Jak technologie začíná pronikat do pojištění?

Téma zdraví a pojištění spolu bezesporu souvisí. Pojišťovny totiž mají finanční zájem na zdraví lidí. Proto monitorují vývoj zdravotních technologických novinek. Co je v této oblasti nového? Na konferenci Digital Insurance Agenda, která se uskutečnila v listopadu v Mnichově, se prezentovalo mnoho start-upů, se kterými mohou pojišťovny spolupracovat. Dominovaly zejména novinky z oblasti digitalizace, telematiky a jiných zařízení, které mohou pomoci...

Téma zdraví a pojištění spolu bezesporu souvisí. Pojišťovny totiž mají finanční zájem na zdraví lidí. Proto monitorují vývoj zdravotních technologických novinek. Co je v této oblasti nového?

Na konferenci Digital Insurance Agenda, která se uskutečnila v listopadu v Mnichově, se prezentovalo mnoho start-upů, se kterými mohou pojišťovny spolupracovat. Dominovaly zejména novinky z oblasti digitalizace, telematiky a jiných zařízení, které mohou pomoci předcházet majetkovým škodám. Mě však tentokrát nejvíce zaujaly zdravotnické novinky.

Životní styl má nepochybně významný vliv na zdravotní stav člověka. Například podle společnosti Zurich Mobile Insurance Solutions se chování člověka podílí na jeho zdravotním stavu ze 40 %, podle společnosti Dacadoo dokonce ze 40 až 60 %. Že je prevence důležitá znázorňuje i následující graf.

Zdroj: Mutumutu

Společnost Dacadoo představila na konferenci spolupráci s pojišťovnou Irish Life. Pro potřeby klientů této pojišťovny byla upravena standardní aplikace Dacadoo. Ta motivuje své uživatele k dosažení a udržování návyků zdravého životního stylu, přičemž kombinuje patentované skóre zdraví s automatizovaným koučováním, aby uživatelům pomohla zlepšit jejich zdraví.

Také společnost AirDoctor předvedla svoji mobilní aplikaci. Ta je vhodným doplňkem cestovního pojištění, neboť funguje ve 35 zemích a jejím prostřednictvím si lze okamžitě domluvit vyšetření u nejbližšího lékaře. Fakturu dostane klient mailem a může ji jednoduše poslat své pojišťovně k proplacení. Aplikaci AirDoctor si však může stáhnout do mobilu kdokoliv.

Rovněž bylo možné vidět, jak funguje aplikace Smokify, která byla vyvinuta ve spolupráci s lékaři a terapeuty. Rady odborníků jsou v tomto případě spojeny s moderní technologií. Cílem aplikace je pomoci jejich uživatelům zbavit se kouření. Představené výsledky vypadají více než slibně.

Zajímavé produkty ukázala společnost reFit Systems. Jejich hlavním produktem je reFit Gamo, což je první digitální terapeutický systém pro individuální rehabilitaci. Jde o platformu videoher pro individualizovanou terapii. Platforma nabízí přizpůsobené videohry, které lze ovládat různými pohyby s tělem. Pohyby ovládání videohry mohou být snadno konfigurovány ošetřujícím lékařem nebo terapeutem pro každého pacienta. Tímto způsobem se z každé rehabilitační relace stává vzrušující hra, což ocení především děti.

I firma YAS.life provozuje aplikaci, která podporuje zdravý a aktivní život lidí. Jejich cílem je udržet zdraví lidí vytvořením profesionální, ale zábavné aplikace. Je proto založena na hře, motivacích a odměnách. Obdobnou formu aplikace poskytuje v českých podmínkách Mutumutu. Českých projektů však existuje více, jmenujme například Mindpax.me, Vitadio, CF Hero či Miomove.

Pro některé české pojišťovny je však spolupráce se zajímavými technologickými start-upy zatím jen hudba budoucnosti. Často totiž nefungují ani základní procesy. Dokládá to i moje osobní stávající zkušenost s komerčním zdravotním pojištěním MedUNIQA. V souladu s pojistnými podmínkami jsem se chtěl objednat na preventivní prohlídku, můj požadavek byl však uznán až po mé reklamaci. Později mně však bylo sděleno, že jediné smluvní zdravotnické zařízení pojišťovny nepřijímá objednávky. Ačkoliv mám zdravotní pojištění, již několik měsíců se mně nedaří objednat ani na preventivní prohlídku.

Zajímá-li vás téma využití technologií v pojišťovnictví, mohu doporučit konferenci Digital Insurance Agenda. Příští konference se koná v červnu 2020 v Amsterdamu. https://next.digitalinsuranceagenda.com/dia-amsterdam-2020/want-to-attend/

Dušan Šídlo, pojistný analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Kdo hledá, najde (Týden 32)

Vývoj na akciových trzích v právě skončeném týdnu nebyl jednotný. Zatímco akcie ve Spojených státech nadále silně rostly, evropské trhy prožily nelehké časy. Jasným směrem se nevydaly ani akcie emerging…

4. 8. 2020 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Optický klam na burze. Vše není tak zelené, jak se zdá

Počet nemocných koronavirem celosvětově stoupá a je nejvyšší od počátku pandemie, ve vzduchu visí návrat opatření uzavírajících ekonomiky a z jednotlivých zemí nepřicházejí příliš pozitivní hospodářská data. Kdo slyšel poučky…

31. 7. 2020 6 minut čtení minut čtení

Výnosy

Oddechový čas na trzích (Týden 31)

Akciové trhy si v právě skončeném týdnu vybraly oddechový čas a s výjimkou emerging markets ztratily. A to i pře pozitivní sentiment úvodních třech dní, v nichž široký americký index…

28. 7. 2020 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje