Silný dolar sráží trh (Týden 42)

Většina akciových indexů v minulém týdnu ztratila na své hodnotě, přičemž nejvíce postiženy byly akcie firem z rozvíjejících se ekonomik a také americké cenné papíry. V obou případech je zřejmě na vině mimořádně silný americký dolar, který v uplynulém týdnu posílil téměř o tři procenta. Pokles amerického indexu SP500 zastavila až silná hranice opory na 2120 bodech a zdá se, že právě...

Většina akciových indexů v minulém týdnu ztratila na své hodnotě, přičemž nejvíce postiženy byly akcie firem z rozvíjejících se ekonomik a také americké cenné papíry. V obou případech je zřejmě na vině mimořádně silný americký dolar, který v uplynulém týdnu posílil téměř o tři procenta. Pokles amerického indexu SP500 zastavila až silná hranice opory na 2120 bodech a zdá se, že právě na této kótě se odehraje rozhodující boj o budoucnost indexu v nejbližších týdnech a možná i měsících.

Tydenni komentar 42 2016 obr 1Na zmíněné úrovni se sbíhá trendová čára, která definuje současný růstový trend již od brzkého jara, se silnou technickou oporou, na níž se již několikrát zastavily pokusy o další růst. Pokud by ceny tuto úroveň prorazily směrem dolů, dočkáme se pravděpodobně i dalších prodejů.

Z makroekonomického pohledu měli hlavní slovo opět zámořští bankovní guvernéři. Ve středu byl zveřejněn zápis z jejich posledního jednání. Ten ukázal, že někteří členové měnového výboru jsou přesvědčeni, že by bylo vhodné zvýšit sazby v poměrně brzkém termínu. Jediné, co by chtěli před tímto rozhodnutím vidět, je nadále se lepšící trh práce. Prosincové zvýšení sazeb tak zůstává plně ve hře.

Informace zveřejněné v zápisu následně potvrdil prezident bostonského FEDu Eric Rosengreen. Negativní reakce trhu se tak dala očekávat a zmírnila ji, jak jinak, až v pátek Janet Yellen, která ve své řeči dala jasně najevo, že zvyšování sazeb není její aktuální prioritou. Americké akcie na její projevy zpravidla reagují velice pozitivně, tentokrát však počáteční nadšení vystřídala spíše skepse.

V Evropě příjemně překvapila data o průmyslové produkci, která nerostla již od posledního čtvrtletí roku 2015. Ohlášená čísla silně předčila očekávání a to evropské investory jistě potěšilo. Potěšil také index ekonomického sentimentu ZEW, když také přinesl lepší čísla, než byla očekávána. Klíčovou událostí v Evropě ovšem bude až zasedání Evropské centrální banky, které se uskuteční ve čtvrtek. Éterem kolují zvěsti o postupném omezování výkupu dluhopisů z trhu, a pokud se zprávy na zasedání potvrdí, nemusí to být pro evropské dluhopisy a akcie příjemná zpráva.

Po zklamání dat čínského zahraničního obchodu se opět objevují pochybnosti o tom, jak silná je ekonomika socialistické Číny. Proto budou v týdnu velice zajímavé údaje o výši HDP Číny ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Podrobný komentář a jako bonus porovnání akcií se zaměřením na Latinskou Ameriku najdete zde.

Související články

Výnosy

Technická korekce (Týden 8)

Hlavní akciové trhy v uplynulém týdnu korigovaly svoje předchozí růsty a na svých hodnotách ztrácely. Tedy s výjimkou indexů zaměřených na hodnotově orientované akcie, které rostly. Potvrzují tak naši již…

23. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále na vlně (Týden 7)

Hlavní světové akciové indexy pokračovaly v růstu i v minulém týdnu. Důvody stojící za tímto vývojem jsou nadále neměnné. Klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění COVID-19 ve Spojených státech,…

16. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále platí rovnice akcie=TINA? (Týden 6)

Trhy v uplynulém týdnu provedly kompletní otočku a smazaly tak nepříznivý vývoj předchozích pěti obchodních dní. Důvodem změny nálady na trhu je pravděpodobně rostoucí důvěra obchodníků a investorů v to,…

9. 2. 2021 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje