Týden 45 – Investorské Happy days jsou zpět

Jestli jsem před týdnem psal o tom, že trhy na říjnovou paniku rychle zapomněly a nacházejí se již na dohled svých historických maxim, pak druhá část této věty již neplatí. Jsme na maximech a někde dokonce ještě výš. Jako mávnutím kouzelného proutku jsme zpět „v dobrých časech“. Za děním na akciových, měnových a dluhopisových trzích stály tentokrát jednoznačně centrální...

Jestli jsem před týdnem psal o tom, že trhy na říjnovou paniku rychle zapomněly a nacházejí se již na dohled svých historických maxim, pak druhá část této věty již neplatí. Jsme na maximech a někde dokonce ještě výš. Jako mávnutím kouzelného proutku jsme zpět „v dobrých časech“. Za děním na akciových, měnových a dluhopisových trzích stály tentokrát jednoznačně centrální banky. Pojďme ale popořádku.

Makroekonomická data

Hlavním údajem v USA byl růst tamní ekonomiky. Ohlášené číslo (+3,5 %) pozitivně překvapilo a potvrdilo, že je ekonomika Spojených států v kondici. Dobré údaje přišly také z obou statistik měřících spotřebitelskou důvěru, když dosáhly na nejvyšší hodnoty od recese v roce 2008. Stínem na takto hezky namalovaném obrázku jsou horší statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a také pokles spotřebitelských výdajů. Hlavních dat ale budeme v zámoří svědky až tento týden.

Evropským makrodatům vládl německý index obchodního klimatu IFO. Tomu se nepodařilo navázat na dobrá čísla německého průmyslu z předminulého týdne. Jeho aktuální hodnota znamená další pokles. S náladou v klíčové evropské ekonomice to teda prozatím stále není tak „sluníčkové“.

Tydenni komentar 45 obr 1Obr. 1: Index obchodního klimatu v Německu (zdroj: EcoWin)

Pokud bychom chtěli hledat pozitiva, pak je dobré vědět, že index očekávání, který je jednou ze dvou složek indexu, klesal v uplynulém období méně, než se čekalo. Větší část negativního vývoje má tedy na svědomí aktuální „blbá nálada“ a nikoli výhled do budoucnosti.

Asijské trhy očekávaly data z čínského průmyslu a služeb. Oba ohlášené údaje však mírně zklamaly. Čínský průmysl se rozvíjí pomaleji, než se očekávalo (50,8 vs očekávaných 51,1) a oproti minulému měsíci zaostaly i služby (53,8 vs. 54).

Vyjádření centrálních bank

Vše výše napsané ovšem zastínily centrální banky. Nejprve na zasedání amerického FEDu tradičně nepadlo nic nového. Centrální bankéři definitivně ukončili třetí etapu kvantitativního uvolňování. Ohledně termínu plánovaného zvýšení úrokových sazeb použili tradiční fráze (considerable time) a vše je stále data dependent. FED ale mírně pozitivně upravil svůj náhled na ekonomiku. To bylo obecně vyloženo jako signál možného rychlejšího než očekávaného utažení politiky. Trhy pod tímto dojmem po vyhlášení závěrů z jednání poměrně silně poklesly.

Co „pokazil“ FED, to v noci na pátek nečekaně opravila a vylepšila Bank of Japan. Ta neplánovaně výrazně navýšila svůj objem právě probíhajícího kvantitativního uvolňování o 10-20 bln. JPY.  Banka tak bude z trhu nadále vykupovat státní dluhopisy, ale navýší také přímé nákupy akciových ETF.

Tydenni komentar 45 obr 2

Obr. 2: Objem aktiv v rozvahách hlavních centrálních bank

Co je důvodem nečekané akce BoJ se můžeme jen domnívat. Její guvernér Kuroda se ještě před měsícem veřejně chlubil, jak je jeho banka v úloze nastartovat japonskou ekonomiku úspěšná. Výsledkem byl okamžitý pětiprocentní růst indexu Nikkei a následně také silné růsty akcií po celém světě a exploze amerického dolaru.

Ostatní faktory

V uplynulém týdnu došlo k mírnému zlepšení situace zejména v pro Evropu důležitém konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Ukrajinské volby dopadly podle očekávání a je pravděpodobné, že lídři obou zemí budou respektovat realitu a postupně se přiblíží k racionální dohodě. Krym zůstane ruský a bude vytyčena jasná hranice. O povolení napětí mezi oběma státy svědčí i po dlouhých vyjednáváních podepsaná smlouva o dodávkách plynu.

Testy připravenosti evropských bank dopadly taktéž poměrně pozitivně, když v síti „zkušebních komisařů“ neskončily žádné velké francouzské či německé ryby. Počet slabých bank je navíc poměrně nízký, stejně jako objem, který by do nich bylo potřeba doplnit.

Evropská komise také předběžně kývla na problematické rozpočty Francie a Itálie, které se nepozdávaly zejména „spořivému“ Německu. Nicméně Angela Merkelová se pochvalně vyjádřila o svém rivalovi z ECB Mariovi Draghim a všechno naznačuje tomu, že se jejich napjaté vztahy přece jen poněkud uvolňují. Spekuluje se i o mírnějším německém postoji ke stimulačním opatřením ECB a případně také k nějaké formě kvantitativního uvolňování.

Sečteno a podrtženo: Vypadá to, že investorské „happy days“ jsou zpátky. Pochopitelně existují rizika, o kterých jsem dnes nepsal.

Tydenni komentar 45 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 45 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Václav Pech, analytik Broker Trustu

 

Související články

Výnosy

Mýty vs fakta. Září jako nepříznivý měsíc pro akcie?

Americké akciové trhy zažívají od začátku letošního roku růst. Významně posílil technologický index Nasdaq, nicméně i hlavní index S&P 500 vzrostl od ledna o více jak 16 %. V srpnu…

15. 9. 2023 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciový trh zavelel k odpočinku (Videokomentář: Týden 37)

Akcie ztratily růstový elán a směřují spíše do strany. U dluhopisů se nic nezměnilo, a ty tak setrvávaly na sestupné trajektorii. Zato komoditní index, pod vlivem prudkého růstu cen ropy,…

13. 9. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Další příznivý týden (Videokomentář: Týden 36)

Akcie i přes problémy v závěru minulého týdne poměrně výrazně rostly. Dařilo se i dluhopisům, ale ty nadále setrvávají v dlouhodobém downtrendu, navíc jim přitížily i oznámené ekonomické indikátory z…

6. 9. 2023 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.