Bacha na Františka!

Stojíme na konci jednoho z nejdelších růstových trendů akcií a před námi jsou chmurné perspektivy, nebo je vše růžové a současná neradostná situace je jako již mnohokrát jen chvilkovou slabostí? Finanční média dodávají pro obě tvrzení dostatek podpůrných argumentů a zaručených předstihových indikátorů. V hrubých součtech asi vedou argumenty pro konec akciových hodů a následný příchod medvědího trhu. To je pochopitelné....

Stojíme na konci jednoho z nejdelších růstových trendů akcií a před námi jsou chmurné perspektivy, nebo je vše růžové a současná neradostná situace je jako již mnohokrát jen chvilkovou slabostí? Finanční média dodávají pro obě tvrzení dostatek podpůrných argumentů a zaručených předstihových indikátorů. V hrubých součtech asi vedou argumenty pro konec akciových hodů a následný příchod medvědího trhu. To je pochopitelné. Katastrofy mají lidé v oblibě, proč jim je tedy nedopřát. Stoprocentně pozitivní zprávy nikoho nezajímají.

Přibližně před rokem jsem dostal otázku, zda sankce vůči Rusku povedou k potížím českých exportérů. Odpověděl jsem, že s největší pravděpodobností nikoli. Při korektuře jsem si ale přečetl, že věštím velké problémy našich firem s následnými krachy a propouštěním. Poté, co jsem to reklamoval s tím, že jsem napsal pravý opak, mě odzbrojila odpověď: „No, ano, ale to od nás žádná media nekoupí. Lidi to nezajímá.“  Ale zpět k trhům.

Pravděpodobně nejoriginálnější předstihový indikátor pochází z Twitteru editorky Bloombergu Tracy Alloway.  Tracy vynesla na časovou osu cenového grafu amerických akcií návštěvy papežů ve Spojených státech. Světe, div se! Máme skvělý indikátor!

Frantisek obr 1Poslední návštěvy papežů v USA se odehrály skutečně nedlouho před tím, než se tamní akciové indexy dramaticky propadly. Připočteme-li k tomu ještě cestu Jana Pavla II. v září 1987, která se odehrála jen měsíc před „Černým pondělkem“, kdy během jediného dne propadly americké trhy o 22,61 procenta, máme kompletní obraz vlivu návštěv hlav katolické církve na budoucí dění na akciových trzích. Takže: Bacha na Františka!

Související články

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.