Silná opatření korigovala propady (Týden 14)

Svět jásá. Akciové trhy prudce rostou a za jediný týden se jejich hodnota zvýšila o deset procent.

Po několika týdnech plných beznaděje se na trh opět vrátil život. Tedy jak na který. Třeba pražská burza si za týden polepšila o necelé dvě procenta. Jsou země, kde se měří jejich ekonomický úspěch hodnotou akciového indexu, který se snaží podporovat. A pak je tu Česká republika. Ale to je jiný příběh.

Centrální banky vytáhly do boje s virem a předhánějí se v množství nových peněz a jejich rozdávání všem kolem sebe. Evropská centrální banka nalije na trhy kapitál v hodnotě šesti procent hrubého domácího produktu eurozóny a ruší jakýkoli limit pro nákup dluhopisů zemí sloučených v eurozóně. Nejmocnější centrální banka planety, americký FED, srazila úrokové sazby opět na nulu a zahájí výkup pokladničních poukázek a hypotečních cenných papírů.

Společně s bankéři se do prvního šiku staví také jednotlivé vlády. Americký balík opatření dosahuje hodnoty dvou bilionů dolarů a jeho součástí jsou jak přímé platby občanům na jejich účty, tak také navýšení podpory v nezaměstnanosti. V korporátní sféře si také přijdou na své. Téměř 370 miliard dolarů je určeno pro výplatu mezd pracovníkům, kteří zůstali vynuceně ve svých domovech. Z aktivity vlád a centrálních bank je cítit, že jde skutečně do tuhého.

A je se čeho bát. Hlavním makroekonomickým údajem minulého týdne byl počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Číslo, které bylo ohlášeno, doslova šokovalo všechny prognostiky.

Důvod šoku je zcela zřejmý. Téměř tři a čtvrt milionu nových žádostí o podporu znamená násobně nejvyšší číslo v celé historii amerického trhu práce! A je téměř jisté, že se ani v dalších týdnech nesetkáme s čísly blížícími se původním hodnotám. Takový nárůst nezaměstnaných do budoucna hrozí dramaticky snížit poptávku po zboží a může také ohrozit schopnost splácet úvěry. Dalších silných makroekonomických dat se dočkáme v následujících pěti dnech a bude to pravděpodobně hodně zajímavý týden.

Je silný růst, kterého jsme byli v právě skončeném týdnu svědky, definitivní obrat k lepšímu, a viděly akciové indexy svoje dno? Upřímně o tom pochybuji. Pohled na hlavní medvědí trhy minulosti ukazuje na to, že prakticky vždy došlo nejprve k retestu nejnižších dosažených úrovní a ne vždy byl takový opětovný test úspěšný. Ani šíření viru na světě a ve Spojených státech, které jsou nyní hlavním ohniskem nákazy, nijak nepolevuje. Naopak, nadále exponenciálně roste.

Ani sentiment na trhu není nijak přehnaně optimistický. Po krátkém návalu optimismu, kdy hlavní pozitivní roli sehrály dravé růstové akcie, začínají peníze investorů opět proudit především do klidných a bezpečných přístavů akciového trhu.

Svědčí o tom možná trochu morbidní srovnávací graf vývoje cen šířením viru silně postižených akcií Royal Caribbean Crusises a akcií velké americké pohřební služby. Po týdnu, v němž se zdálo, že investoři své peníze opět posílají do rizika, se v posledních několika dnech vývoj opět otáčí ve prospěch „jistého byznysu“.

Prakticky shodný vývoj vidíme i uvnitř indexu SP500, kde výkonnost dravých „high beta“ akcií po chvilkové vzpruze opět podléhá v souboji s klidnými „low volatility“ akciemi. Navenek silný optimismus má tedy, přinejmenším prozatím, pod svým povrchem přece jenom značnou dávku nejistoty a opětovný test nejnižších hodnot indexů tedy není zcela jistě vyloučen. Jeho spouštěčem by mohla být rychle se blížící výsledková sezóna ve Spojených státech, která může naznačit, jak moc se koronavirus podepsal na hospodaření velkých firem.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Zatím solidní výsledková sezóna (Týden 4)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět rostly a zapomněly tak na „blbou náladu“, která je ovládla v týdnu předminulém. Důvody růstu jsou stále stejné. Víra v sílu vakcíny, která ukončí…

26. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)

Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…

19. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje