Panika se nekoná (Týden 26)

Minulý týden byl pro investory rozporuplný. Vyjádřeno v korunách vypadá vše skvěle, při reálnějším pohledu v základních měnách jednotlivých indexů už to tak slavné nebylo. Jedinou oblastí, kde mohou být investoři spokojení, jsou evropské akcie. Ty zakončily uplynulý týden vysokými zisky a stále tak jsou v roce 2015 nejvýkonnějším námi sledovaným akciovým trhem. Řecko kolabuje Hlavní událostí týdne byla nepochybně...

Minulý týden byl pro investory rozporuplný. Vyjádřeno v korunách vypadá vše skvěle, při reálnějším pohledu v základních měnách jednotlivých indexů už to tak slavné nebylo. Jedinou oblastí, kde mohou být investoři spokojení, jsou evropské akcie. Ty zakončily uplynulý týden vysokými zisky a stále tak jsou v roce 2015 nejvýkonnějším námi sledovaným akciovým trhem.

Řecko kolabuje

Hlavní událostí týdne byla nepochybně nedohoda mezi Řeckem a jeho věřiteli. Řecký premiér Tsipras oznámil, že nechá v zemi vyhlásit referendum, ve kterém se řeckých voličů zeptá, kam chtějí směřovat. Toto je zcela logické. Průzkumy veřejného mínění v Řecku totiž ukazují, že většina Řeků je pro zachování společné evropské měny a zároveň většina Řeků se staví proti úsporným opatřením. Jde tedy o postoje, které pravděpodobně po víkendovém nezdaru jednání nejsou slučitelné. Řecký premiér chce tedy vědět, která z obou priorit je pro jeho národ důležitější.

Zástupce věřitelů jeho krok popudil. V odvetě vyhlásili, že návrh aktuální pomoci Řecku, který končí v úterý, neprodlouží. Referendum by se tedy mělo konat o návrhu, který již bude v té době neplatný. Nicméně zástupci věřitelů naznačili ochotu se ke stolu vrátit, pokud bude výsledek referenda pozitivní.

Evropská centrální banka následně oznámila, že nenavýší limit poskytovaný v rámci ELA řeckým bankám. To je pro Řecko krajně nepříjemné, protože tamní banky nemají žádný kanál k obstarání nových peněz k uspokojení výběru z účtů pro řecké občany a tím donutila vládu a banky k mimořádným opatřením.

Trhy jsou klidné

Jaký byl a je dopad na trhy? Žádná katastrofa se nekoná. Euro vůči americkému dolaru klesá jen o 0,4 procenta. Evropské akciové indexy propadají kolem třech procent, tedy o hodnotu, kterou v uplynulém týdnu získaly. To je také logické. Trhy byly minulý týden živeny nadějí na dohodu a ta nepřišla. Nic víc a nic míň. Ani index volatility evropských akcií nevykazuje zatím žádné dramatické hodnoty.

Tydenni komentar 25 2015 obr 1Obr. 1: Vývoj indexu EURO STOXX 50 Volatility 2005-2015 (zdroj: Wall Street Journal)

Volatilita (kolísavost) evropského akciového trhu se zvyšuje, ale při pohledu na desetiletou historii indexu se vlastně nic mimořádného neděje. Zatím se stále jen dotahujeme na čísla z let 2011 a 2012. K hodnotě z krizového roku 2008 je skutečně daleko.

Při pohledu na evropské dluhopisy dnes klesají výnosy cenných papírů vyspělých zemí a naopak rostou výnosy španělských, italských a portugalských bondů a pochopitelně také dluhopisů řeckých. Žádnou paniku bych ale ani zde prozatím nehledal. Itálie a Španělsko si po dnešku půjčují na deset let se stejným úrokem jako Spojené státy.

Tydenni komentar 25 2015 obr 2Obr. 2: Výnosy italských a německých desetiletých vládních dluhopisů 2008-2015 (zdroj: tradingeconomics.com)

Obrázek ukazuje, že ani ve světě dluhopisů nepřináší dlouhé vyjednávání o Řecku žádnou paniku. Z historického pohledu jsou jejich výnosy stále velice nízké. Zužující se spred mezi výnosem německého a italského dluhopisu ukazuje na určité obavy, ale nic víc a nic míň.

Situace se bude pochopitelně dál vyvíjet a je možné, že se hodnoty ukázané na dnešních grafech budou měnit k horšímu. V minulém komentáři jsem dával tři varianty možného rozuzlení řeckého dramatu. Tyto cesty zůstávají v platnosti i nyní. Jen jejich pravděpodobnost se naklonila k těm dvěma horším z nich.

Evropské akcie ale zůstávají ve srovnání s těmi americkými stále levné, jak ukazuje závěrečný graf.

Tydenni komentar 25 2015 obr 3Obr. 3: Porovnání cyklicky očištěného poměru ceny k zisku přepočtenému na jednu akcii v USA a v Evropě (zdroj: Morgan Stanley)

Tydenni komentar 25 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 25 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 25 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Optimismus pokračuje (Týden 30)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu rostly a některé z nich, včetně hlavního amerického indexu SP500 si sáhly na svá historická maxima. Důvody pro tento vývoj jsou prakticky stále stejné.…

28. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové index po měsíci růstu klesly (Týden 29)

Hlavní světové akciové indexy v uplynulém týdnu přerušily svoje vítězné tažení a po měsíci růstu poklesly. Negativní vývoj byl živen zejména propadem sektoru energií (-5,81 %), kterému sekundoval finanční a…

20. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Klidný týden? Ani náhodou! (Týden 28)

Na akciových trzích byli investoři v uplynulém týdnu svědky rozdílného vývoje. Zatímco indexy vyspělých zemí a regionů mírně rostly, akciím emerging markets se příliš nedařilo.

13. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje