Uvidí Amerika? (Týden 7)

Máme za sebou další klidný týden, který investory potěšil. Dařilo se velké většině akciových indexů a nás může těšit, že jedním z nejlepších byl ten náš, pražský. Americký index se opět podíval na nová historická maxima a dařilo se i na emerging markets. Příčiny růstu? Dobrá makroekonomická data, solidní výsledková sezóna v USA a v neposlední řadě (možná hlavně…) prezident Trump sdělil,...

Máme za sebou další klidný týden, který investory potěšil. Dařilo se velké většině akciových indexů a nás může těšit, že jedním z nejlepších byl ten náš, pražský. Americký index se opět podíval na nová historická maxima a dařilo se i na emerging markets.

Příčiny růstu? Dobrá makroekonomická data, solidní výsledková sezóna v USA a v neposlední řadě (možná hlavně…) prezident Trump sdělil, že velice brzy oznámí takové snížení daní, že to Amerika ještě neviděla. Spekuluje se o rovné korporátní dani na úrovni dvaceti procent. To by znamenalo citelné snížení jak pro velké společnosti, tak zejména pro ty střední a menší. Nelze se tedy divit tomu, že se právě akciím malých společností skvěle daří.

Jednou věcí je ale záměr a druhou realizace. Trh je nastaven na „best case“ a počítá, že se prezidentovi podaří zrealizovat vše, co slíbil. Že to ale nemusí být tak jednoduché, ukazují poslední týdny. Záměr uzavřít hranice Spojených států pro obyvatele několika převážně muslimských zemí zablokoval soud a Trumpův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn musel po několika málo týdnech v úřadu odstoupit. Inu nic nemusí být tak jednoduché, jak všichni předvídají a ani prezident Spojených států není všemocný.

To ovšem neznamená, že bych očekával nějaký významný propad akciových trhů. Krátko až střednědobě nemám dojem, že by bylo podobné nebezpečí pravděpodobné. Dobrá data z ekonomiky, solidní výsledky firem a důvěra ve smělé plány administrativy zřejmě hned tak neskončí. O vysokou valuaci akcií a politickou nejistotu se skoro nikdo nezajímá. Například v Evropě akciové indexy přivítaly zprávy o tom, že má Marine Le Pen prakticky jistou účast ve druhém kolem prezidentské volby a další eskalaci problémů kolem Řecka a jeho dluhu, silným pátečním a také pondělním růstem.

Tydenni komentar 7 2017 obr 1I když skoro nikdo… Zatímco se index strachu propadá poblíž historických minim a ukazuje tak, že investoři považují aktuální rizika za zanedbatelná, zažívá zlato, tradiční bezpečný přístav, nebývalý zájem a proudí do něj velké množství prostředků.

V právě započatém týdnu budeme svědky oznámení hned několika zajímavých makro dat, která by ale neměla mít žádný kardinální vliv na dění na světových akciových a dluhopisových trzích, snad s výjimkou úterního projevu guvernérky amerického FEDu Janet Yellen. Ten by mohl být před blížícím se březnovým zasedáním centrálních bankéřů ve Spojených státech mimořádně zajímavým z hlediska vyjasnění záměrů FEDu ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. FED na počátku roku oznámil projekci tří až čtyř zvýšení sazeb. Podle vývoje futures kontraktů se ale optimismus ohledně toho mírně snižuje. Pravděpodobnost toho, že by došlo ke zvýšení již v březnu, se aktuálně pohybuje kolem patnácti procent, zatímco na počátku roku byla o deset procent výše.

Podrobný komentář včetně dalších klíčových čísel a porovnání akciových fondů zaměřených na vybrané asijské trhy najdete zde.

Související články

Výnosy

Trhy oceňují zotavování ekonomik (Týden 22)

Akciové trhy v právě skončeném týdnu pokračovaly v růstu, přičemž nejsledovanější světový index – americký SP500 – se opět přiblížil na dohled ke svým historickým maximům, kterých dosáhl na počátku…

1. 6. 2021 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trend odolal (Týden 21)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu vesměs mírně rostly. Celosvětový index MSCI World si na své hodnotě polepšil o necelou desetinu procenta. O něco lépe se dařilo evropským akciím a…

25. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy korigovaly kvůli oznámené inflaci (Týden 20)

Akciové trhy v uplynulém týdnu až na drobné vyjímky, mezi něž patří třeba náš domácí trh, poměrně významně ztrácely. Nadále platí, že vrtochy akciového trhu odnášejí citelněji růstové akcie a…

18. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje