Startují nové trendy? (Týden 14)

Klíčovou informací, kterou nám trhy v uplynulém týdnu poskytly, je mnohem nižší než očekávaná tvorba nových pracovních míst mimo zemědělství v USA. Očekávání bylo nastaveno poměrně vysoko, realita byla poloviční. To vedlo k prudkému poklesu hodnoty dolaru vůči většině měn včetně CZK. Slabší data z trhu práce by mohla znamenat trpělivější FED a pozdější a pozvolnější zvyšování úrokových sazeb, než se...

Klíčovou informací, kterou nám trhy v uplynulém týdnu poskytly, je mnohem nižší než očekávaná tvorba nových pracovních míst mimo zemědělství v USA. Očekávání bylo nastaveno poměrně vysoko, realita byla poloviční. To vedlo k prudkému poklesu hodnoty dolaru vůči většině měn včetně CZK. Slabší data z trhu práce by mohla znamenat trpělivější FED a pozdější a pozvolnější zvyšování úrokových sazeb, než se očekává.

Otázkou je, zda se jedná o počátek trendu a náš pohled na zámořskou ekonomiku byl příliš optimistický, nebo zda se jedná prostě jenom o jedno nižší číslo. Při interpretaci ohlášeného údaje je dobré mít na paměti, že payrolls (nově vytvořená místa) jsou údajem velice kolísavým a jeden slabší údaj ještě neznamená rozhodující změnu. Přinejmenším v situaci, kdy další data vztahující se k trhu práce v USA nadále svědčí spíše o jeho síle.  Nemyslím si tedy, že se v USA děje něco katastrofického. A nemyslí si to evidentně ani globální akciové a dluhopisové trhy nacházející se stále v růstovém trendu.

Tydenni komentar 14 2015 obr 1Obr. 1: Akciové trhy 2014-2015 (zdroj: Stockcharts)

Podobný obrázek se nám naskytne při pohledu na cenové grafy jednotlivých ETF dluhopisového světa.

Tydenni komentar 14 2015 obr 2Obr. 2: Dluhopisové trhy 2014-2015 (zdroj: Stockcharts)

O přítomnosti opětovné chuti nést riziko s nadějí na nadstandardní výnos nadále svědčí i to, že rizikověji orientované dluhopisy s vysokým výnosem opět svojí výkonností překonávají konzervativní US státní dluhopisy a také korporátní dluhopisy investičního stupně.

Tydenni komentar 14 2015 obr 3Obr. 3: Srovnávací graf vývoje dluhopisů s vysokým výnosem a US střednědobých státních dluhopisů 2013-2015 (zdroj: Stockcharts)

To, co většině komentářů při statistice z amerického trhu práce uniklo, je skutečnost, že došlo ke zvýšení průměrné hodinové mzdy o solidních 0,3 %. Opakuji, jeden údaj trend nedělá, ale pokud by se tento údaj v dalších měsících potvrdil, byl by to signál o možném nastartování inflačních tlaků na mzdy a tím také impuls pro centrální bankéře, aby se zamysleli nad svojí další politikou ohledně úrokových sazeb.

 

Tydenni komentar 14 2015 obr 4Obr. 4: Průměrná hodinová mzda v USA (procentní změna za poslední rok)  (zdroj: Federal reserve)

Tydenni komentar 14 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 14 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 14 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Indexy tentokrát ztrácely (Týden 37)

Září bývá pro akciové investory z pohledu výkonnosti zpravidla nejhorším měsícem roku a minulý týden naznačil, že by ani letošní rok nemusel být výjimkou. Hlavní akciové indexy v minulém, o…

14. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vakcinace pomáhá ekonomikám (Týden 36)

Akciové trhy v uplynulém týdnu konsolidovaly svoje v minulých týdnech dosažené zisky a pohybovaly se těsně pod svými historickými maximy.

8. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dobré zprávy z trhů (Týden 35)

Akciové trhy hnané neustálým přílivem likvidity opět prorazily na nová historická maxima. Obavy, kterých jsme byli svědky v předminulém týdnu, zcela vymizely a trhy ovládl opět optimismus. Ke krátkému přerušení…

31. 8. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.