Trhy na vlně pesimismu (Týden 50)

Když jsem minulý týden psal, že růst, kterého jsme se na trhu po několika špatných týdnech dočkali, je nejspíše jen růstová korekce předchozích propadů, netušil jsem, jakou budu mít pravdu. První prosincový týden byl pro akciové indexy jedním z nejhorších, jakého jsme byli v letošním roce svědky. Na akciové trhy se, čest výjimkám, vrátil pesimismus. Nadšení z „dohody“ mezi...

Když jsem minulý týden psal, že růst, kterého jsme se na trhu po několika špatných týdnech dočkali, je nejspíše jen růstová korekce předchozích propadů, netušil jsem, jakou budu mít pravdu. První prosincový týden byl pro akciové indexy jedním z nejhorších, jakého jsme byli v letošním roce svědky. Na akciové trhy se, čest výjimkám, vrátil pesimismus.

Nadšení z „dohody“ mezi Spojenými státy a Čínou odeznělo. Na papíře není nic, věc je stále ve stavu jednání. Nic, co by trh zcela uklidnilo. Spojené státy navíc v průběhu týdne uvalily na dobu pěti let dovozní cla na výrobky z hliníkových plechů z Číny. Mírně také zklamala klíčová měsíční statistika z amerického trhu práce. Největší světová ekonomika podle ní vytvořila v minulém měsíci méně nových pracovních míst, než se konsensuálně čekalo. Nižší než odhady byl také růst hodinových výdělků.

Evropským trhům zcela jistě na klidu nepřidává nejistota kolem již skutečně otřepaného tématu odchodu Británie z Evropské unie. K ní se také přidaly nepokoje ve francouzské metropoli a není divu, že Evropa investory zjevně neláká.

Pohled na výkonnost evropských indexů je letos skutečně nehezký. Na druhé straně… Po dvacetiprocentních ztrátách, které letošek přinesl německému DAXu a ETF zaměřenému na akcie eurozóny (EZU), je otázkou, jestli právě tady nezačít OPATRNĚ budovat nějaké portfolio. Politické riziko je stále velké. Přidejme k uvedeným skutečnostem ještě třeba rozhazovačnou italskou vládu. Ale kdyby bylo všechno modré a usměvavé, byly by pak ceny tam, kde teď jsou? Co je teď, nemusí být za deset nebo patnáct let.

V komoditním světě mírně překvapil ropný kartel OPEC, když v reakci na prudký pokles cen ropy způsobený nadměrnými zásobami této komodity rozhodl o větším snížení produkce, než bylo původně uvažováno. I proto vidíme ropu jako komoditu, která hrála ve světě surovin v uplynulém týdnu první housle.

Mezi dluhopisy se mimořádně dařilo americkým dlouhodobým dluhopisům. Avizované možné zvolnění tempa zvyšování úrokových sazeb ze strany FEDu a také klesající inflační očekávání jsou pro dlouhodobější dluhopisy dobrou živnou půdou. Na růstu pak jistě přidá i panika na akciových trzích a hledání bezpečných přístavů.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Trhy oceňují zotavování ekonomik (Týden 22)

Akciové trhy v právě skončeném týdnu pokračovaly v růstu, přičemž nejsledovanější světový index – americký SP500 – se opět přiblížil na dohled ke svým historickým maximům, kterých dosáhl na počátku…

1. 6. 2021 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trend odolal (Týden 21)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu vesměs mírně rostly. Celosvětový index MSCI World si na své hodnotě polepšil o necelou desetinu procenta. O něco lépe se dařilo evropským akciím a…

25. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy korigovaly kvůli oznámené inflaci (Týden 20)

Akciové trhy v uplynulém týdnu až na drobné vyjímky, mezi něž patří třeba náš domácí trh, poměrně významně ztrácely. Nadále platí, že vrtochy akciového trhu odnášejí citelněji růstové akcie a…

18. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje