Chcete vědět, kam půjde Čína?

Čína je v posledních měsících velice žhavým investičním tématem. Tamní akcie nejprve nebraly ohled na nerozhodné přešlapování neřku-li přímo obavy západních trhů a mířily neustále vzhůru. Žádná zpráva nebyla dost negativní na to, aby mohla indexům zabránit v jejich růstu. Vše se změnilo na počátku letošního léta. Investoři začali populární akcie naopak obouručně prodávat a výsledkem byl více než...

Čína je v posledních měsících velice žhavým investičním tématem. Tamní akcie nejprve nebraly ohled na nerozhodné přešlapování neřku-li přímo obavy západních trhů a mířily neustále vzhůru. Žádná zpráva nebyla dost negativní na to, aby mohla indexům zabránit v jejich růstu.
Vše se změnilo na počátku letošního léta. Investoři začali populární akcie naopak obouručně prodávat a výsledkem byl více než třicetiprocentní propad. Ten se zastavil až na hranici dvou set denního průměru, který je často považován za hranici mezi růstovým a klesajícím trhem. Tuto situaci znázorňuje horní ze čtveřice grafů.

Kam pujde Cina obr 1Trojice grafů seskupená pod tím čínským znázorňuje vývoj trhů velkých čínských obchodních partnerů. Konkrétně od shora: Hongkong, Taiwan a Singapur. O čínském akciovém indexu je známo, že neodráží stav tamní ekonomiky a je z větší části obrazem her spekulantů.

Reálný pohled na stav věcí v Číně pak ukazují spíše indexy zemí, majících s Čínou čilé obchodní vztahy. Kromě již zmíněné trojice je potřeba ještě uvést Austrálii, která je velkým komoditním dodavatelem.

Čína je tedy zajímavá, ale… Jak může obyčejný smrtelník bez přístupu ke všem těm Bloombergům a dalším vymoženostem sledovat to, co se v Číně opravdu děje? Neotřelý názor na to, jak může i laik sledovat reálný vývoj největší asijské ekonomiky nedávno na stanici CNBC ukázal bývalý ředitel Christie´s Asia Ken Yeh. Podle jeho názoru lze sledovat vývoj v reálné čínské ekonomice spíše než na grafu šanghajského indexu na cenových grafech akcií velkých aukčních síní. Jako důkaz pak předkládá graf Sothebys Holding.

Kam pujde Cina obr 2Do grafu jsem pro názornost přidal vývoj čínského akciového indexu znázorněný plnou čarou. Podobnost obou grafů není podle Kena Yeha čistě náhodná. „Skutečná ekonomická situace v Číně má na trh s uměním bezesporu velký dopad, protože čínští sběratelé tvoří jeho velice důležitou součást,“ tvrdí Yeh. Už před tím, než čínský akciový trh propadl, jsme měli znamení toho, že někteří bohatí Číňané přestávají v aukčních síních utrácet za umění.“ Podle Hena Yeha poklesly v první polovině roku prodeje umění do Číny a Hongkongu o třicet procent. Tento pokles je podle informací z oboru skutečně bedlivě sledován všechny hlavními dealery na trhu.

Pokud tedy chcete mít jednoduchý indikátor toho, jak to s největší asijskou ekonomikou skutečně vypadá, sledujte graf Sothebys.

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje