Na trzích klid (Týden 52)

Na první pohled je vše tak, jak má být. Český investor získal ztráty utržené v předchozím týdnu zpět a ještě malinko si i polepšil. Co na tom, že to bylo hlavně díky téměř dvou a půl procentnímu posílení amerického dolaru vůči naší měně. Cizoměnové investory uplynulý týden zpátky nedostal, i tak ale mohou být spokojeni. Přitom dění minulého týdne zpočátku...

Na první pohled je vše tak, jak má být. Český investor získal ztráty utržené v předchozím týdnu zpět a ještě malinko si i polepšil. Co na tom, že to bylo hlavně díky téměř dvou a půl procentnímu posílení amerického dolaru vůči naší měně. Cizoměnové investory uplynulý týden zpátky nedostal, i tak ale mohou být spokojeni.

Přitom dění minulého týdne zpočátku hrozilo spíše dalším poklesem. V prvních třech seancích ztrácely akcie a rizikověji orientované dluhopisy další dvě až tři procenta a měnový pár USD/CZK byl od svých maxim skutečně daleko. Panika v Rusku, nejistota ohledně řeckých prezidentských voleb, čínská restriktivní opatření (psal jsem o nich minulý týden), to jsou jen někteří bubáci, kteří úspěšně straší světové trhy. Svět tak s napětím očekával, co na to američtí centrální bankéři. Ti měli svoje letošní poslední jednání.

Nejlepší zprávou z jednání bylo to, že na následné tiskové konferenci guvernérka Yellen na bubáky a jejich strašení nereagovala. Tím dala najevo, že FED má na práci daleko důležitější věci, než propad ropy a černé scénáře popisující neodvratný ruský bankrot. Bankéři také mírně změnili svoji rétoriku, když ohledně záměru zvýšit úrokové sazby přestali používat frázi o „considerable time“ a nahradil ji tvrzením, že budou při posuzování zvýšení sazeb a následné realizaci trpěliví. Pokud vám to připadá skoro stejné, pak máte zřejmě pravdu. Trh má ovšem jiný názor. Podle jeho mínění se čas do zvýšení sazeb přiblížil a to katapultovalo americký dolar strmě vzhůru. A skutečnost, že FED nepotřebuje nijak reagovat na dění v Rusku a Řecku a drží se své předchozí strategie je zase dobrou zvěstí pro americké akciové trhy. Americká ekonomika je dostatečně silná, než aby se musela bát známých černých scénářů.

Tydenni komentar 52 obr 1Obr: 1: Index SP500 2012-2014 (zdroj: Stockcharts)

Při pohledu na cenové grafy rozličných indexů je ale vidět, že určité napětí, koncentrované prozatím mimo USA, na trhu zůstává. Zatímco Amerika má namířeno k novým nejvyšším hodnotám akciového indexu, je jinde spíše polojasno až zataženo.  Jak je vidno, evropskému trhu se na nová maxima příliš nechce a podobná je situace také v Asii s výjimkou Číny, kterou vystřelila nahoru tamní centrální banka.

 

Tydenni komentar 52 obr 2Obr: 2: Evropský akciový index 2012-2014 (zdroj: Stockcharts)

Ostatní na Čínu úzce navázané trhy v letošním roce z technického pohledu prolomily růstový trend a prozatím se do něj nehodlají vrátit. To ukazuje například Hang Seng index z Hong Kongu. Stejný příběh vyprávějí také indexy v Koreji a na Taiwanu. Připojí se Americké akcie v roce 2015 ke skepticismu panujícímu v okolním světě, nebo svým růstem strhnou zbytek světa k dalšímu úprku směrem vzhůru?

Tydenni komentar 52 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 52 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Firmy překonávají očekávání (Týden 31)

Akciové trhy v uplynulém týdnu po pondělním průrazu na nová historická maxima konsolidovaly, a tak je výsledek obchodování v právě skončeném týdnu spíše neutrálním. Lépe se dařilo hodnotovým akciím. Ty…

3. 8. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Optimismus pokračuje (Týden 30)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu rostly a některé z nich, včetně hlavního amerického indexu SP500 si sáhly na svá historická maxima. Důvody pro tento vývoj jsou prakticky stále stejné.…

28. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové index po měsíci růstu klesly (Týden 29)

Hlavní světové akciové indexy v uplynulém týdnu přerušily svoje vítězné tažení a po měsíci růstu poklesly. Negativní vývoj byl živen zejména propadem sektoru energií (-5,81 %), kterému sekundoval finanční a…

20. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje