Kam zamíří ceny ropy?

Cena ropy letí v posledních dvou týdnech vzhůru a mnozí ji už vidí zpět poblíž hodnoty osmdesáti dolarů za barel. Možná se někteří klienti už ptají, jestli by neměli začít kupovat aktiva spojená s ropou.  Nadšení je kolem prudkého růstu hodně, přesto bych byl s větší investicí opatrný. Obr. 1: Ceny ropy 2014-2015 Zejména za šílenstvím z konce minulého týdne,...

Cena ropy letí v posledních dvou týdnech vzhůru a mnozí ji už vidí zpět poblíž hodnoty osmdesáti dolarů za barel. Možná se někteří klienti už ptají, jestli by neměli začít kupovat aktiva spojená s ropou.  Nadšení je kolem prudkého růstu hodně, přesto bych byl s větší investicí opatrný.

kam zamiri ceny ropy obr 1Obr. 1: Ceny ropy 2014-2015

Zejména za šílenstvím z konce minulého týdne, během něhož cena ropy za jediný den stoupla téměř o pět procent stojí nejspíš spuštění technické formace „dvojité dno“, které je na obrázku zřetelně vidět. Růst ceny pak aktivoval ochranné nákupní pokyn obchodníků spekulujících na pokles a tyto vynucené nákupy pak růst vzhůru jen urychlily. To je ovšem technická stránka věci.

Fundamentálně se toho stále moc nestalo. Další dva grafy ukazují jednak zásoby ropy v USA a další graf pak její produkci ve stejném regionu.

kam zamiri ceny ropy obr 2Obr. 2: Zásoby ropy v Cushingu (zdroj eia)

kam zamiri ceny ropy obr 3Obr. 3: Týdenní produkce ropy v USA v tisících barelech ropy za den (zdroj eia)

Ropy je, jak ukazují statistiky, evidentně nadbytek. Ve skladech a tankerech ji mimo jiné drží také strmé contango, které na trhu s ropou panuje.

kam zamiri ceny ropy obr 4Obr. 4: Ceny ropných kontraktů podle termínu dodání

Takto silné contango je vyjímečné i z historického pohledu, jak ukázal kolega Pavel Hála zde. Ceny vzdálenějších kontraktů jsou dostatečně vysoké, aby překonaly skladovací náklady. I proto jsou skladovací zařízení plná. Žádný fundamentální argument pro to, že by měly ceny ropy nadále strmě růst, tu zřejmě není.

Nevylučuji, že sentiment ropu může vyhnat ještě výše, ale k tomu, aby se její cena vrátila na dříve obvyklé úrovně, není důvod. Buď začnou klesat zásoby, nebo zaznamená světová ekonomika silnější než očekávaný růst. Bez toho ropu u 100USD za barel uvidíme jen těžko.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje