Vyrazit opět pro státní dluhopisy?

Před nedávnem přišla na trh pátá emise státních dluhopisů pro občany. Měly by být dostupné do 4. června, ale je možné, že se vyprodají dříve (minule to bylo kvůli velkému zájmu za čtyři dny, letos to i díky nižším výnosům není tak horké). Jak říká Miloš Lang z Broker Trustu, každý by si měl nákup dluhopisů dobře rozmyslet...

Před nedávnem přišla na trh pátá emise státních dluhopisů pro občany. Měly by být dostupné do 4. června, ale je možné, že se vyprodají dříve (minule to bylo kvůli velkému zájmu za čtyři dny, letos to i díky nižším výnosům není tak horké). Jak říká Miloš Lang z Broker Trustu, každý by si měl nákup dluhopisů dobře rozmyslet případně si nechat poradit. „Není to tak banální, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je potřeba znát dobře svoji finanční situaci a tu vztáhnout ke svému majetku,“ tvrdí.

Zatímco loni si ministerstvo financí ve dvou emisích od občanů vypůjčilo 38,8 miliardy korun, letos naznačilo, že spořicích dluhopisů chce vydat přibližně jen za pět miliard. Celkový objem se bude odvíjet od chování trhu.

Co je na výběr?

Oblíbený tříletý dluhopis letos chybí. K dispozici jsou následující varianty:

  • Reinvestiční 5letý dluhopis
  • Variabilní 6,5letý dluhopis
  • Protiinflační 6,5letý dluhopis

„Státní dluhopisy patří do každého diverzifikovaného portfolia, jejich zařazení má jistě svůj smysl a význam,“ říká Miloš Lang. „Cílem by mělo být bezpečně ochránit majetek před inflací, což je vzhledem k delší době splatnosti dluhopisů obtížné odhadnout,“ dodává.

Zároveň ale letos dluhopisy nejsou tolik atraktivní investicí, jako při předchozích emisích.  „V současné době jsou úrokové sazby na minimech, krátkodobě ČNB nepředpokládá míru inflace přes dvě procenta, konstrukce dluhopisů tedy odpovídá aktuálním úrokovým sazbám na trhu. Menší atraktivita je dána především zakomponování 15% srážkové daně z úrokového výnosu, která reálně snižuje výnos,“ vypočítává Miloš Lang.

Je „protiinflační“ nejlepší?

Analytici se shodují v tom, že do portfolií doporučují zařadit především protiinflační dluhopis. „Jistou výhodu oproti ostatním dává protiinflační státní dluhopis, který garantuje 0,5% roční výnos nad míru inflace. Má sice dlouhou dobu splatnosti – 6,5 roku, ale lze každého půl roku předčasně sesplatnit, aniž by byla ohrožena výplata adekvátní výše kupónu, tvrdí Miloš Lang.

Trh poskytuje lidem mnoho možností, kam investovat své finanční prostředky, proto by podle Langa neměli spoléhat pouze na spořicí státní dluhopisy. „Pokud se jedná o volné prostředky a jsou dostatečně pokryté rezervy, doporučujeme klientům investovat do státních dluhopisů a nástrojů peněžního trhu od 20 do 80 % portfolia. Záleží na přístupu klienta k riziku, čím konzervativnější klient, tím větší podíl ve státních dluhopisech,“ říká Miloš Lang. „Oblast peněžního trhu a státních dluhopisů je ovšem mnohem rozmanitější, než nabídka spořicích státních dluhopisů, proto by tyto dluhopisy neměly zaujímat více jak 20 % portfolia klienta,“ dodává.

Pokud zvažujete, zda do dluhopisů investovat, měli byste se rozhodovat především podle své aktuální finanční situace. Peníze investované do dluhopisů totiž můžou v potřebnou chvíli chybět jinde. „I když má dluhopis možnost předčasného splacení, je třeba počítat se zpožděním mezi potenciální potřebou peněz a jejich reálnou výplatou,“ varuje Miloš Lang. Pokud klienti nemají dostatečné volně dostupné rezervy, je podle něho lepší se poohlédnout po spořicích účtech či jiných státem pojištěných bankovních vkladech.

„Kvalifikovaný finanční poradce by měl tedy klientovi především poradit, zda jsou pro něj spořicí dluhopisy vhodné, a pokud ano, tak v jaké míře,“ uzavírá Miloš Lang.

Jak objednat dluhopisy?

Objednávky ministerstvo financí přijímá prostřednictvím 900 poboček České spořitelny, ČSOB a Komerční banky. Oproti loňsku to nepůjde na pobočkách České pošty.  Již stávající majitelé mohou dluhopisy objednat i elektronicky pomocí přístupu ke správě svého majetkového účtu.  Nově chce úřad uhradit dluhopisy do tří dnů od objednávky, dosud to bylo do pěti dnů od konce upisovacího období. Minimální objednávka je za 1000 korun. Jeden člověk může nyní získat reinvestiční a variabilní dluhopisy maximálně za jeden milion korun. V případě protiinflačního dluhopisu to je 50 milionů korun.

Článek vyšel na webu poradci-sobe.cz

Související články

Výnosy

První ziskový měsíc (Videokomentář: Týden 30)

Optimismus na trzích pokračoval, firmy hlásí dobré výsledky. Hodnoty P/E jsou často pod pěti i desetiletým průměrem. Více zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

2. 8. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Padesátidenní průměr prolomen (Videokomentář: Týden 29)

Na trhu vládl minulý týden optimismus. Více zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

26. 7. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investoři za sebou mají rudý půlrok. Nastal čas nakupovat?

Nejhorší za poslední půlstoletí. Takové bylo z hlediska výkonosti akciových trhů letošní první pololetí. Na vině je především druhý letošní kvartál, který udělal na burzách skutečně vítr. Za celé toto…

21. 7. 2022 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.