Chcete vědět, kam půjde Čína?

Čína je v posledních měsících velice žhavým investičním tématem. Tamní akcie nejprve nebraly ohled na nerozhodné přešlapování neřku-li přímo obavy západních trhů a mířily neustále vzhůru. Žádná zpráva nebyla dost negativní na to, aby mohla indexům zabránit v jejich růstu. Vše se změnilo na počátku letošního léta. Investoři začali populární akcie naopak obouručně prodávat a výsledkem byl více než...

Čína je v posledních měsících velice žhavým investičním tématem. Tamní akcie nejprve nebraly ohled na nerozhodné přešlapování neřku-li přímo obavy západních trhů a mířily neustále vzhůru. Žádná zpráva nebyla dost negativní na to, aby mohla indexům zabránit v jejich růstu.
Vše se změnilo na počátku letošního léta. Investoři začali populární akcie naopak obouručně prodávat a výsledkem byl více než třicetiprocentní propad. Ten se zastavil až na hranici dvou set denního průměru, který je často považován za hranici mezi růstovým a klesajícím trhem. Tuto situaci znázorňuje horní ze čtveřice grafů.

Kam pujde Cina obr 1Trojice grafů seskupená pod tím čínským znázorňuje vývoj trhů velkých čínských obchodních partnerů. Konkrétně od shora: Hongkong, Taiwan a Singapur. O čínském akciovém indexu je známo, že neodráží stav tamní ekonomiky a je z větší části obrazem her spekulantů.

Reálný pohled na stav věcí v Číně pak ukazují spíše indexy zemí, majících s Čínou čilé obchodní vztahy. Kromě již zmíněné trojice je potřeba ještě uvést Austrálii, která je velkým komoditním dodavatelem.

Čína je tedy zajímavá, ale… Jak může obyčejný smrtelník bez přístupu ke všem těm Bloombergům a dalším vymoženostem sledovat to, co se v Číně opravdu děje? Neotřelý názor na to, jak může i laik sledovat reálný vývoj největší asijské ekonomiky nedávno na stanici CNBC ukázal bývalý ředitel Christie´s Asia Ken Yeh. Podle jeho názoru lze sledovat vývoj v reálné čínské ekonomice spíše než na grafu šanghajského indexu na cenových grafech akcií velkých aukčních síní. Jako důkaz pak předkládá graf Sothebys Holding.

Kam pujde Cina obr 2Do grafu jsem pro názornost přidal vývoj čínského akciového indexu znázorněný plnou čarou. Podobnost obou grafů není podle Kena Yeha čistě náhodná. „Skutečná ekonomická situace v Číně má na trh s uměním bezesporu velký dopad, protože čínští sběratelé tvoří jeho velice důležitou součást,“ tvrdí Yeh. Už před tím, než čínský akciový trh propadl, jsme měli znamení toho, že někteří bohatí Číňané přestávají v aukčních síních utrácet za umění.“ Podle Hena Yeha poklesly v první polovině roku prodeje umění do Číny a Hongkongu o třicet procent. Tento pokles je podle informací z oboru skutečně bedlivě sledován všechny hlavními dealery na trhu.

Pokud tedy chcete mít jednoduchý indikátor toho, jak to s největší asijskou ekonomikou skutečně vypadá, sledujte graf Sothebys.

Související články

Výnosy

Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je…

26. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kde se aktuálně daří? (Videokomentář: Týden 47)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu, rozebral aktuální dění na trzích. Kterým trhům, segmentům, titulům se aktuálně daří a kde je to naopak?

23. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Když bankovky prší z nebe. Jak zafungovaly helikoptérové peníze?

Jak to vypadá, když se „rozhazují peníze z vrtulníku“? Pandemie covid-19 a kroky mnohých vlád a centrálních bank nám tento ekonomický výraz předvedly v praxi. Ukázaly mimo jiné, že stimulování…

18. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.