Silná opatření korigovala propady (Týden 14)

Svět jásá. Akciové trhy prudce rostou a za jediný týden se jejich hodnota zvýšila o deset procent.

Po několika týdnech plných beznaděje se na trh opět vrátil život. Tedy jak na který. Třeba pražská burza si za týden polepšila o necelé dvě procenta. Jsou země, kde se měří jejich ekonomický úspěch hodnotou akciového indexu, který se snaží podporovat. A pak je tu Česká republika. Ale to je jiný příběh.

Centrální banky vytáhly do boje s virem a předhánějí se v množství nových peněz a jejich rozdávání všem kolem sebe. Evropská centrální banka nalije na trhy kapitál v hodnotě šesti procent hrubého domácího produktu eurozóny a ruší jakýkoli limit pro nákup dluhopisů zemí sloučených v eurozóně. Nejmocnější centrální banka planety, americký FED, srazila úrokové sazby opět na nulu a zahájí výkup pokladničních poukázek a hypotečních cenných papírů.

Společně s bankéři se do prvního šiku staví také jednotlivé vlády. Americký balík opatření dosahuje hodnoty dvou bilionů dolarů a jeho součástí jsou jak přímé platby občanům na jejich účty, tak také navýšení podpory v nezaměstnanosti. V korporátní sféře si také přijdou na své. Téměř 370 miliard dolarů je určeno pro výplatu mezd pracovníkům, kteří zůstali vynuceně ve svých domovech. Z aktivity vlád a centrálních bank je cítit, že jde skutečně do tuhého.

A je se čeho bát. Hlavním makroekonomickým údajem minulého týdne byl počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Číslo, které bylo ohlášeno, doslova šokovalo všechny prognostiky.

Důvod šoku je zcela zřejmý. Téměř tři a čtvrt milionu nových žádostí o podporu znamená násobně nejvyšší číslo v celé historii amerického trhu práce! A je téměř jisté, že se ani v dalších týdnech nesetkáme s čísly blížícími se původním hodnotám. Takový nárůst nezaměstnaných do budoucna hrozí dramaticky snížit poptávku po zboží a může také ohrozit schopnost splácet úvěry. Dalších silných makroekonomických dat se dočkáme v následujících pěti dnech a bude to pravděpodobně hodně zajímavý týden.

Je silný růst, kterého jsme byli v právě skončeném týdnu svědky, definitivní obrat k lepšímu, a viděly akciové indexy svoje dno? Upřímně o tom pochybuji. Pohled na hlavní medvědí trhy minulosti ukazuje na to, že prakticky vždy došlo nejprve k retestu nejnižších dosažených úrovní a ne vždy byl takový opětovný test úspěšný. Ani šíření viru na světě a ve Spojených státech, které jsou nyní hlavním ohniskem nákazy, nijak nepolevuje. Naopak, nadále exponenciálně roste.

Ani sentiment na trhu není nijak přehnaně optimistický. Po krátkém návalu optimismu, kdy hlavní pozitivní roli sehrály dravé růstové akcie, začínají peníze investorů opět proudit především do klidných a bezpečných přístavů akciového trhu.

Svědčí o tom možná trochu morbidní srovnávací graf vývoje cen šířením viru silně postižených akcií Royal Caribbean Crusises a akcií velké americké pohřební služby. Po týdnu, v němž se zdálo, že investoři své peníze opět posílají do rizika, se v posledních několika dnech vývoj opět otáčí ve prospěch „jistého byznysu“.

Prakticky shodný vývoj vidíme i uvnitř indexu SP500, kde výkonnost dravých „high beta“ akcií po chvilkové vzpruze opět podléhá v souboji s klidnými „low volatility“ akciemi. Navenek silný optimismus má tedy, přinejmenším prozatím, pod svým povrchem přece jenom značnou dávku nejistoty a opětovný test nejnižších hodnot indexů tedy není zcela jistě vyloučen. Jeho spouštěčem by mohla být rychle se blížící výsledková sezóna ve Spojených státech, která může naznačit, jak moc se koronavirus podepsal na hospodaření velkých firem.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Inflace dopadla slušně, akcie pokračují v růstu (Videokomentář: Týden 21)

Data o spotřebitelských cenách ve Spojených státech byla lepší, než se čekalo, a tak jsou trhy opět o něco optimističtější ohledně dalšího snižování úrokových sazeb. To poslalo S&P 500 na…

22. 5. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akcie opět lámou rekordy (Videokomentář: Týden 20)

Podařená výsledková sezóna poslala hlavní americký akciový index na úroveň historických maxim. Ještě lépe se daří celosvětovému indexu, který je na rekordních hodnotách. Slušně si vedou i dluhopisy. Sentiment je…

15. 5. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Udeří za oceánem druhá inflační vlna? Investoři musí být ostražití

Akciové trhy rostou s drobnými výkyvy od podzimu minulého roku. Růst je významně podporován očekáváním, že americká centrální banka změní svou dosavadní politiku a začne snižovat úrokové sazby, což bude…

9. 5. 2024 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.