Intervence se pozitivně projevuje v ekonomice

Dobrých zpráv je poslední dobou pomálu. Jednu pozitivní hlásí ekonomové. Intervence České národní banky (ČNB), která v listopadu odstartovala kvůli uměle vyvolanému prudkému pádu koruny vlnu mediální kritiky, se po čtyřech měsících začíná pozitivně projevovat na finančních trzích. Česká koruna aktuálně ztrácí více než 6 % vůči euru a 4,5% k dolaru. Dopady kontroverzního opatření s cílem podpořit díky levnější koruně...

Dobrých zpráv je poslední dobou pomálu. Jednu pozitivní hlásí ekonomové. Intervence České národní banky (ČNB), která v listopadu odstartovala kvůli uměle vyvolanému prudkému pádu koruny vlnu mediální kritiky, se po čtyřech měsících začíná pozitivně projevovat na finančních trzích. Česká koruna aktuálně ztrácí více než 6 % vůči euru a 4,5% k dolaru. Dopady kontroverzního opatření s cílem podpořit díky levnější koruně proexportně zaměřenou českou ekonomiku, vidí analytici a ekonomové hned v prvních měsících roku optimisticky. „Už teď mám informace od známých podnikatelů, že se věci pod povrchem skutečně dávají do pohybu. Reportovaná čísla překvapují většinou už nyní pozitivně,“ naznačil příznivý ekonomický trend příštích dnů investiční analytik Broker Trustu, Václav Pech. Podle aktuálních statistik vývozy v národním pojetí vzrostly souhrnně o 17,8 % a dovozy o 12 %. Velmi dobré výkony české exportní ekonomiky potvrzuje i Jiří Grund, předseda Asociace exportérů, který věří, že vedle listopadové intervence na tom má podíl i zvýšení poptávky na klíčových trzích a to především v zemích v EU, kde přebytek tvořil 56,4 miliardy korun.

„Česká národní banka „vytiskla“ dvě stě miliard korun, ty prodala na trhu, a za získané prostředky nakoupila společnou evropskou měnu. Následoval pokles kurzu koruny vůči euru o téměř 5 procent, ještě o půl procenta více vůči dolaru a stejně tak razantní pokles úspor domácích střadatelů během jediného dne.“ ČNB vsadila na fakt, že domácí ekonomika je na rozdíl od Polska a dalších středoevropských zemí mnohem závislejší na exportech. „Velká část HDP se tedy od nás vyváží, jsme mnohem více odkázáni na spotřebu v koncových zemích. Evropská krize tak na nás doléhá ještě razantněji,“ přiblížil důvody kritizované intervence ČNB k posílení ekonomiky Pech z Broker Trustu.

Jak se tedy vyvíjel v uplynulých měsících hrubý domácí produkt v České republice?

„ČNB stimulovala ekonomiku snižováním úrokových sazeb delší dobu, až v závěrečném kvartálu 2012 narazily prakticky na nulovou hodnotu. V průběhu roku 2013 banka několikrát upozorňovala, že je připravena intervenovat v neprospěch české koruny na měnovém trhu, aby pomohla skomírající ekonomice,“ přiblížil Pech. Hlavním argumentem banky byla aktuální hrozba deflace. „Při ní ceny zboží a služeb pravidelně klesají. Spotřebitelé sedí na penězích a čekají na další snížení aktuálních cen. V ekonomice neproudí dostatek peněz, což má pro ekonomický růst negativní důsledky,“ vysvětlil analytik. Tvrdou kritiku, že ČNB listopadovou intervencí lidi vlastně okradla, Pech odmítá. „Češi jsou spořiví a mají rádi jistoty, o své peníze se ale příliš nezajímají. Kdo sledoval dlouhodobě vývoj situace a zpravodajství, musel zaznamenat, že se k podobnému kroku schyluje. ČNB dlouhodobě a veřejně říkala, že cíluje inflaci na dvě procenta ročně,“ připomněl.

Související články

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je…

26. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kde se aktuálně daří? (Videokomentář: Týden 47)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu, rozebral aktuální dění na trzích. Kterým trhům, segmentům, titulům se aktuálně daří a kde je to naopak?

23. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.