Půjčka, která vydělává? RPSN 2,5 % nebo 23 %!

V reklamách na nás útočí „První půjčka, která vydělává!“. Tuto „revoluční“ půjčku nabízí Česká spořitelna. Vyplatí se někomu? Princip půjčky popisuje banka následovně: „Kdo splácí včas, zaslouží odměnu. U nás ji dostane hned dvakrát. S naší půjčkou se vám vrátí zpět 5 % z každé řádně uhrazené splátky a tuto odměnu vám navíc zhodnotíme 5 % úrokem na spořicím účtu.“ Zní to...

V reklamách na nás útočí „První půjčka, která vydělává!“. Tuto „revoluční“ půjčku nabízí Česká spořitelna. Vyplatí se někomu?

Princip půjčky popisuje banka následovně: „Kdo splácí včas, zaslouží odměnu. U nás ji dostane hned dvakrát. S naší půjčkou se vám vrátí zpět 5 % z každé řádně uhrazené splátky a tuto odměnu vám navíc zhodnotíme 5 % úrokem na spořicím účtu.“ Zní to zajímavě, co říkáte, navíc ještě s tím dovětkem „Hupky dupky! Nabídka platí jen do Vánoc!“ a vizualizací třech nebohých králíčků. Každý nechť si však odpoví sám, zda je slušné nabízet takto podbízivě půjčku, která v podstatě není pro naprostou většinu klientů vůbec levná.

Počítejte s námi, pokud si půjčíte 100 000 Kč a zvolíte splatnost na 7 let (modelový příklad uvedený na stránkách České spořitelny), tak budete splácet měsíčně 1 927 Kč měsíčně. V rámci zmíněného výhodného úročení vám banka po 7 letech vrátí 9 402 Kč. O kolik půjčku přeplatíte? Pokud si to spočítáme, tak zaplatíte nakonec bance za zapůjčení zmiňovaného obnosu necelých 163 000 Kč, tedy díky tomu, že půjčka „vydělává“ tak jen cca 153 000 Kč. RPSN (= roční procentní sazba nákladů) je v tomto případě dosti vysokých 16,5 %, resp. 15,05 % při započtení odměny v případě řádného splácení.

A to se již přece vyplatí! Alespoň bance! Výrazně nižší úroky si banka účtuje jen u klientů, kteří si půjčí stovky tisíc na krátké období. Takových však jistě nebude mnoho.

Vydelavajici pujcka obr 1Zdroj: on-line kalkulačka banky, www.csas.cz

Naprosté většině potenciálních klientů této půjčky bychom podle přiloženého reklamního spotu doporučili spíše zatočit rychle ušima a zmizet pryč. Proč? Protože když už by si chtěl půjčit, najde bez větší námahy u menších bank výrazně nižší úroky. Druhou věcí je otázka, zda to, že banka nabízí drahou půjčku, u které nám část našich peněz vrátí a označí to za „půjčku, která vydělává“, nelze již považovat za klamavou reklamu. Půjčka může vydělat snad jen v případě, kdy se půjčené peníze nespotřebují, ale investují a zhodnotí se vyšším úrokem, než za jaký si půjčujeme. To však není tento případ.

Hezké vánoční svátky bez půjček Vám přeje

Dušan Šídlo

PS: Další triky finančních institucí si můžete přečíst v knize „Jak nás podvádějí“ (k zakoupení na http://blog.brokertrust.cz/obchod)

Související články

Poradenství, Úvěrování

Největší broker pool se spojuje se specialistou na financování bydlení

Jednička na finančně poradenském trhu Broker Trust se spojuje se společnostmi GOLEM FINANCE a GOFIS. Součástí spojení bude rovněž analytická platforma Hypoexpert. Identita všech tří značek zůstane zachována a nadále…

17. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Úvěrování

Horké léto pro stavebníky. Co dělat, když vám hypotéka nestačí na rostoucí náklady za materiál

Nové bydlení podstatně zdražuje nejen kvůli obecně vysokému zájmu o nemovitosti, ale obzvlášť v poslední době i kvůli raketově rostoucím cenám stavebních materiálů. S komplikacemi v podobě neplánovaného navýšení rozpočtu…

7. 7. 2021 5 minut čtení minut čtení

Ostatní, Úvěrování

Byt na hypotéku můžete nyní vybírat i 3 roky

Nově si nemovitost můžeme vybírat až 36 měsíců, a to díky Hypotéce bez nemovitosti od Komerční banky. Jaké jsou její další přednosti, nám prozradil Tomáš Valta, manažer Řízení třetích stran.

2. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.