Co zjistíme při pohledu z výšky? (Týden 27)

Řecké referendum ukázalo, že si tamní obyvatelé nepřejí dále utahovat opasky a svým věřitelům vyslalo jasnou zprávu:  „Takto teda pánové ne!“ Pomineme-li bizarnost toho, že lze hlasovat o tom, jestli budeme splácet své dluhy, umocněnou tím, že se hlasovalo o návrhu, který již minulý týden pozbyl platnost, pro trhy to bylo určitým překvapením. Euro oslabilo (nijak drasticky), akciové...

Řecké referendum ukázalo, že si tamní obyvatelé nepřejí dále utahovat opasky a svým věřitelům vyslalo jasnou zprávu:  „Takto teda pánové ne!“ Pomineme-li bizarnost toho, že lze hlasovat o tom, jestli budeme splácet své dluhy, umocněnou tím, že se hlasovalo o návrhu, který již minulý týden pozbyl platnost, pro trhy to bylo určitým překvapením.

Euro oslabilo (nijak drasticky), akciové indexy klesají (opět se armageddon nekoná) a reakce na trzích státních dluhopisů je spíše nevýrazná. Tedy kromě dluhopisů řeckých. Čeká nás zřejmě období s vyšší volatilitou, v němž se může s cenami cenných papírů stát leccos. Klidně se mohou kluci a holky z Bruselu s těmi řeckými uličníky zase nějak domluvit. Nebo také nemusejí. Variant je mnoho a jsou nepředvídatelné.

Pojďme se spíše podívat na to, co se ve světě děje z makroekonomického pohledu.  To je věc, kterou bychom pro krátkodobé šumy neměly zapomenout vnímat. Pro stručnost jsem vybral jen grafy evropské. Ty americké jsou podobné, navíc jsou na řešení řeckého problému spíše nezávislé. Naopak stagnace je patrná v Číně.

Tydenni komentar 27 2015 obr 1Evropský průmysl zrychluje. Vypovídá o tom indikátor Manufacturing PMI, který je zveřejňován každý měsíc. Hodnoty nad nulou znamenají v tomto grafu expanzi. Záporné hodnoty by svědčily o kontrakci. O té ovšem nemůže být prozatím řeč.

Tydenni komentar 27 2015 obr 2Situace v sektoru služeb je podobná. V roce 2015 jsme i zde zaznamenali zvýšenou aktivitu a i poslední ohlášená čísla jsou pozitivní.

Tydenni komentar 27 2015 obr 3Často zmiňovaným problémem evropské ekonomiky byla deflace. Že to nebyla planá obava, ukazuje sestupný trend započatý v roce 2011. Na počátku letošního roku se skutečně deflace dostavila, nicméně od počátku roku se situace zlepšuje. Poslední číslo dokonce vyskočilo nad nulovou osu. Když se to stalo naposledy, byl to z pohledu tohoto indikátoru ryze pozitivní signál.

Tydenni komentar 27 2015 obr 4Realita se v Evropě postupně lepší i na trhu práce. Evropská míra nezaměstnanosti začala v roce 2013 opět postupně klesat. Není sice zdaleka na úrovni před krizí, ani nestíhá současnou míru nezaměstnanosti v USA, ale i tak je její vývoj nutno považovat za pozitivní signál.

Podíváme-li se na trh z větší výšky, vidíme jiný pohled, než je ten, který nám aktuální vývoj nabízí. Hlavní otázkou je, nakolik je tento pozitivní vývoj již v cenách akciových indexů započítán. Americké akcie jsou podle všeho drahé. Evropské jsou ale z historického pohledu oceněny poměrně dobře.

Tydenni komentar 27 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 27 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 27 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

První ziskový měsíc (Videokomentář: Týden 30)

Optimismus na trzích pokračoval, firmy hlásí dobré výsledky. Hodnoty P/E jsou často pod pěti i desetiletým průměrem. Více zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

2. 8. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Padesátidenní průměr prolomen (Videokomentář: Týden 29)

Na trhu vládl minulý týden optimismus. Více zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

26. 7. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investoři za sebou mají rudý půlrok. Nastal čas nakupovat?

Nejhorší za poslední půlstoletí. Takové bylo z hlediska výkonosti akciových trhů letošní první pololetí. Na vině je především druhý letošní kvartál, který udělal na burzách skutečně vítr. Za celé toto…

21. 7. 2022 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.