Trhy na vlně pesimismu (Týden 50)

Když jsem minulý týden psal, že růst, kterého jsme se na trhu po několika špatných týdnech dočkali, je nejspíše jen růstová korekce předchozích propadů, netušil jsem, jakou budu mít pravdu. První prosincový týden byl pro akciové indexy jedním z nejhorších, jakého jsme byli v letošním roce svědky. Na akciové trhy se, čest výjimkám, vrátil pesimismus. Nadšení z „dohody“ mezi...

Když jsem minulý týden psal, že růst, kterého jsme se na trhu po několika špatných týdnech dočkali, je nejspíše jen růstová korekce předchozích propadů, netušil jsem, jakou budu mít pravdu. První prosincový týden byl pro akciové indexy jedním z nejhorších, jakého jsme byli v letošním roce svědky. Na akciové trhy se, čest výjimkám, vrátil pesimismus.

Nadšení z „dohody“ mezi Spojenými státy a Čínou odeznělo. Na papíře není nic, věc je stále ve stavu jednání. Nic, co by trh zcela uklidnilo. Spojené státy navíc v průběhu týdne uvalily na dobu pěti let dovozní cla na výrobky z hliníkových plechů z Číny. Mírně také zklamala klíčová měsíční statistika z amerického trhu práce. Největší světová ekonomika podle ní vytvořila v minulém měsíci méně nových pracovních míst, než se konsensuálně čekalo. Nižší než odhady byl také růst hodinových výdělků.

Evropským trhům zcela jistě na klidu nepřidává nejistota kolem již skutečně otřepaného tématu odchodu Británie z Evropské unie. K ní se také přidaly nepokoje ve francouzské metropoli a není divu, že Evropa investory zjevně neláká.

Pohled na výkonnost evropských indexů je letos skutečně nehezký. Na druhé straně… Po dvacetiprocentních ztrátách, které letošek přinesl německému DAXu a ETF zaměřenému na akcie eurozóny (EZU), je otázkou, jestli právě tady nezačít OPATRNĚ budovat nějaké portfolio. Politické riziko je stále velké. Přidejme k uvedeným skutečnostem ještě třeba rozhazovačnou italskou vládu. Ale kdyby bylo všechno modré a usměvavé, byly by pak ceny tam, kde teď jsou? Co je teď, nemusí být za deset nebo patnáct let.

V komoditním světě mírně překvapil ropný kartel OPEC, když v reakci na prudký pokles cen ropy způsobený nadměrnými zásobami této komodity rozhodl o větším snížení produkce, než bylo původně uvažováno. I proto vidíme ropu jako komoditu, která hrála ve světě surovin v uplynulém týdnu první housle.

Mezi dluhopisy se mimořádně dařilo americkým dlouhodobým dluhopisům. Avizované možné zvolnění tempa zvyšování úrokových sazeb ze strany FEDu a také klesající inflační očekávání jsou pro dlouhodobější dluhopisy dobrou živnou půdou. Na růstu pak jistě přidá i panika na akciových trzích a hledání bezpečných přístavů.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Příliš hořká švýcarská čokoláda? Co si odnést z problémů nejen okolo banky Credit Suisse

Patnáct let od krize v roce 2008 opět plní novinové titulky zprávy o krachujících bankách. V rychlém sledu zkolabovaly tři americké banky a také švýcarská vláda musela hasit problémy Credit…

24. 3. 2023 6 minut čtení minut čtení

Výnosy

Aktuálně s Janem Maňákem (BNP Paribas)

Naši analytici si sedli s Janem Maňákem z BNP Paribas a probrali jeho pohled na aktuální dění na trzích. Co říká na situaci kolem amerických bank nebo vývoj úrokových sazeb?…

22. 3. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Panika? Trhy končily minulý týden v plusu (Videokomentář: Týden 12)

Akcie zatím nesdílí mediální paniku kolem pádu několika bank a hlavním indexům se v uplynulém týdnu poměrně dařilo. Jak hodnotí na základě dat aktuální tržní sentiment náš investiční analytik Václav…

21. 3. 2023 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.