Kam zamíří ceny ropy?

Cena ropy letí v posledních dvou týdnech vzhůru a mnozí ji už vidí zpět poblíž hodnoty osmdesáti dolarů za barel. Možná se někteří klienti už ptají, jestli by neměli začít kupovat aktiva spojená s ropou.  Nadšení je kolem prudkého růstu hodně, přesto bych byl s větší investicí opatrný. Obr. 1: Ceny ropy 2014-2015 Zejména za šílenstvím z konce minulého týdne,...

Cena ropy letí v posledních dvou týdnech vzhůru a mnozí ji už vidí zpět poblíž hodnoty osmdesáti dolarů za barel. Možná se někteří klienti už ptají, jestli by neměli začít kupovat aktiva spojená s ropou.  Nadšení je kolem prudkého růstu hodně, přesto bych byl s větší investicí opatrný.

kam zamiri ceny ropy obr 1Obr. 1: Ceny ropy 2014-2015

Zejména za šílenstvím z konce minulého týdne, během něhož cena ropy za jediný den stoupla téměř o pět procent stojí nejspíš spuštění technické formace „dvojité dno“, které je na obrázku zřetelně vidět. Růst ceny pak aktivoval ochranné nákupní pokyn obchodníků spekulujících na pokles a tyto vynucené nákupy pak růst vzhůru jen urychlily. To je ovšem technická stránka věci.

Fundamentálně se toho stále moc nestalo. Další dva grafy ukazují jednak zásoby ropy v USA a další graf pak její produkci ve stejném regionu.

kam zamiri ceny ropy obr 2Obr. 2: Zásoby ropy v Cushingu (zdroj eia)

kam zamiri ceny ropy obr 3Obr. 3: Týdenní produkce ropy v USA v tisících barelech ropy za den (zdroj eia)

Ropy je, jak ukazují statistiky, evidentně nadbytek. Ve skladech a tankerech ji mimo jiné drží také strmé contango, které na trhu s ropou panuje.

kam zamiri ceny ropy obr 4Obr. 4: Ceny ropných kontraktů podle termínu dodání

Takto silné contango je vyjímečné i z historického pohledu, jak ukázal kolega Pavel Hála zde. Ceny vzdálenějších kontraktů jsou dostatečně vysoké, aby překonaly skladovací náklady. I proto jsou skladovací zařízení plná. Žádný fundamentální argument pro to, že by měly ceny ropy nadále strmě růst, tu zřejmě není.

Nevylučuji, že sentiment ropu může vyhnat ještě výše, ale k tomu, aby se její cena vrátila na dříve obvyklé úrovně, není důvod. Buď začnou klesat zásoby, nebo zaznamená světová ekonomika silnější než očekávaný růst. Bez toho ropu u 100USD za barel uvidíme jen těžko.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Čistá energie vydělala investorům víc jak sto procent. Má smysl do ní vložit peníze i nyní?

Kdo v loňském roce investoval své peníze do akcií firem z odvětví čisté energetiky, může si gratulovat. Za posledních 12 měsíců si akcie zařazené do indexu SP Global Clean Energy…

7. 5. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Krátkodobá korekce možná (Týden 18)

Akciové trhy v uplynulém týdnu stagnovaly a v některých případech mírně klesaly. Důvodem pro tento vývoj je s velkou pravděpodobností nedostatek nových jasných impulsů, a to jak k pokračování v…

4. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přes pěkná čísla si dal trh pauzu (Týden 17)

Akciové indexy skončily uplynulý týden bez významnějších změn. Za tento výsledek vděčíme především pátečnímu obchodování, které přineslo na trhy silný růst a dokázalo tak zkorigovat ztráty, které indexy v úvodní…

27. 4. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje