Američtí centrální bankéři hýbou trhy (Týden 21)

Hlavní událostí právě skončeného týdne bylo zveřejnění zápisu z posledního jednání amerických centrálních bankéřů, které trhy nemile překvapilo. Ze zápisu vyplynulo, že většina členů výboru považuje zvýšení úrokových sazeb v letošním roce za pravděpodobné. V závislosti na datech přicházejících z největší světové ekonomiky výbor nevyloučil, že k dalšímu zvýšení sazeb může dojít už na jeho červnové schůzi. Zatímco před zveřejněním...

Hlavní událostí právě skončeného týdne bylo zveřejnění zápisu z posledního jednání amerických centrálních bankéřů, které trhy nemile překvapilo. Ze zápisu vyplynulo, že většina členů výboru považuje zvýšení úrokových sazeb v letošním roce za pravděpodobné. V závislosti na datech přicházejících z největší světové ekonomiky výbor nevyloučil, že k dalšímu zvýšení sazeb může dojít už na jeho červnové schůzi. Zatímco před zveřejněním zápisu věřilo na červnové zvýšení sazeb jen 12 % dotázaných analytiků, po oznámení výše uvedené skutečnosti se sázky na růst sazeb na nejvyšší schůzi FEDu přiblížily třiceti procentům.

V důsledku zveřejnění zápisu z jednání prudce vzrostla hodnota amerického dolaru a naopak strmě dolů se vydaly ceny dolarových US státních dluhopisů a také komodit. Z této skupiny trpěly nejvíce kovy. Stříbro odepsalo ze své hodnoty více než tři procenta a méně volatilní zlato pak procento a půl.

Naopak vyspělé akciové indexy ukončily uplynulý týden povětšinou s mírnými zisky. Evropské akcie si připsaly 0,63 %, světový index zpevnil o 0,59 % a hlavní americký index se těší 0,3% zhodnocení. Vyjímkou tak zůstaly rozvíjející se trhy a také trhy spojené pod hlavičkou Frontier markets. Tyto země jsou zpravidla velice citlivé na silný americký dolar. A to zejména v situaci, kdy prošly v posledních měsících poměrně silným růstovým obdobím.

Z globálního pohledu na ziskovost firem setrvává nadále spíše opatrný pohled, když stále převažuje počet společností snižujících výhled svých budoucích zisků nad těmi, které svůj výhled naopak zvyšují. Nejvíce negativních revizí ziskovosti pro rok 2016 přichází z Ruska, Indie, Brazílie, Thajska a Číny.

V příštím týdnu budeme s blížícím se koncem měsíce opět svědky několika důležitých markoekonomických dat. V Evropě bude důležitý údaj o ekonomickém sentimentu a obchodním klimatu v Německu. Ve Spojených státech budou pro další dění na trzích hodně napovídající údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, předběžný odhad HDP a také páteční projev guvernérky FEDu Janet Yellen. S komoditním trhem a zejména se stále silnější ropou může „zamávat“ tradiční údaj o jejích zásobách.

Nové detailní statistiky uplynulého týdne najdete zde (pdf soubor). Dejte nám v komentáři vědět, jak se Vám líbí!

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje