Panika se nekoná (Týden 26)

Minulý týden byl pro investory rozporuplný. Vyjádřeno v korunách vypadá vše skvěle, při reálnějším pohledu v základních měnách jednotlivých indexů už to tak slavné nebylo. Jedinou oblastí, kde mohou být investoři spokojení, jsou evropské akcie. Ty zakončily uplynulý týden vysokými zisky a stále tak jsou v roce 2015 nejvýkonnějším námi sledovaným akciovým trhem. Řecko kolabuje Hlavní událostí týdne byla nepochybně...

Minulý týden byl pro investory rozporuplný. Vyjádřeno v korunách vypadá vše skvěle, při reálnějším pohledu v základních měnách jednotlivých indexů už to tak slavné nebylo. Jedinou oblastí, kde mohou být investoři spokojení, jsou evropské akcie. Ty zakončily uplynulý týden vysokými zisky a stále tak jsou v roce 2015 nejvýkonnějším námi sledovaným akciovým trhem.

Řecko kolabuje

Hlavní událostí týdne byla nepochybně nedohoda mezi Řeckem a jeho věřiteli. Řecký premiér Tsipras oznámil, že nechá v zemi vyhlásit referendum, ve kterém se řeckých voličů zeptá, kam chtějí směřovat. Toto je zcela logické. Průzkumy veřejného mínění v Řecku totiž ukazují, že většina Řeků je pro zachování společné evropské měny a zároveň většina Řeků se staví proti úsporným opatřením. Jde tedy o postoje, které pravděpodobně po víkendovém nezdaru jednání nejsou slučitelné. Řecký premiér chce tedy vědět, která z obou priorit je pro jeho národ důležitější.

Zástupce věřitelů jeho krok popudil. V odvetě vyhlásili, že návrh aktuální pomoci Řecku, který končí v úterý, neprodlouží. Referendum by se tedy mělo konat o návrhu, který již bude v té době neplatný. Nicméně zástupci věřitelů naznačili ochotu se ke stolu vrátit, pokud bude výsledek referenda pozitivní.

Evropská centrální banka následně oznámila, že nenavýší limit poskytovaný v rámci ELA řeckým bankám. To je pro Řecko krajně nepříjemné, protože tamní banky nemají žádný kanál k obstarání nových peněz k uspokojení výběru z účtů pro řecké občany a tím donutila vládu a banky k mimořádným opatřením.

Trhy jsou klidné

Jaký byl a je dopad na trhy? Žádná katastrofa se nekoná. Euro vůči americkému dolaru klesá jen o 0,4 procenta. Evropské akciové indexy propadají kolem třech procent, tedy o hodnotu, kterou v uplynulém týdnu získaly. To je také logické. Trhy byly minulý týden živeny nadějí na dohodu a ta nepřišla. Nic víc a nic míň. Ani index volatility evropských akcií nevykazuje zatím žádné dramatické hodnoty.

Tydenni komentar 25 2015 obr 1Obr. 1: Vývoj indexu EURO STOXX 50 Volatility 2005-2015 (zdroj: Wall Street Journal)

Volatilita (kolísavost) evropského akciového trhu se zvyšuje, ale při pohledu na desetiletou historii indexu se vlastně nic mimořádného neděje. Zatím se stále jen dotahujeme na čísla z let 2011 a 2012. K hodnotě z krizového roku 2008 je skutečně daleko.

Při pohledu na evropské dluhopisy dnes klesají výnosy cenných papírů vyspělých zemí a naopak rostou výnosy španělských, italských a portugalských bondů a pochopitelně také dluhopisů řeckých. Žádnou paniku bych ale ani zde prozatím nehledal. Itálie a Španělsko si po dnešku půjčují na deset let se stejným úrokem jako Spojené státy.

Tydenni komentar 25 2015 obr 2Obr. 2: Výnosy italských a německých desetiletých vládních dluhopisů 2008-2015 (zdroj: tradingeconomics.com)

Obrázek ukazuje, že ani ve světě dluhopisů nepřináší dlouhé vyjednávání o Řecku žádnou paniku. Z historického pohledu jsou jejich výnosy stále velice nízké. Zužující se spred mezi výnosem německého a italského dluhopisu ukazuje na určité obavy, ale nic víc a nic míň.

Situace se bude pochopitelně dál vyvíjet a je možné, že se hodnoty ukázané na dnešních grafech budou měnit k horšímu. V minulém komentáři jsem dával tři varianty možného rozuzlení řeckého dramatu. Tyto cesty zůstávají v platnosti i nyní. Jen jejich pravděpodobnost se naklonila k těm dvěma horším z nich.

Evropské akcie ale zůstávají ve srovnání s těmi americkými stále levné, jak ukazuje závěrečný graf.

Tydenni komentar 25 2015 obr 3Obr. 3: Porovnání cyklicky očištěného poměru ceny k zisku přepočtenému na jednu akcii v USA a v Evropě (zdroj: Morgan Stanley)

Tydenni komentar 25 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 25 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 25 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.