Církev miluje iPhone, informace a peníze

Akciových indexů je nepřeberné množství a vybrat si v nich může každý. Dokonce i katolická církev v USA si jeden takový vytvořila. Index SP500 Catholic values sdružuje akcie amerických firem, které podle Americké biskupské konference odpovídají základním katolickým hodnotám. Do indexu tak nemohou být zařazeny společnosti zabývající se výrobou konvenčních, biologických, chemických či jaderných zbraní, dále firmy, jejichž předmětem podnikání...

Akciových indexů je nepřeberné množství a vybrat si v nich může každý. Dokonce i katolická církev v USA si jeden takový vytvořila. Index SP500 Catholic values sdružuje akcie amerických firem, které podle Americké biskupské konference odpovídají základním katolickým hodnotám. Do indexu tak nemohou být zařazeny společnosti zabývající se výrobou konvenčních, biologických, chemických či jaderných zbraní, dále firmy, jejichž předmětem podnikání je „zábava pro dospělé“, kmenové buňky, nebo například společnosti, které těží své zisky z různých typů přerušení těhotenství.

V indexu založeném v říjnu roku 2008 je sdruženo celkem 448 společností. Nejvyšší zastoupení pak má technologický (19,5 %), finanční (16,7 %) a zdravotnický sektor (15,6 %). Naopak nejméně si biskupové z USA dopřávají telekomunikačních služeb (2,4 %), utilit a surovin (shodně 2,9 %).

cirkev miluje iPhoneObr. 1: Složení indexu SP500 Catholic Value (zdroj: Standard and Poors)

Co se týká konkrétních titulů, pak všem vládne, jak jinak, Apple následovaný Microsoftem a bronzovou medaili berou „ropáci“ z amerického Exxon Mobile. V „top ten“ si našly místo i biotechnologické společnosti Gilead Science a Amgen, finančníci z JP Morgan Chase a nechybí pochopitelně ani Facebook.

Porovnání výkonnosti církevního indexu s indexem SP500 vychází na pětiletém horizontu mírně ve prospěch indexu obsahujícího přece jenom špetku nemravnosti a násilí. Ten svoji hodnotu v poslední pětiletce zvýšil o 113,62 %, zatímco index prostý všeho zla jen o 111,3 %. Pohled na graf ovšem ukáže dvě téměř na vlas shodné křivky. Možné ale je, že s koncem býčího trhu nabydou čisté hodnoty zase vrchu. V posledním roce, který není pro americké akcie nijak příznivý, je křivka církevního indexu přece jenom o něco výše. Že by se blížil soudný den!?:)

cirkev miluje iPhone obr 2

Související články

Výnosy

Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je…

26. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kde se aktuálně daří? (Videokomentář: Týden 47)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu, rozebral aktuální dění na trzích. Kterým trhům, segmentům, titulům se aktuálně daří a kde je to naopak?

23. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Když bankovky prší z nebe. Jak zafungovaly helikoptérové peníze?

Jak to vypadá, když se „rozhazují peníze z vrtulníku“? Pandemie covid-19 a kroky mnohých vlád a centrálních bank nám tento ekonomický výraz předvedly v praxi. Ukázaly mimo jiné, že stimulování…

18. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.