Co nám napověděl rok 2014? (dluhopisy)

Rok 2014 byl dobrým rokem také pro dluhopisová aktiva. Ta ve svém středu dokonce našla překvapivého absolutního vítěze napříč všemi kategoriemi: dlouhodobé americké dluhopisy. Právě ty měly podle výhledů většiny investičních domů skončit hluboko v poli poražených. Nicméně poptávka po nich nakonec dramaticky převýšila nabídku. Výborně se vedlo také českým vládním dluhopisů a s nimi potažmo také střednědobým evropským...

Rok 2014 byl dobrým rokem také pro dluhopisová aktiva. Ta ve svém středu dokonce našla překvapivého absolutního vítěze napříč všemi kategoriemi: dlouhodobé americké dluhopisy. Právě ty měly podle výhledů většiny investičních domů skončit hluboko v poli poražených. Nicméně poptávka po nich nakonec dramaticky převýšila nabídku. Výborně se vedlo také českým vládním dluhopisů a s nimi potažmo také střednědobým evropským vládním dluhopisům. Propadákem roku jsou pak dluhové papíry rozvíjející se Evropy.

ohlednuti 2014 bondy tab 1Tab. 1: Výnosy vládních dluhopisů v roce 2014 a na delších investičních horizontech v měně trhu (zdroj: Morningstar)

Posílení dolaru vůči české koruně se radikálně promítlo také do výsledků dluhových aktiv. Český investor se tak v přepočtu do vlastní měny mohl těšit mimořádnému zhodnocení, které v mnoha ohledech překonává nebo je alespoň srovnatelné s výnosem akciových trhů. Všechny kategorie, kromě jediné, investorům přinesly více jak dvojciferné zhodnocení. Není bez zajímavosti, že v uplynulém roce výnosy z investic do bezpečnějších aktiv překonaly výnosy aktiv rizikověji orientovaných. A to platí jak v porovnání akcií s dluhopisy, tak také mezi jednotlivými dluhopisovými skupinami.

ohlednuti 2014 bondy tab 2Tab. 2: Výnosy vládních dluhopisů v roce 2014 a na delších investičních horizontech v CZK (zdroj: Morningstar)

Dluhopisy, jejichž emitentem není stát, s sebou zpravidla nesou vyšší stupeň rizika. Investoři od nich naopak čekají vyšší stupeň zhodnocení jimi vložených prostředků. To nebylo v uplynulém roce vždy pravdou. Více jak desetiprocentního zhodnocení dosáhly jen evropské korporátní dluhopisy investičního stupně, zatímco ostatní typy firemních dluhopisů se podobnému zhodnocení ani nepřiblížily. Nejrizikovější high yield dluhopisy se umístily dokonce až na chvostu s povětšinou záporným zhodnocením.

ohlednuti 2014 bondy tab 3Tab. 3: Výnosy firemních dluhopisů v roce 2014 a na delších investičních horizontech v měně trhu  (zdroj: Morningstar)

I zde situaci pro českého investora značně vylepšuje měnový efekt. Neúspěch dluhopisů s vysokým výnosem je patrný. Pro investory a poradce jsou ovšem zajímavější spíše dlouhodobé průměrné výnosy, které mohou jednotlivé kategorie přinášet. Proto doporučuji pro finanční plánování prostudovat zejména deseti a patnáctileté výnosy těchto aktiv a porovnat je s výnosy akciových indexů na stejném horizontu.

ohlednuti 2014 bondy tab 4Tab. 4: Výnosy korporátních dluhopisů v roce 2014 a na delších investičních horizontech v CZK  (zdroj: Morningstar)

Důležitou zprávu vyslal dluhopisový trh také ohledně sentimentu, který na něm v roce 2014 panoval. Přesvědčivě to ukazuje pohled na rizikově orientované dluhopisy firem bez investičního ratingu (high yield dluhopisy). V roce 2013 byly jasným tahounem překonávajícím firemní dluhopisy investičního stupně.  Investoři tedy upřednostňovali půjčit své peníze na vyšší úrok, ale do nesrovnatelně většího rizika.  O rok později je tomu jinak.

ohlednuti 2014 bondy obr 1Obr. 1: Srovnávací graf vývoje high yield dluhopisů a korporátních dluhopisů investičního stupně v letech 2013-2014  (zdroj: Morningstar)

Dluhopisy s vysokým výnosem jasně říkají, že se investiční obec v loňském roce od rizika odklání a přiklání se spíše k bezpečnějším aktivům. Rok 2014 tak přinesl v mnohých kategoriích odklon od všeobecného zbožňování rizika k realitě.

Jaký bude rok 2015?

Znalci ví, že budoucnost je vždy nejistá. Co bychom ale mohli při zvažované investici do dluhopisů vzít v potaz?

Silnější USD zvýší zisky

Americké ekonomika je silná, tamní centrální banka hovoří nahlas o zvyšování sazeb, tedy zdražení dolaru. Evropská ekonomika dlouhodobě balancuje na pokraji recese a ECB hovoří o opatřeních na zlevnění eura. Nebude tedy marné zařadit jako část portfolia fondy zaměřené na střednědobé US dluhopisy denominované v USD. Krátkodobější zaměření zmírní dopad případného zvýšení sazeb a posilující dolar vyrobí v přepočtu do CZK výnos.

Opatrně s emerging markets

Další myšlenkou, která má své opodstatnění, jsou dopady nízkých cen ropy na země mající příjmy z ropy jako velkou součást příjmové stránky rozpočtu. Současná cena ropy pohybující se pod padesáti dolary za barel je pro tyto země velkým problémem. Pokud ceny na této úrovni vytrvají, bude problémem také pro jejich rozpočty. Mít dluhopisy těchto zemí ve svém portfoliu tak nemusí být nutně dobrý nápad. A protože se jedná zejména o země ze škatulky emerging markets, bude dobré se kriticky podívat do portfolií fondů takto zaměřených.

Pozor na „high yieldy“

Taktéž malé firmy mající těžbu ropy, nebo průzkum dalších nalezišť za svoji hlavní podnikatelskou činnost mohou mít díky nízkým cenám problém. Jejich příjmy se radikálně smrsknou a s nimi také schopnost splácet své dluhy. To se může dotknout cen high yield dluhopisů, v nichž mají malé společnosti z energetického sektoru poměrně vysoké zastoupení.

Václav Pech, analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je…

26. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kde se aktuálně daří? (Videokomentář: Týden 47)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu, rozebral aktuální dění na trzích. Kterým trhům, segmentům, titulům se aktuálně daří a kde je to naopak?

23. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Když bankovky prší z nebe. Jak zafungovaly helikoptérové peníze?

Jak to vypadá, když se „rozhazují peníze z vrtulníku“? Pandemie covid-19 a kroky mnohých vlád a centrálních bank nám tento ekonomický výraz předvedly v praxi. Ukázaly mimo jiné, že stimulování…

18. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.