Do konce roku raději vypněte (Týden 51)

Centrální banka USA poprvé od roku 2006 zvýšila úrokové sazby. Jedná se o pouhou čtvrtinu bodu, nicméně pro další vývoj na trzích je to důležitý signál. Aktuální hladina úrokových sazeb se pohybuje v pásmu 0,25 – 0,50 %. FED pro rok 2016 předpokládá další postupné zvyšování, na druhé straně ale jasně říká, že se nebude jednat o mechanický proces...

Centrální banka USA poprvé od roku 2006 zvýšila úrokové sazby. Jedná se o pouhou čtvrtinu bodu, nicméně pro další vývoj na trzích je to důležitý signál. Aktuální hladina úrokových sazeb se pohybuje v pásmu 0,25 – 0,50 %. FED pro rok 2016 předpokládá další postupné zvyšování, na druhé straně ale jasně říká, že se nebude jednat o mechanický proces a vždy bude přihlížet ke konkrétní situaci v ekonomice a vývoji na kapitálových trzích. Jinými slovy: Sazby chceme nadále zvyšovat, budeme ale velice opatrní a v případě problémů na trzích jsme připraveni zasáhnout. Tomu odpovídá i konkrétní prognóza hovořící o tom, že na konci roku 2016 vidí centrální bankéři v USA úrokové sazby na 1,37 %, zatímco dřívější odhad hovořil o vyšších úrovních.

Reakce trhů na kroky centrálních bankéřů? Všeobecné nadšení bezprostředně po vyhlášení a následné čtvrteční a páteční vystřízlivění patrné zejména na akciových trzích. Vítězem se stal americký dolar, který po vyhlášení poměrně silně zpevnil vůči většině měnových párů. Nazlobení zatím nebudou ani držitelé dluhopisů. O pohybu aktiv po vyhlášení rozhodnutí centrálních bankéřů vypovídá tabulka.

Tydenni komentar 51 2015 tab 1Následující vánoční týden s sebou příliš důležitých dat nepřinese. Vzrušení by mohlo přinést úterní ohlášení růstu HDP ve Spojených státech. Odhad je postaven poměrně konzervativně a tak by číslo nemuselo trhy vyděsit. Pokud by k tomu přece jenom došlo, lze očekávat silnou reakci trhu. Vánoční trh je zpravidla velice řídký, mnoho velkých investorů se drží mimo a tak jedna velká prodejní i nákupní objednávka může cenou hodně zahýbat. Je dobré zachovat si v takovém případě nadhled a klid. Možná bude nejlepší zprávy z akciových a dluhopisových trhů do konce roku úplně vypnout.

Tydenni komentar 51 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 51 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 51 2015 tab 4Tabulka 4: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

 

Související články

Výnosy

Trhy oceňují zotavování ekonomik (Týden 22)

Akciové trhy v právě skončeném týdnu pokračovaly v růstu, přičemž nejsledovanější světový index – americký SP500 – se opět přiblížil na dohled ke svým historickým maximům, kterých dosáhl na počátku…

1. 6. 2021 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trend odolal (Týden 21)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu vesměs mírně rostly. Celosvětový index MSCI World si na své hodnotě polepšil o necelou desetinu procenta. O něco lépe se dařilo evropským akciím a…

25. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy korigovaly kvůli oznámené inflaci (Týden 20)

Akciové trhy v uplynulém týdnu až na drobné vyjímky, mezi něž patří třeba náš domácí trh, poměrně významně ztrácely. Nadále platí, že vrtochy akciového trhu odnášejí citelněji růstové akcie a…

18. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje