Američtí centrální bankéři hýbou trhy (Týden 21)

Hlavní událostí právě skončeného týdne bylo zveřejnění zápisu z posledního jednání amerických centrálních bankéřů, které trhy nemile překvapilo. Ze zápisu vyplynulo, že většina členů výboru považuje zvýšení úrokových sazeb v letošním roce za pravděpodobné. V závislosti na datech přicházejících z největší světové ekonomiky výbor nevyloučil, že k dalšímu zvýšení sazeb může dojít už na jeho červnové schůzi. Zatímco před zveřejněním...

Hlavní událostí právě skončeného týdne bylo zveřejnění zápisu z posledního jednání amerických centrálních bankéřů, které trhy nemile překvapilo. Ze zápisu vyplynulo, že většina členů výboru považuje zvýšení úrokových sazeb v letošním roce za pravděpodobné. V závislosti na datech přicházejících z největší světové ekonomiky výbor nevyloučil, že k dalšímu zvýšení sazeb může dojít už na jeho červnové schůzi. Zatímco před zveřejněním zápisu věřilo na červnové zvýšení sazeb jen 12 % dotázaných analytiků, po oznámení výše uvedené skutečnosti se sázky na růst sazeb na nejvyšší schůzi FEDu přiblížily třiceti procentům.

V důsledku zveřejnění zápisu z jednání prudce vzrostla hodnota amerického dolaru a naopak strmě dolů se vydaly ceny dolarových US státních dluhopisů a také komodit. Z této skupiny trpěly nejvíce kovy. Stříbro odepsalo ze své hodnoty více než tři procenta a méně volatilní zlato pak procento a půl.

Naopak vyspělé akciové indexy ukončily uplynulý týden povětšinou s mírnými zisky. Evropské akcie si připsaly 0,63 %, světový index zpevnil o 0,59 % a hlavní americký index se těší 0,3% zhodnocení. Vyjímkou tak zůstaly rozvíjející se trhy a také trhy spojené pod hlavičkou Frontier markets. Tyto země jsou zpravidla velice citlivé na silný americký dolar. A to zejména v situaci, kdy prošly v posledních měsících poměrně silným růstovým obdobím.

Z globálního pohledu na ziskovost firem setrvává nadále spíše opatrný pohled, když stále převažuje počet společností snižujících výhled svých budoucích zisků nad těmi, které svůj výhled naopak zvyšují. Nejvíce negativních revizí ziskovosti pro rok 2016 přichází z Ruska, Indie, Brazílie, Thajska a Číny.

V příštím týdnu budeme s blížícím se koncem měsíce opět svědky několika důležitých markoekonomických dat. V Evropě bude důležitý údaj o ekonomickém sentimentu a obchodním klimatu v Německu. Ve Spojených státech budou pro další dění na trzích hodně napovídající údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, předběžný odhad HDP a také páteční projev guvernérky FEDu Janet Yellen. S komoditním trhem a zejména se stále silnější ropou může „zamávat“ tradiční údaj o jejích zásobách.

Nové detailní statistiky uplynulého týdne najdete zde (pdf soubor). Dejte nám v komentáři vědět, jak se Vám líbí!

Související články

Výnosy

Indexy tentokrát ztrácely (Týden 37)

Září bývá pro akciové investory z pohledu výkonnosti zpravidla nejhorším měsícem roku a minulý týden naznačil, že by ani letošní rok nemusel být výjimkou. Hlavní akciové indexy v minulém, o…

14. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vakcinace pomáhá ekonomikám (Týden 36)

Akciové trhy v uplynulém týdnu konsolidovaly svoje v minulých týdnech dosažené zisky a pohybovaly se těsně pod svými historickými maximy.

8. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dobré zprávy z trhů (Týden 35)

Akciové trhy hnané neustálým přílivem likvidity opět prorazily na nová historická maxima. Obavy, kterých jsme byli svědky v předminulém týdnu, zcela vymizely a trhy ovládl opět optimismus. Ke krátkému přerušení…

31. 8. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.