Jsme na tom lépe než Američané

Přinejmenším o tom vypovídá graf výnosů různých druhů investičních aktiv. Zatímco český investor se může tetelit radostí, že se mu před závěrečným kvartálem roku rýsuje opět reálná perspektiva dvojciferného zhodnocení, Američan letošek zase až tak optimisticky nevidí. Našinci přináší prozatím hlavní americký index bezmála devatenáctiprocentní zhodnocení. „Rodilý mluvčí“ žijící kdesi v Novém Mexiku, to optikou své peněženky...

Přinejmenším o tom vypovídá graf výnosů různých druhů investičních aktiv. Zatímco český investor se může tetelit radostí, že se mu před závěrečným kvartálem roku rýsuje opět reálná perspektiva dvojciferného zhodnocení, Američan letošek zase až tak optimisticky nevidí. Našinci přináší prozatím hlavní americký index bezmála devatenáctiprocentní zhodnocení. „Rodilý mluvčí“ žijící kdesi v Novém Mexiku, to optikou své peněženky vidí jinak. Americké akcie mu nesou jen průměrných sedm procent. Co se zdá jednomu jako mimořádné, je pro jiného pouze a jenom průměrné. A podobně je to, jak je vidět z grafu vlastně všude. Letošní nejvýnosnější investicí je dlouhodobý dluh americké vlády. Našinec se těší ze sedmadvaceti procent, cizák se musí spokojit s osmnácti.

Pro Čechy, Moravany a Slezany (aby se můj kamarád Jiří neurazil) tedy skutečně nebylo a s velkou pravděpodobností ani nebude výhodné ponechávat své prostředky ze sta procent v české koruně. Relativní síla americké ekonomiky v porovnání s jejími konkurenty, evropská snaha o co největší oslabení eura a perspektiva blížícího se měnového utahování v USA vypráví pro investory možná poměrně zajímavý investiční příběh. Rozumné množství cizí měny má své místo prakticky v každém portfoliu.

jsme na tom lepe nez americane obr 1

Související články

Výnosy

První ziskový měsíc (Videokomentář: Týden 30)

Optimismus na trzích pokračoval, firmy hlásí dobré výsledky. Hodnoty P/E jsou často pod pěti i desetiletým průměrem. Více zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

2. 8. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Padesátidenní průměr prolomen (Videokomentář: Týden 29)

Na trhu vládl minulý týden optimismus. Více zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

26. 7. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investoři za sebou mají rudý půlrok. Nastal čas nakupovat?

Nejhorší za poslední půlstoletí. Takové bylo z hlediska výkonosti akciových trhů letošní první pololetí. Na vině je především druhý letošní kvartál, který udělal na burzách skutečně vítr. Za celé toto…

21. 7. 2022 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.