Pomalý katastr nemovitostí. Poradci musí přemýšlet dopředu za klienty

Jako po cestě strojem času hluboko do minulosti si dnes mohou připadat lidé na katastru nemovitostí. Krušné chvíle zažívají majitelé nemovitostí i zájemci o koupi, protože délka vkladu vlastnického či zástavního práva se může aktuálně protáhnout i na několik měsíců. Co z toho vyplývá pro poradce? Jak si ověříte aktuální dobu vyřizování návrhů? Do letošního roku zápis obvykle probíhal během tří...

Jako po cestě strojem času hluboko do minulosti si dnes mohou připadat lidé na katastru nemovitostí. Krušné chvíle zažívají majitelé nemovitostí i zájemci o koupi, protože délka vkladu vlastnického či zástavního práva se může aktuálně protáhnout i na několik měsíců. Co z toho vyplývá pro poradce? Jak si ověříte aktuální dobu vyřizování návrhů?

Do letošního roku zápis obvykle probíhal během tří týdnů. Od prvního ledna se doba vkladových řízení od zahájení k zápisu změn do katastru značně prodloužila a zabere sedm až osm týdnů. Nejhorší situace je v Praze. Realitní kanceláře kvůli tomu už evidovaly řadu případů, kdy řízení jejich klientů výrazně přesáhla lhůtu pro rozhodnutí katastrálního úřadu o vkladu vlastnického práva (30, respektive 60 dnů). Navrhovatelé se mohou domáhat náhrady škody, která jim kvůli komplikacím vznikla.

Zákon nově ukládá katastru povinnost dodržovat dvacetidenní lhůty, během nichž nesmí úřad povolit vklad, přestože podmínky pro to jsou splněny. Vklad tak proběhne nejdříve 20 dnů od chvíle, kdy byla odeslána informace, že na katastru nemovitostí byla vyznačena plomba. Kvůli zahlcení katastru návrhy se tak ale děje výrazně později.

Co z toho vyplývá pro poradce? Především by měli přemýšlet dopředu za své klienty, aby si smluvní termíny, jejichž splnění souvisí s provedením vkladu zástavní nebo kupní smlouvy do katastru, nastavili adekvátně aktuálním lhůtám vkládání na katastru.

Řadě lidí už přinesla situace značné komplikace – zablokovanou realizaci převodu nebo prodlení plnění již uzavřených smluvních podmínek. Někteří mají už ukončené nájemní smlouvy, ale do vlastního se nastěhovat nemohou, protože vzhledem ke kupní smlouvě nelze nové bydlení předat bez vkladu vlastnického práva.

Pozor by si měli dát poradci v oblasti hypoték! Prodloužené lhůty vyřizování návrhů na vklad totiž ovlivňují také splnění podmínek hypoték s postupným čerpáním, kdy je pro další čerpání úvěru třeba doložit listem vlastnictví zavkladování/vymazání zástavního práva. (Jde zejména o hypotéky na výstavbu či rekonstrukci nebo s kombinací účelů refinancování + další).

Aktuální průměrnou dobu vyřizování návrhů na vklad na příslušném katastrálním pracovišti můžete snadno ověřit. Zjistíte ji tak, že si na http://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberRizeni.aspx zadáte kritérium vyhledání „seznam podle data přijetí“ pro vybrané pracoviště s aktuálním datem. Jak nastavit vyhledávání pro konkrétní pracoviště se můžete podívat na následujícím screenshotu.

Pomaly katastr obr 1

Následně se vám zobrazí tabulka, ve které je v horním rámečku uvedena aktuální doba vyřízení návrhů. Tabulka vypadá takto:

Pomaly katastr obr 2Jiří Augustin, Broker Trust

Související články

Úvěrování

Koupit vlastní bydlení na hypotéku? Existují alternativy, ale nejsou pro každého

Ceny nemovitostí i sazby hypoték stoupají. Méně lidí dosáhne na hypoteční úvěr v potřebné výši, a dostupnost bydlení ve vlastním se tak obzvlášť pro mladé snižuje. Existují ale alternativy, které…

22. 10. 2021 4 minut čtení minut čtení

Poradenství, Úvěrování

Největší broker pool se spojuje se specialistou na financování bydlení

Jednička na finančně poradenském trhu Broker Trust se spojuje se společnostmi GOLEM FINANCE a GOFIS. Součástí spojení bude rovněž analytická platforma Hypoexpert. Identita všech tří značek zůstane zachována a nadále…

17. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Úvěrování

Horké léto pro stavebníky. Co dělat, když vám hypotéka nestačí na rostoucí náklady za materiál

Nové bydlení podstatně zdražuje nejen kvůli obecně vysokému zájmu o nemovitosti, ale obzvlášť v poslední době i kvůli raketově rostoucím cenám stavebních materiálů. S komplikacemi v podobě neplánovaného navýšení rozpočtu…

7. 7. 2021 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.