Silný dolar sráží trh (Týden 42)

Většina akciových indexů v minulém týdnu ztratila na své hodnotě, přičemž nejvíce postiženy byly akcie firem z rozvíjejících se ekonomik a také americké cenné papíry. V obou případech je zřejmě na vině mimořádně silný americký dolar, který v uplynulém týdnu posílil téměř o tři procenta. Pokles amerického indexu SP500 zastavila až silná hranice opory na 2120 bodech a zdá se, že právě...

Většina akciových indexů v minulém týdnu ztratila na své hodnotě, přičemž nejvíce postiženy byly akcie firem z rozvíjejících se ekonomik a také americké cenné papíry. V obou případech je zřejmě na vině mimořádně silný americký dolar, který v uplynulém týdnu posílil téměř o tři procenta. Pokles amerického indexu SP500 zastavila až silná hranice opory na 2120 bodech a zdá se, že právě na této kótě se odehraje rozhodující boj o budoucnost indexu v nejbližších týdnech a možná i měsících.

Tydenni komentar 42 2016 obr 1Na zmíněné úrovni se sbíhá trendová čára, která definuje současný růstový trend již od brzkého jara, se silnou technickou oporou, na níž se již několikrát zastavily pokusy o další růst. Pokud by ceny tuto úroveň prorazily směrem dolů, dočkáme se pravděpodobně i dalších prodejů.

Z makroekonomického pohledu měli hlavní slovo opět zámořští bankovní guvernéři. Ve středu byl zveřejněn zápis z jejich posledního jednání. Ten ukázal, že někteří členové měnového výboru jsou přesvědčeni, že by bylo vhodné zvýšit sazby v poměrně brzkém termínu. Jediné, co by chtěli před tímto rozhodnutím vidět, je nadále se lepšící trh práce. Prosincové zvýšení sazeb tak zůstává plně ve hře.

Informace zveřejněné v zápisu následně potvrdil prezident bostonského FEDu Eric Rosengreen. Negativní reakce trhu se tak dala očekávat a zmírnila ji, jak jinak, až v pátek Janet Yellen, která ve své řeči dala jasně najevo, že zvyšování sazeb není její aktuální prioritou. Americké akcie na její projevy zpravidla reagují velice pozitivně, tentokrát však počáteční nadšení vystřídala spíše skepse.

V Evropě příjemně překvapila data o průmyslové produkci, která nerostla již od posledního čtvrtletí roku 2015. Ohlášená čísla silně předčila očekávání a to evropské investory jistě potěšilo. Potěšil také index ekonomického sentimentu ZEW, když také přinesl lepší čísla, než byla očekávána. Klíčovou událostí v Evropě ovšem bude až zasedání Evropské centrální banky, které se uskuteční ve čtvrtek. Éterem kolují zvěsti o postupném omezování výkupu dluhopisů z trhu, a pokud se zprávy na zasedání potvrdí, nemusí to být pro evropské dluhopisy a akcie příjemná zpráva.

Po zklamání dat čínského zahraničního obchodu se opět objevují pochybnosti o tom, jak silná je ekonomika socialistické Číny. Proto budou v týdnu velice zajímavé údaje o výši HDP Číny ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Podrobný komentář a jako bonus porovnání akcií se zaměřením na Latinskou Ameriku najdete zde.

Související články

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.