Zvedne FED tento týden klíčovou sazbu? (Týden 50)

Dění na akciových a dluhopisových trzích je již plně pod vlivem blížícího se summitu amerických centrálních bankéřů, na němž se v tomto týdnu možná po velmi dlouhé době rozhodne o prvním zvýšení úrokových sazeb. Zvýšení sazeb nasvědčují jak dobrá makrodata přicházející ze Spojených států, tak také vyjádření guvernérky FEDu Janet Yellen z minulého týdne. V něm hlava americké centrální banky řekla,...

Dění na akciových a dluhopisových trzích je již plně pod vlivem blížícího se summitu amerických centrálních bankéřů, na němž se v tomto týdnu možná po velmi dlouhé době rozhodne o prvním zvýšení úrokových sazeb. Zvýšení sazeb nasvědčují jak dobrá makrodata přicházející ze Spojených států, tak také vyjádření guvernérky FEDu Janet Yellen z minulého týdne. V něm hlava americké centrální banky řekla, že se FED scénáře, v němž by rozhodl o zvýšení úrokových sazeb pozdě, obává.

Tydenni komentar 50 2015 obr 1Obr. 1: Index volatility VIX (zdroj: StockCharts)

Jak ukazuje graf vývoje indexu volatility chicagské opční burzy je nervozita z dalšího vývoje opět veliká. VIX vyletěl v průběhu pátečního obchodování až ke hranici pětadvaceti bodů a je otázkou, zda bude jeho pohyb vzhůru pokračovat. Podobné je to s volatilitou i u evropských akcií.

Tydenni komentar 50 2015 obr 2Obr. 2: Index volatility evropských akcií (zdroj: Interactive Brokers)

Prozatímní konsensus mezi analytiky počítá z pětasedmdesáti procentní pravděpodobností se zvýšením sazeb na úrovně mezi 0,3-0,5 %. Zvýšení úrokových sazeb by bylo dobrou zprávou pro americký dolar a naopak špatnou zprávou pro majitele dluhopisů a částečně také akcií. Často je uváděno, že minulé etapy zvyšování úrokových sazeb byly po počátečním chaosu pro akciové trhy neutrální až pozitivní zprávou a akcie se rok poté vždy nacházely výše, než před ohlášením zvýšení. Možné to je, ale … Investor by měl brát na vědomí to, že nyní jsou akcie na počátku procesu zvyšování sazeb poměrně drahé. Poměr ceny k ziskům přepočítaným na jednu akcii pohybující se pro americký index SP500 nad dvacítkou hovoří jasnou řečí.

Výprodeje se ale neomezily jen na akciové trhy. Prudkého poklesu hodnoty se dočkaly s blížícím se zasedáním FEDu také dluhopisy s vysokým výnosem, na jejichž předraženost jsme upozorňovali již v polovině loňského roku v jednom z našich kvartálních výhledů.

Tydenni komentar 50 2015 obr 3Obr. 3: Vývoj cen amerických high yield dluhopisů 2014-2015 (zdroj: StockCharts)

Pro vývoj na trhu s high yield dluhopisy je také důležité, že v letech 2018 a 2019 bude exspirovat velké množství těchto aktiv a firmy budou svým investorům splácet nejenom úroky, ale také celou zapůjčenou částku. To může být, pokud ceny ropy vydrží na současných nízkých úrovních, problém zejména pro společnosti podnikající v energiích. A takových firem je v sektoru high yield dluhopisů poměrně dost.

Tydenni komentar 50 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 50 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 50 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Technická korekce (Týden 8)

Hlavní akciové trhy v uplynulém týdnu korigovaly svoje předchozí růsty a na svých hodnotách ztrácely. Tedy s výjimkou indexů zaměřených na hodnotově orientované akcie, které rostly. Potvrzují tak naši již…

23. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále na vlně (Týden 7)

Hlavní světové akciové indexy pokračovaly v růstu i v minulém týdnu. Důvody stojící za tímto vývojem jsou nadále neměnné. Klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění COVID-19 ve Spojených státech,…

16. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále platí rovnice akcie=TINA? (Týden 6)

Trhy v uplynulém týdnu provedly kompletní otočku a smazaly tak nepříznivý vývoj předchozích pěti obchodních dní. Důvodem změny nálady na trhu je pravděpodobně rostoucí důvěra obchodníků a investorů v to,…

9. 2. 2021 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje