Týden 10 – Trhy fandí riziku

Vítězem uplynulého týdne jsou… riziková aktiva! Dařilo se zejména komoditám, ale spokojeni mohou být také majitelé amerických akcií a akcií rozvíjejících se trhů. A pochopitelně nejvíce jásají majitelé ukrajinských akcií. Jejich portfolio přidalo v uplynulém týdnu, vyjádřeno v amerických dolarech, další téměř čtyři procenta. Nedaří se ale ruským indexům. MSCI Russia ztratil v uplynulém týdnu více jak osm procent. Je...

Vítězem uplynulého týdne jsou… riziková aktiva! Dařilo se zejména komoditám, ale spokojeni mohou být také majitelé amerických akcií a akcií rozvíjejících se trhů. A pochopitelně nejvíce jásají majitelé ukrajinských akcií. Jejich portfolio přidalo v uplynulém týdnu, vyjádřeno v amerických dolarech, další téměř čtyři procenta. Nedaří se ale ruským indexům. MSCI Russia ztratil v uplynulém týdnu více jak osm procent. Je otázkou, zda se na ruských akciích netvoří zajímavá investiční příležitost. Naopak takzvaná bezpečná aktiva si vesměs pohoršila.

Týdenní komentář 10 obr 1Graf 1: Výkonnost indexu MSCI Rusko v roce 2014 (zdroj: Morgan-Stanley)

Minulý týden jsem vypočetl rizika, která by mohla zlomit pozitivní náladu na akciových trzích a vrátit tyto cenné papíry zpět k jejich normálním valuacím. Ohledně napětí na Ukrajině jsem byl skeptický a trh mně v mém názoru dává prozatím za pravdu. Po prudkém pondělním propadu spojeném se zprávou o přímé vojenské angažovanosti Vladimira Putina a jeho jednotek v blízkosti rusko-ukrajinských hranic se hned druhý den vše zklidnilo. Ruský prezident však ukončil vojenská cvičení ruských jednotek a nařídil jejich zpětný návrat do původních posádek a svět ujistil, že sílu by Rusko použilo jen v tom nejkrajnějším případě. To profesionálním investorům stačilo k tomu, aby se opět vrhli do rizika a pondělní ztráty byly v průběhu úterka zcela zažehnány. Trh tak vyslal jasnou prozatímní zprávu: pokud se vše bude nadále odehrávat uvnitř ukrajinských a ruských hranic, pak není důvod k žádnému z katastrofických scénářů. Existují sektory a cenné papíry, které budou krizí dotčeny, ale existují také taková aktiva, která by z tohoto vývoje mohla profitovat. Tedy normální situace.

Týdenní komentář 10 obr 2Graf 2: Výkonnost indexu MSCI Ukrajina v roce 2014 (zdroj: Morgan-Stanley)

Pozitivní zprávou byla pro americké trhy v pátek vyhlášená čísla z tamějšího trhu práce. Americká ekonomika vytvořila za uplynulý měsíc více nových pracovních míst, než bylo všeobecné očekávání. To dává naději, že to s největší světovou ekonomikou není zase až tak špatné, jak by se mohlo po nepříliš povedených makrodatech z uplynulých týdnů zdát. To dává FEDu možnost pokračovat v nastoleném tempu odebírání stimulů a je tedy pravděpodobné, že na březnové schůzi dojde k dalšímu snížení o očekávaných deset miliard USD měsíčně.  Hůře je ale v Číně. Horší než očekávaný stav obchodní bilance a historicky první default korporátního dluhu jsou zprávy hovořící pro pokračování napjaté situace.

V právě začínajícím týdnu bude pro vývoj trhu hned několik zajímavých událostí. Předně budeme svědky referenda ukrajinských občanů žijících na Krymu. Ti by měli rozhodnout, jakou cestou by se do budoucna chtěli vydat. Vzhledem k více jak šedesátiprocentní ruské většině předpokládáme, že referendum potvrdí zájem o připojení k Rusku. Na druhé straně může podle platné ukrajinské ústavy o oddělení části Ukrajiny a jejímu připojení k jinému státu rozhodnout pouze referendum celostátní. Bez zajímavosti nebudou ani čtvrteční data z čínského průmyslu, či makroekonomické údaje o vývoji spotřebitelského sektoru v USA.

Týdenní komentář 10 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy. 

Týdenní komentář 10 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Technická korekce (Týden 8)

Hlavní akciové trhy v uplynulém týdnu korigovaly svoje předchozí růsty a na svých hodnotách ztrácely. Tedy s výjimkou indexů zaměřených na hodnotově orientované akcie, které rostly. Potvrzují tak naši již…

23. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále na vlně (Týden 7)

Hlavní světové akciové indexy pokračovaly v růstu i v minulém týdnu. Důvody stojící za tímto vývojem jsou nadále neměnné. Klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění COVID-19 ve Spojených státech,…

16. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále platí rovnice akcie=TINA? (Týden 6)

Trhy v uplynulém týdnu provedly kompletní otočku a smazaly tak nepříznivý vývoj předchozích pěti obchodních dní. Důvodem změny nálady na trhu je pravděpodobně rostoucí důvěra obchodníků a investorů v to,…

9. 2. 2021 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje