Každá zpráva dobrá zpráva (Týden 31)

Že jsme zpátky v „happy days“, jsem psal nedávno. Co to znamená? Opět platí pravidla, která jsme mohli vidět v letech 2010 – 2013, kdy akciové trhy nezřízeně rostly. Tato pravidla leze shrnout do tří rovnic: Dobrá zpráva = dobrá zpráva (to je přece logické a jasné!) Špatná zpráva = dobrá zpráva (centrální banka bude nadále trhy stimulovat...

Že jsme zpátky v „happy days“, jsem psal nedávno. Co to znamená? Opět platí pravidla, která jsme mohli vidět v letech 2010 – 2013, kdy akciové trhy nezřízeně rostly. Tato pravidla leze shrnout do tří rovnic:

Dobrá zpráva = dobrá zpráva (to je přece logické a jasné!)

Špatná zpráva = dobrá zpráva (centrální banka bude nadále trhy stimulovat a podporovat!)

Mimořádně špatná zpráva = ještě lepší zpráva (centrální banka pravděpodobně svoje stimuly ještě navýší!)

Právě posledního pravidla jsme byli svědky minulý týden. Říci, že v pátek oznámená data a růstu HDP ve Spojených státech zklamala, by bylo velice mírné vyjádření. Z odhadovaného růstu největší světové ekonomiky o 2,6 procenta bylo ohlášeno číslo ani ne poloviční. To je pochopitelně mimořádně špatná zpráva. Hlavní americký akciový trh však po ohlášení výsledného údaje poměrně silně posílil a intradenně dosáhl na svá historická maxima.

US akciový trh útočí na historická maxima i přes to, že právě probíhající výsledková sezóna vydává přinejmenším rozporuplná čísla. Ziskovost firem je v porovnání se stejným obdobím loňského roku opět nižší a poměrně rychle klesají i odhady ziskovosti v budoucnosti.

Tydenni komentar 31 2016 obr 1

Zatímco na konci června se odhad zisku firem sdružených v indexu SP500 pohyboval na hranici 89,79 USD na akcii, jen o měsíc později je tento odhad téměř o tři procenta níže. Stejně tak odhady ziskovosti pro nejbližší dva kvartály. Pokud akciový index nadále roste, pak je to na úkor dalšího navyšování z historického pohledu již tak mimořádně vysoké valuace. To není pro dlouhodobé investory dobrá zpráva. Obchodníkům s kratším horizontem to ovšem může být jedno. Jejich trumfem jsou centrální banky, které jsou růstu akcií dlouhodobě nápomocny.

Otázkou ovšem je, zda jsou centrální banky připraveny vyslyšet volání trhů po vyšších stimulacích. Přinejmenším jejich poslední mítingy očekávání na ně kladená nevyslyšely. Americký FED byl ve svém výhledu o něco optimističtější než minule a ponechal tak ve hře možné zvýšení sazeb na nejbližší zářijové schůzi. Bank of England a Evropská centrální banka na svých jednáních tváří v tvář BREXITu nijak nenavýšily současná podpůrná opatření a mnohem vyšší očekávání měli investoři po vítězství dosavadního premiéra Abeho také od jednání Bank of Japan.

Právě započatý týden bude plný důležitých makrodat ze všech koutů světa. Dozvíme se čísla z výrobního i nevýrobního sektoru jak v Evropě, tak v USA a Číně, v hledáčku investorů bude inflace a zlatým hřebem pak budou v pátek statistiky z amerického trhu práce.

Rozšířenou verzi komentáře včetně tabulek najdete zde.

Související články

Výnosy

Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)

Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…

19. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Jak drahé je neinvestovat?(Týden 1)

Přestože byl právě skončený investiční rok 2020 plný dramatických událostí a pro majitele všech tříd investičních aktiv nebyl zrovna jednoduchý, potvrdil jednoznačně to, že když chce člověk alespoň udržet hodnotu…

4. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje