus. Více zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

26. 7. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investoři za sebou mají rudý půlrok. Nastal čas nakupovat?

Nejhorší za poslední půlstoletí. Takové bylo z hlediska výkonosti akciových trhů letošní první pololetí. Na vině je především druhý letošní kvartál, který udělal na burzách skutečně vítr. Za celé toto…

21. 7. 2022 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.