Trhy pod dvousetdenním průměrem (Týden 47)

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly v poměrně silném poklesu, který investorům začíná dělat starosti. Pohled na globální akciové trhy ukazuje, že se většina z nich již nachází v sestupném trendu, když se jejich ceny nacházejí pod hodnotou jejich dvousetdenního průměru. Právě tento průměr bývá technickými analytiky často považován za hranici mezi „dobrem a zlem“, tedy mezi trendem růstovým a sestupným.Jak...

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly v poměrně silném poklesu, který investorům začíná dělat starosti. Pohled na globální akciové trhy ukazuje, že se většina z nich již nachází v sestupném trendu, když se jejich ceny nacházejí pod hodnotou jejich dvousetdenního průměru. Právě tento průměr bývá technickými analytiky často považován za hranici mezi „dobrem a zlem“, tedy mezi trendem růstovým a sestupným.Jak je vidět z rychlého přeletu nad akciovými trhy, nejlépe si vede nadále americký index, který je ze všech zobrazených tím nejsilnějším, nicméně i on se pod dvousetdenním průměrem aktuálně pohybuje.

Žádné mimořádně pozitivní informace z makroekonomické sféry jsme v minulém týdnu také neslyšeli. Spíše „nuda, nuda, šeď, šeď…“.  Ve Spojených státech pozitivně překvapily údaje o maloobchodních tržbách, které vzrostly více, než se očekávalo. Bližší pohled ukazuje, že největší váhu v oznámeném čísle měly prodeje automobilů a tak se nedá říci, že by poptávka rostla ve všech segmentech největší světové ekonomiky. Po odečtení automobilů je růst tržeb spíše vlažný. Jako protiváhu leze uvést zklamání z oznámeného indexu výrobní aktivity v důležité oblasti Philadelphie.

V Evropě je nadále hlavní otázkou Brexit a nejistota, která kolem něj vládne. Oslavy dosažení dohody se nekonají, zejména ve Velké Británii, kde se ocitá v ohrožení vláda dosavadní ministerské předsedkyně. Pád vlády, nové volby a další nejistota je to poslední, co slabé evropské trhy potřebují. Z tvrdých čísel z našeho kontinentu asi tolik: odhad vývoje německého mezikvartálního HDP ukazuje o něco vyšší hodnotu poklesu, než se očekávalo, a naopak ekonomický sentiment v Německu klesl o něco méně, než se čekalo.

Také domácí česká ekonomika rostla o něco méně, než jak jsme si mysleli, že poroste. Jak jsem napsal před chvílí: žádné růstové impulsy, žádné důvody k pláči ani k radosti.

A tak na trzích vládne sentiment a ten je nadále negativní. Většina sentiment indikátorů říká, že investoři jsou vystrašení a mimořádně opatrní.To potvrzuje třeba Fear and Greed index, který počítá televizní stanice CNN za pomoci sedmi pomocných ukazatelů. Výmluvná je také letošní výkonnost jednotlivých akciových rodin. Společně s defenzivními akciovými tituly zažila pozitivní týden i další takzvaná bezpečná aktiva. Ceny dluhopisů i zlata a stříbra se opět vydaly vzhůru a stará pravda o užitečnosti dobře diverzifikovaného portfolia se tak opět potvrzuje.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje