Vítězem a propadákem roku se stává …

Rok 2015 se chýlí ke konci a je čas bilancovat. Podívejme se na to, jak se dařilo akciovým trhům. Výsledky jsou vyjádřeny v lokální měně trhu a říkají, jak se dařilo na výkonnosti trhu profitovat zejména domácím investorům. Pokud tedy vyjadřujeme výkonnost tureckého akciového indexu, pak to bude číslo v tureckých lirách. Evropské akcie v eurech, český index v korunách a index...

Rok 2015 se chýlí ke konci a je čas bilancovat. Podívejme se na to, jak se dařilo akciovým trhům. Výsledky jsou vyjádřeny v lokální měně trhu a říkají, jak se dařilo na výkonnosti trhu profitovat zejména domácím investorům. Pokud tedy vyjadřujeme výkonnost tureckého akciového indexu, pak to bude číslo v tureckých lirách. Evropské akcie v eurech, český index v korunách a index USA v amerických dolarech. Sestavili jsme dva žebříčky – nejvýkonnější indexy a naopak ty indexy, z jejichž vlastnictví nebude investor zřejmě příliš nadšen. Data pro obě tabulky pocházejí z databáze společnosti Morningstar.

NAŠI NEJLEPŠÍ
MSCI Belgium+21,42 %
MSCI Russia+15,45 %
MSCI Austria+15,41 %
MSCI Italy+12,67 %
MSCI Netherlands+11,37 %
MSCI France+10,30 %
MSCI Japan+ 8,35 %
MSCI Europe+6,43 %
MSCI Germany+6,10 %
MSCI Sweden+5,50 %

Na první pohled je evidentní, že top regionem pro investice byla Evropa, když její země zaujímají v přehledu desítky nejlepších hned osm příček. Evropa byla také, díky zlepšujícím se makroekonomickým ukazatelům, aktivitě Evropské centrální banky a ve srovnání s ostatními velice příznivým poměrovým oceněním, pro rok 2015 naším favoritem. Mezi nejlepší se probojovalo také Japonsko a svým rublovým investorům přineslo, pro mě překvapivě, vysoké zhodnocení také Rusko.

NAŠI NEJHORŠÍ
MSCI Greece-60,39 %
MSCI Africa-21,88 %
MSCI Nigeria-18,07 %
MSCI Egypt-17,15 %
MSCI Saudi Arabia-15,79 %
MSCI EM-14,73 %
MSCI Thailand-14,60 %
MSCI Czech republic-14,31 %
MSCI Ukraine-13,29 %
MSCI Turkey-12,66 %

O záporném hrdinovi a zároveň propadáku roku není pochyb. Řekové vítězí s přehledem a mezera za nimi je skutečně závratná. Velké zastoupení mezi nejhoršími trhy má africký region a celkově rozvíjející se trhy. Na jejich kondici se tvrdě projevuje propad cen ropy a zpomalení tamních ekonomik. Umístění českého akciového indexu hned vedle Thajska a Ukrajiny je také poměrně překvapivé. Ani proklamovaný ekonomický boom, kterým náš stát prochází, ani solidní fundamenty velkých domácích firem nedokázaly probudit české investory z jejich letargie. Česká burza je jednoduše mrtvá a zajímá na rozdíl od poměrně drahých českých státních dluhopisů už jen ty největší nadšence. A to je možná chyba.

Související články

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.