Bacha na Františka!

Stojíme na konci jednoho z nejdelších růstových trendů akcií a před námi jsou chmurné perspektivy, nebo je vše růžové a současná neradostná situace je jako již mnohokrát jen chvilkovou slabostí? Finanční média dodávají pro obě tvrzení dostatek podpůrných argumentů a zaručených předstihových indikátorů. V hrubých součtech asi vedou argumenty pro konec akciových hodů a následný příchod medvědího trhu. To je pochopitelné....

Stojíme na konci jednoho z nejdelších růstových trendů akcií a před námi jsou chmurné perspektivy, nebo je vše růžové a současná neradostná situace je jako již mnohokrát jen chvilkovou slabostí? Finanční média dodávají pro obě tvrzení dostatek podpůrných argumentů a zaručených předstihových indikátorů. V hrubých součtech asi vedou argumenty pro konec akciových hodů a následný příchod medvědího trhu. To je pochopitelné. Katastrofy mají lidé v oblibě, proč jim je tedy nedopřát. Stoprocentně pozitivní zprávy nikoho nezajímají.

Přibližně před rokem jsem dostal otázku, zda sankce vůči Rusku povedou k potížím českých exportérů. Odpověděl jsem, že s největší pravděpodobností nikoli. Při korektuře jsem si ale přečetl, že věštím velké problémy našich firem s následnými krachy a propouštěním. Poté, co jsem to reklamoval s tím, že jsem napsal pravý opak, mě odzbrojila odpověď: „No, ano, ale to od nás žádná media nekoupí. Lidi to nezajímá.“  Ale zpět k trhům.

Pravděpodobně nejoriginálnější předstihový indikátor pochází z Twitteru editorky Bloombergu Tracy Alloway.  Tracy vynesla na časovou osu cenového grafu amerických akcií návštěvy papežů ve Spojených státech. Světe, div se! Máme skvělý indikátor!

Frantisek obr 1Poslední návštěvy papežů v USA se odehrály skutečně nedlouho před tím, než se tamní akciové indexy dramaticky propadly. Připočteme-li k tomu ještě cestu Jana Pavla II. v září 1987, která se odehrála jen měsíc před „Černým pondělkem“, kdy během jediného dne propadly americké trhy o 22,61 procenta, máme kompletní obraz vlivu návštěv hlav katolické církve na budoucí dění na akciových trzích. Takže: Bacha na Františka!

Související články

Výnosy

Indexy tentokrát ztrácely (Týden 37)

Září bývá pro akciové investory z pohledu výkonnosti zpravidla nejhorším měsícem roku a minulý týden naznačil, že by ani letošní rok nemusel být výjimkou. Hlavní akciové indexy v minulém, o…

14. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vakcinace pomáhá ekonomikám (Týden 36)

Akciové trhy v uplynulém týdnu konsolidovaly svoje v minulých týdnech dosažené zisky a pohybovaly se těsně pod svými historickými maximy.

8. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dobré zprávy z trhů (Týden 35)

Akciové trhy hnané neustálým přílivem likvidity opět prorazily na nová historická maxima. Obavy, kterých jsme byli svědky v předminulém týdnu, zcela vymizely a trhy ovládl opět optimismus. Ke krátkému přerušení…

31. 8. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.