Opatrnost je na místě (Týden 7)

Máme za sebou další poměrně napjatý týden, o čemž svědčí také závěrečná tabulka. Prakticky všechny světové akciové indexy, kromě amerického perpetuum mobile, nadále klesají. Rok 2016 je tak nadále rokem ztrátovým. Smutno bylo i na trhu s dluhopisy, kde svým majitelům přinesly radost jen státní dluhopisy, včetně dluhopisů domácích. Dobrou zprávou je, že zatímco se úvod minulého týdne...

Máme za sebou další poměrně napjatý týden, o čemž svědčí také závěrečná tabulka. Prakticky všechny světové akciové indexy, kromě amerického perpetuum mobile, nadále klesají. Rok 2016 je tak nadále rokem ztrátovým. Smutno bylo i na trhu s dluhopisy, kde svým majitelům přinesly radost jen státní dluhopisy, včetně dluhopisů domácích.

Dobrou zprávou je, že zatímco se úvod minulého týdne nesl opět ve znamení poklesů, jeho konec byl již mnohem optimističtější a páteční výsledky obchodování již byly velice příznivé. Důvody pro negativní vývoj byly skoro tradiční. Čína a obavy o globální růst. Je zde ovšem jeden argument, který stojí za pozornost. A to situace v evropském bankovním systému, ten v uplynulém týdnu ztratil na své hodnotě téměř deset procent a od počátku roku je dole dokonce více jak pětadvacet procent. Panují obavy, že nízká cena ropy není velkým problémem pouze pro producenty ropy, ale také pro banky, které jim v těžkých dobách pomáhají jejich aktivity prostřednictvím úvěrů financovat. Pokud začnou padat firmy, dojde k nesplacení úvěrů a v problémech budou banky. A proč ty evropské? Protože pracují s mnohem větší pákou, než ty americké. A ceny CDS, tedy pojistek proti bankrotu evropských bank, rychle rostou.

Tydenni komentar 7 2016 obr 1Všímavé investory může varovat také dluhopisový svět. A to zejména ten americký. Spread (rozdíl) mezi výnosem desetiletého a dvouletého státního dluhopisu je aktuálně nejnižší od roku 2007. To svědčí o tom, že výnosová křivka zploštěla a to není dobré znamení.

Tydenni komentar 7 2016 obr 2Vidíme, že v obdobích těsně předcházejícím posledním recesím byl rozdíl mezi výnosy těchto dluhopisů prakticky nulový. A současný vývoj se na tuto úroveň docela rychle blíží. Netvrdím, že jsme na pokraji další recese, světové krize a následného dlouhodobého propadu. Toho jsem dalek. To, co říkám je, že dobré a bezstarostné časy jsou pryč a určitá dávka opatrnosti je na místě.

Tydenni komentar 7 2016 tab 1

Související články

Výnosy

Indexy tentokrát ztrácely (Týden 37)

Září bývá pro akciové investory z pohledu výkonnosti zpravidla nejhorším měsícem roku a minulý týden naznačil, že by ani letošní rok nemusel být výjimkou. Hlavní akciové indexy v minulém, o…

14. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vakcinace pomáhá ekonomikám (Týden 36)

Akciové trhy v uplynulém týdnu konsolidovaly svoje v minulých týdnech dosažené zisky a pohybovaly se těsně pod svými historickými maximy.

8. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dobré zprávy z trhů (Týden 35)

Akciové trhy hnané neustálým přílivem likvidity opět prorazily na nová historická maxima. Obavy, kterých jsme byli svědky v předminulém týdnu, zcela vymizely a trhy ovládl opět optimismus. Ke krátkému přerušení…

31. 8. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.